rozmowymini.jpg

09.2009 – „Rozmowa z magistrem farmacji Andrzejem Cylke”.

wrzesień 2009, nr 37/15 online

rozmowymini.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rozmowa z magistrem farmacji ANDRZEJEM CYLKE
 
wyróżnionym Honorową Odznaką
 
"Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia"

 

Po pierwsze pacjent, po drugie pacjent i po trzecie pacjent.

 
 1. Kiedy rozpoczął Pan pracę w zawodzie farmaceuty?

-Jako farmaceuta pracuję juz 27 lat. Studia  ukończyłem w1982 roku  na  Wydziale Farmaceutycznym  Akademii Medycznej w Łodzi 1982 roku.
 
2. Co skłoniło Pana do wyboru zawodu aptekarza?

-Pochodzę z rodziny można powiedzieć "medycznej " rodzice byli lekarzami ale dzieci tzn. moja siostra i ja wybraliśmy farmację w pewnym sensie kontynuujac tradycje rodzinne, ponieważ mój wujek ze strony Taty ukończył przed wojną UM  w Poznaniu  był profesorem AM w Gdańsku. W tej chwili  w naszej rodzinie bliższej i dalszej jest 5-ciu przedstawicieli farmacji.

3. Kto wprowadzał Pana w arkana zawodu?  Czy pamięta Pan  rady, które Pan otrzymał na początku kariery zawodowej?
 
-Po ukończeniu studiów na począku pracowałem w sanepidzie w dziale toksykologi. Następnie podjąłem pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Zgierzu
gdzie zostałem zatrudniony w aptece szpitalnej przy kontroli produkcji płynów do dializ a następnie w laboratorium szpitalnym. Ale tak de facto
pierwszy kontakt z zawodem miałem już przed studiami pracując w jednej z aptek miasta Ozorkowa i to jej kierownik magister Ciszak odsłonił przede mną arkana zawodu aptekarza . Pan Magister był moim mentorem. Obserwowałem jego pracę, której się poświęcał z pełnym zaangażowaniem. Starał się pomagać wszystkim pacjentom.
-Później wspólnie z żoną otworzyliśmy w 1991 roku aptekę w Zgierzu, którą prowadzimy do dzisiaj .W naszej aptece przyjęliśmy zasadę, że najważniejszy jest pacjent i jemu podporządkowane są wszystkie nasze działania i tego wymagamy od naszych kolegów i koleżanek którzy z nami pracują.
 
4. Czy ta zasada się nie zestarzała?

-Zasada po pierwsze pacjent, po drugie pacjent i po trzecie pacjent jest najważniejsza w aptece, wyznacza cel naszej pracy jaką mamy do spełnienia nigdy nie ulegnie dewaluacji.  
    
5. Prawo farmaceutyczne wyznacza aptece rolę placówki ochrony zdrowia. Czy to jest właściwa rola dla współczesnej apteki do której pacjenci przychodzą najczęściej po gotowe leki?
 
-Prawo farmaceutyczne rzeczywiście wyznacza aptece rolę placówki ochrony zdrowia, której zadaniem jest świadczyć usługi farmaceutyczne . Obejmują one zaopatrzenie ludności w leki i artykuły  medyczne, wykonywanie leków złożonych oraz udzielanie informacji o lekach i wyrobach medycznych. Rolą współczesnej apteki jest objęcie pacjentów opieką farmaceutyczną w jak najszerszym zakresie.
-W dzisiejszej aptece zakres leków gotowych jest tak szeroki, że spełnia potrzeby ludności. Jednak czasami zachodzi konieczność przygotowania leku indywidualnego. Tu kłania się klasyczna receptura z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Zakres usług jest bardzo szeroki i musi wychodzić naprzeciw potrzebom społeczeństwa nie tylko co do zakresu ,ale tez jak najwyższej ich jakości ku zadowoleniu pacjenta.W ostatnim okresie nastąpił duży skok cywilizacyjny. Dał nam aptekarzom nowe narzędzia, które możemy zastosować do zaspokojenia oczekiwań i potrzeb pacjentów.  
Zadowolony pacjent jest najlepszą reklamą dla apteki.
 
6. Czy wybrałby Pan ponownie zawód aptekarza?

-Na pewno, tak.

 

Podobne wpisy