11.2008 – „Powołanie Departamentu Współpracy z NFZ.”

listopad 2008, nr 27/5 online
 
POWOŁANIE DEPARTAMENTU WSPÓŁPRACY
 
Z NFZ BYŁO ODPOWIEDZIĄ
 
NA POSTULATY ŚRODOWISKA APTEKARSKIEGO
 
Rozmowa z mgr Bożeną Śliwą – Koordynatorem Departamentu Współpracy z NFZ


 1. Co legło u podstaw tej decyzji Naczelnej Rady Aptekarskiej o powołaniu Departamentu do kontaktów z NFZ? Niezależnie od głównego nurtu odpowiedzi proszę podać informację o dacie powstania departamentu, kto wchodzi w jego skład ?

– Powołanie tego departamentu było odpowiedzią na postulaty środowiska aptekarskiego.
Departament Współpracy z NFZ jest tym departamentem, którego powołanie w strukturach NIA w bieżącej kadencji nastąpiło najpóźniej. Czteroosobowy skład Departamentu, którego jestem koordynatorem, został zaakceptowany przez NRA we wrześniu 2008 r. Skład Departamentu przedstawia się następująco: mgr Bożena Śliwa – Kielecka OIA, mgr Alina Fornal – Warszawska OIA, mgr Janina Mańko – Gdańska OIA, mgr Marek Tomko – Opolska OIA. W strukturze organizacyjnej jesteśmy departamentem w orbicie zainteresowań wiceprezes NRA Joanny Piątkowskiej.

2. Jakie cele postawiła Naczelna Rada przed kierowanym przez Panią Departamentem?

– Departament został powołany celem wypracowania płaszczyzny współpracy pomiędzy NRA i Centralą NFZ. Nasza rola polega na analizie problemów sygnalizowanych przez okręgowe izby aptekarskie oraz przygotowywanie wystąpień do Centrali NFZ. Jeśli efektem naszej pracy będą jednoznaczne i obowiązujące we wszystkich oddziałach NFZ interpretacje przepisów związanych z realizacją recept na leki i wyroby medyczne podlegające refundacji, to oczekiwania środowiska w pewnej części będą spełnione.
O pełnym zadowoleniu będziemy mogli mówić wówczas, kiedy wspólnie uda nam się dokonać gradacji uchybień formalnych związanych z wypisywaniem recept i ustalić podział odpowiedzialności finansowej.

3. Czy Departament ma swoje odpowiedniki w okręgowych izbach aptekarskich?

– Współpraca z wojewódzkimi oddziałami NFZ to priorytet działalności okręgowych izb aptekarskich; część z nich powołała komisje ds. współpracy z NFZ.
Członkowie Rad Okręgowych są gośćmi każdego posiedzenia Rady Społecznej wojewódzkich oddziałów NFZ. Organizujemy we wszystkich województwach spotkania z przedstawicielami NFZ, w poszczególnych sprawach dochodzi do wymiany korespondencji.

4. Czy Departament opracował plan działania? Jakie sprawy będą podejmowane przez Departament w pierwszej kolejności?

– Zgodnie z harmonogramem prac NRA Departament opracował plan pracy na rok 2009. Priorytety tego planu wynikają wprost z celów, dla jakich został on powołany. Chcemy uczestniczyć w posiedzeniach Rady Społecznej przy Centrali NFZ, będziemy opiniować akty prawne, w tym zmianę rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. W swoich pracach liczymy na pomoc Prezesa NRA dr Grzegorza Kucharewicza i Biura Prawnego NRA.

5. Jak decyzję NRA o powołaniu Departamentu przyjęto w Narodowym Funduszu Zdrowia?  Spotkaliście się Państwo z kierownictwem Centrali NFZ? Zapadły wspólne ustalenia?

– Oczekujemy na wyznaczenie przez Centralę NFZ terminu pierwszego spotkania, ustalenia podamy do wiadomości okręgowych izb aptekarskich.

6. Często dowiadujemy się, że Fundusz wykorzystuje przewagę nad aptekami i w sprawach spornych podejmuje arbitralnie korzystne dla Funduszu decyzje. Czy Departament ma pomysł co zrobić, aby ograniczyć nieuzasadnioną dominację Funduszu i zagwarantować aptekom równoważną pozycję, gdyż ich relacje z Funduszem mają charakter cywilno-prawny i równowaga stron musi być przestrzegana?

– Z informacji uzyskanych od prezesów okręgowych rad aptekarskich wiemy, że zdarzają się sytuacje podejmowania arbitralnych, korzystnych dla Funduszu decyzji. Nie wszyscy aptekarze godzą się z ustaleniami pokontrolnymi, stąd coraz więcej spraw kończących się w sądach. W wyniku drobiazgowych kontroli prawidłowości realizowanych recept wojewódzkie oddziały NFZ domagają się zwrotu w ich opinii nienależnej refundacji za niemalże każde uchybienie formalne. Częstym niestety jest fakt potrącania tych kwot z bieżącej refundacji apteki. Pomysłem na ograniczenie nieuzasadnionej dominacji Funduszu mogłaby być gradacja uchybień, o którą zabiegamy zarówno w wielu oddziałach wojewódzkich, jak i Centrali NFZ. Ze swej strony namawiam również kierowników kontrolowanych aptek, aby korzystali z opieki prawnej, którą gwarantują im ich okręgowe izby aptekarskie. Departament współpracy z NFZ może być również platformą, gdzie sygnalizowane będą przez aptekarzy zarówno problemy związane z interpretacją zapisów prawa, jak i z konsekwencjami wydawania leków i wyrobów medycznych ubezpieczonemu pacjentowi na recepty z błędami formalnymi. Będę wdzięczna za sygnały od czytelników „Aptekarza Polskiego”.

Dziękujemy za rozmowę
Zbigniew Solarz
 

fot. archiwum AP

 

Podobne wpisy