Konferencja „Nielegalny rynek produktów leczniczych i suplementów diety w Polsce”.
W dniu 13 października 2017 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Nielegalny rynek produktów leczniczych i suplementów diety”.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji był dr hab. Ireneusz Sołtyszewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Katedra Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzili między innymi: prof.dr hab. Waldemar Grzegorzewski z Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie (Katedra Farmakologii i Toksykologii), dr hab. Anna Spodniewska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie (Katedra Farmakologii i Toksykologii), dr n. farm. Elżbieta Kuriata Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Olsztynie, dr Robert Szostak z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie (Katedra Prawa Karnego Materialnego), mgr farm. Łukasz Puchała z Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie (Katedra Farmakologii i Toksykologii), mgr Paweł Rojczyk z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie (Katedra Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego), mgr Stella Kamińska Katedra Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Współorganizatorem Konferencji była również Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne Oddział w Olsztynie. W składzie Komitetu Honorowego Konferencji znaleźli się: J.M Rektor UWM w Olsztynie – prof. dr hab. Ryszard Górecki, Zbigniew Niewójt – Główny Inspektor Farmaceutyczny, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
Tak szerokie spojrzenie na zagadnie, jakie było przedmiotem konferencji pokazuje, że nielegalny rynek produktów leczniczych i suplementów diety staje się dużym problemem i można będzie go wyeliminować tylko poprzez zaangażowane działanie wielu służb oraz prowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej społeczeństwa o zagrożeniach z tym związanych dla zdrowia i życia ludzkiego.
Z wielkim zainteresowaniem uczestnicy konferencji wysłuchali prof. dr hab. Zbigniewa Fijałka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego wykład „Przestępczość farmaceutyczna – globalny problem XXI wieku” był szeroko dyskutowany na sali obrad, jak również wzbudził duże zainteresowanie lokalnych mediów, którym Profesor udzielał wywiadów. W ten sposób można było przekazać wiele ważnych informacji również społeczeństwu – przede wszystkim to, że należy zaopatrywać się w produkty lecznicze tylko w legalnych miejscach (aptekach). We współczesnym świecie, w którym internet daje wiele możliwości zaopatrywania się w różne produkty, często staje się on również polem do działania grup przestępczych.

Główny Inspektor Farmaceutyczny, Zbigniew Niewójt w swoim wystąpieniu mówił o problemach, jakie związane są ze sprawowaniem prawidłowego nadzoru nad rynkiem preparatów leczniczych w Polsce.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Olsztynie, dr n. farm. Elżbieta Kuriata przedstawiła temat: ”Łańcuch dystrybucji produktów leczniczych – rola Inspekcji Farmaceutycznej”. Pokazała, jak wygląda struktura organizacyjna tego rodzaju dystrybucji sprzecznej z obowiązującym w Polsce prawem i omówiła nieprawidłowości, jakie pojawiły się na przestrzeni ostatnich kilku lat, a określane jako tzw. ”odwrócony łańcuch dystrybucji”.

„Doświadczenia Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gorzowie Wielkopolskim w obszarze przestępstw farmaceutycznych” to kolejny temat, jaki został przedstawiony podczas konferencji przez Inspektora mgr farm. Adama Chojnackiego. Podczas prelekcji zaprezentował on zagrożenia bezpieczeństwa pracy podczas wykonywanej kontroli na stanowisku inspektora, jakie pojawiają się, gdy przepisy prawa nie nadążają za rodzajem pojawiającej się przestępczości.

Natomiast jak wygląda „Nadzór nad suplementami diety organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej” przedstawiła mgr inż. Magdalena Woltmanowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Mówiła też o propozycji GIS w sprawie uregulowania kwestii wprowadzania do obrotu suplementów diety.
O tym, jaka jest „Rola Inspekcji Weterynaryjnej w ujawnianiu niedozwolonych dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt gospodarskich” mówił lek wet. Adam Wojtaszek z Wojewódzkiego Inspektoratu w Olsztynie.
Uczestnicy konferencji mogli się również zapoznać z takim zagadnieniem jak „Przestępczość w obrocie wyrobami farmaceutycznymi a zagrożenia dla zdrowia publicznego”. Natomiast „Dowody procesowe versus prawo farmaceutyczne” przedstawiła prof. dr hab. Ewa Gruza z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Kolejny temat „Prawo karne i administracyjne – aspekty zapobiegania nielegalnego obrotu produktami leczniczymi i suplementami diety w Polsce” omówił dr Robert Szostak z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.
Natomiast przedstawiciel Narodowego Instytutu Leków w Warszawie mgr Krzysztof Jop omówił zagadnienie ”Nielegalne wprowadzanie do obrotu produktów leczniczych i suplementów diety – studium przypadków”.
Na zakończenie konferencji odbył się bardzo interesujący wykład „Leki cyfrowe – wybrane problemy prawne”, który przedstawił mgr Zbigniew Więckowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co to są leki cyfrowe i jaki jest mechanizm działania leków cyfrowych? Rozważania Autora dotyczyły również tego, że w Prawie Farmaceutycznym brak jest na dzień dzisiejszy określenia dla tego rodzaju leku, a więc brak jest także rejestracji tych leków, co w konsekwencji uniemożliwia ich stosowanie w określonych przypadkach.

Konferencja stała się profesjonalnym panelem, w którym można było wymienić się doświadczeniami w sferze nielegalnych produktów leczniczych, a także wskazać na węzłowe problemy prawa w Polsce dotyczące tych aspektów. Wszyscy byli zgodni co do tego, że nowe wyzwania wymagają stosowania nowych metod działania odpowiednich służb państwowych w tym także konieczne są zmiany prawa w walce z nieprawidłowościami o charakterze przestępczym.
mgr farm. Janina Murawska
Olsztyn