grudzień 2014, nr 100/78 online
Badania ostatnich kilkudziesięciu lat, połączone z obserwacjami grup ludności rzadziej zapadającej na choroby cywilizacyjne, dostarczyły nowych odkryć. Okazało się, że żywność obok cennych składników odżywczych zawiera szereg substancji, które również mogą działać profilaktycznie, a niekiedy leczniczo w różnych chorobach, nawet w tych najgroźniejszych jakimi są miażdżyca i nowotwory.
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, w patogenezie chorób cywilizacyjnych mają swój znaczący udział reaktywne formy tlenu (RFT), które zapoczątkowują liczne niekorzystne zmiany w komórce. Duża akumulacja tych związków w organizmie, powstająca w wyniku metabolizmu komórkowego oraz działania czynników zewnętrznych (np. chemizacja życia, promieniowanie jonizujące i UV, skażenie środowiska, leki, stres) może prowadzić do zachwiania równowagi.
Poprzedni artykuł z cyklu "Odżywianie prozdrowotne" (Aptekarz Polski nr 99, listopad 2014), zakończyłem informacją, że powszechnie dostępna żywność zawiera znaczną ilość antyoksydantów. Dotyczy to zwłaszcza żywności pochodzenia roślinnego, w której związki o własnościach antyoksydacyjnych pełnią istotną rolę w ochronie środowiska wodnego komórek organizmu przed skutkami stresu oksydacyjnego.
Owoce
Owoce stanowią bogate źródło wielu substancji o właściwościach antyoksydacyjnych, a zwłaszcza polifenoli. Wśród różnych gatunków owoców dużą aktywnością antyoksydacyjną i jednocześnie wysoką koncentracją polifenoli, w tym antocyjanów, wyróżniają się owoce aronii oraz borówki czernicy. Jabłka, wiśnie, truskawki, jeżyny, owoce bzu czarnego i dzikiej róży odznaczają się wysoką zawartością monomerów i oligomerów flawanolowych. W owocach aronii wśród antocyjanów dominuje cyjanidyno-3-galaktozyd, odznaczający się najwyższą aktywnością antyoksydacyjną spośród wszystkich znanych antocyjanów, natomiast w owocach truskawki – pelargonidyno-3-glukozyd. Z kolei owoce żurawiny charakteryzują się dużą zawartością peonidyno-3-galaktozydu, a porzeczki delfinidyno-3-rutynozydu. Truskawki są bogate również w kwas elagowy, który stanowi 35-40% ogólnej zawartości polifenoli, a owoce żurawiny, borówki czernicy i borówki brusznicy zawierają dość duże ilości flawonoli, reprezentowanych głównie przez kwercetynę.
Na szczególną uwagę zasługują winogrona, zwłaszcza czerwone. W owocach tych stwierdzono występowanie kilkudziesięciu związków o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej. W licznych badaniach wykazano, że owoce jagodowe i pestkowe przewyższają pod względem aktywności antyoksydacyjnej owoce cytrusowe, w których za te właściwości odpowiedzialna jest przede wszystkim witamina C oraz w mniejszym stopniu karotenoidy.
Właściwości antyoksydacyjne wykazują także produkty owocowe przetworzone, przy czym pojemność antyoksydacyjna w głównym stopniu uzależniona jest od udziału masy owoców w produkcie oraz parametrów procesów jednostkowych podczas przetwarzania. Przykładowo, proces mrożenia pulpy truskawkowej pozwala na prawie 100% zachowanie początkowej pojemności antyoksydacyjnej. Stosunkowo duża termostabilność flawonoidów powoduje, że podczas termicznego utrwalania pulpy czy też pasteryzacji kompotów wiśniowych i truskawkowych ma miejsce niewielkie (tylko około 10%) obniżenie pojemności antyoksydacyjnej.
Wspomniana już witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, jest najsilniejszym rozpuszczalnym w wodzie antyoksydantem. Neutralizuje ona działanie RFT w płynach ustrojowych, we krwi i płynie pozakomórkowym. Ma swój udział w regenerowaniu witaminy E oraz zapobiega peroksydacji lipidowej. Kwas askorbinowy jest antyoksydantem egzogennym, który nie może być syntetyzowany w organizmie ludzkim toteż powinien być dostarczany w codziennej diecie. Bogatym źródłem kwasu askorbinowego są: róża, aronia, porzeczki, papryka, brukselka, brokuły, pietruszka, kalafiory, kiwi, szpinak, kapusta i cytryny.
Warzywa
Warzywa charakteryzują się na ogół mniejszą pojemnością antyoksydacyjną aniżeli owoce, zwłaszcza owoce jagodowe. Wśród popularnych gatunków warzyw największą zdolnością wiązania rodników nadtlenkowych wyróżnia się czosnek, jarmuż, szpinak, kapusta brukselka, brokuły i buraki. W czosnku, silne właściwości antyoksydacyjne przypisywane są związkom organicznym siarki, jak siarczek i disiarczek diallilu, allicyna i S-allilo cysteina.
Warzywa są najbogatszym źródłem kwercetyny oraz kempferolu i ich glikozydów. Szczególnie dużą zawartością kwercetyny charakteryzuje się cebula czerwona oraz cebula szalotka.
Wśród warzyw na uwagę zasługują również pomidory i przetwory pomidorowe zawierające likopen. Związek ten, należący do karotenoidów, nie wykazuje aktywności prowitaminy A, ma jednak silne właściwości antyoksydacyjne, uwarunkowane obecnością w cząsteczce 11 sprzężonych wiązań podwójnych. Przetwory pomidorowe, takie jak: sosy, soki, zupy i koncentraty stanowią również doskonałe źródło tego składnika. Procesy termiczne, stosowane w przetwórstwie, nie wpływaj na zmniejszenie zawartości likopenu w produktach. Uważa się, że jego przyswajalność z produktów przetworzonych jest nawet większa niż ze świeżych pomidorów.
Rośliny strączkowe
Obecność związków wykazujących właściwości antyoksydacyjne stwierdzono również w nasionach roślin strączkowych, takich jak: soja, bób, bobik, groch, fasola, soczewica. Wśród związków fenolowych, występujących w nasionach roślin strączkowych wymienić należy: glikozydy kwercetyny, kempferolu, i mirycetiny, kwasy fenolowe, izoflawonoidy, katechiny, antocyjanidy, fitoaleksyny i taniny. Stwierdzono, że związki te koncentrują się przede wszystkim w okrywach nasiennych, a nasiona odmian kwitnących kolorowo zawierają ich więcej. W tej grupie produktów roślinnych szczególne znaczenie przypisuje się soi.
Ziarno zbóż
Antyoksydanty ziarna zbóż reprezentowane są przez związki fenolowe (kwasy fenolowe, lignany), witaminę E, pierwiastki śladowe, kwas fitynowy, zredukowany glutation i melatoninę. Kwasy fenolowe w ziarnie zbóż są skoncentrowane w zewnętrznych warstwach, a ich głównym kierunkiem aktywności jest zdolność wiązania wolnych rodników. Produkty zbożowe wykazują na ogół słabszą pojemność antyoksydacyjną niż owoce i warzywa. Wyjątek stanowią otręby z owsa.
W owsie związki fenolowe reprezentowane są przez wolne kwasy fenolowe, estry i glikozydy kwasów fenolowych, flawonole. Działanie antyoksydacyjne otrąb zbożowych potęgowane jest synergizmem różnych kwasów fenolowych jak również obecnością innych biologicznie aktywnych składników. W nasionach gryki stwierdzono obecność sześciu flawonoidów: rutyny, kwercetyny, orientyny, izoorientyny, witeksyny i izowiteksyny. Zawartość tych związków jest zróżnicowana w zależności od odmiany, a koncentrują się one w warstwie owocowo-nasiennej. W kaszach gryczanych, zarówno jasnych jak i ciemnych, stwierdzono występowanie tylko dwóch flawonoidów: rutyny i izowiteksyny. Istotnym jest, że w kaszach prażonych flawonoidów jest prawie pięć razy mniej niż w kaszach nie prażonych. Proces gotowania kaszy powoduje dwukrotne zmniejszenie zawartości tych związków.
Nasiona roślin oleistych
Najważniejszymi i najlepiej poznanymi antyoksydantami, występującymi w surowcach oleistych, są tokoferole. Związki te w różnych ilościach występują we wszystkich tłuszczach roślinnych. Największe ilości tokoferolu zawiera olej z zarodków pszennych, sojowy i kukurydziany. Oleje roślinne zawierają przede wszystkim α- i γ-tokoferole. W oleju słonecznikowym i bawełnianym dominuje α-tokoferol, natomiast w olejach: rzepakowym, kukurydzianym, sojowym, oliwkowym i sezamowym wykryto najwyższą zawartość γ-tokoferolu. Tokoferolom towarzyszą w nieznacznych ilościach tokotrienole, wykazujące nieco wyższą aktywność antyoksydacyjną niż odpowiadające im tokoferole .
Inną grupę związków o właściwościach antyoksydacyjnych stanowią karotenoidy. Związki te są częściowo usuwane z olejów surowych w procesie bielenia. Z innych antyutleniaczy, występujących w nasionach roślin oleistych i olejach, wymienić należy skwalen. Spośród olejów roślinnych większe ilości skwalenu zawiera oliwa z oliwek, olej z zarodków pszennych i ryżowych. Procesy rafinacyjne, stosowane podczas produkcji olejów, powodują spadek zawartości natywnych antyutleniaczy – tokoferoli, fosfolipidów, karotenoidów i steroli.
Herbata i kawa
Wśród produktów roślinnych szczególnie silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi wyróżnia się herbata. Zawartość związków fenolowych, głównie odpowiedzialnych za te właściwości, może sięgać nawet 35% suchej masy liści. W herbacie zielonej występują głównie katechiny, natomiast w herbacie oolong i czarnej dominują teaflawiny i tearubiginy, powstające w procesie fermentacji liści herbacianych. Aktywność katechin stanowi 90% ogólnej pojemności antyoksydacyjnej ekstraktu zielonej herbaty. Katechiny mają znacznie silniejsze właściwości antyoksydacyjne w porównaniu ze związkami dotychczas uważanymi za silne antyoksydanty, jak np.: glutation, kwas askorbinowy czy tokoferol.
Wykazano, że aktywność antyoksydacyjna zależy od sposobu przygotowania naparu herbaty. Wydłużenie czasu parzenia czarnej i zielonej herbaty do 10 minut powoduje wzrost zawartości polifenoli w ekstraktach i jednocześnie zwiększenie aktywności antyoksydacyjnej. Mieszanie herbaty podczas parzenia powoduje zwiększenie ekstraktywności związków fenolowych o blisko 100%. Jeszcze większą koncentrację związków fenolowych w naparze uzyskuje się, gdy liście herbaty są uprzednio rozdrobnione.
Kawa ma bardzo złożony skład. Oprócz kofeiny zawiera też antyoksydanty. Rolę tą spełniają kwas kawowy i chlorogenowy. Ilość antyoksydantów znacznie zwiększa się podczas palenia kawy.
Zioła i przyprawy
Związki chemiczne, wykazujące właściwości antyoksydacyjne, występują także w wielu ziołach i przyprawach. Znane i cenione ze względu na właściwości antyoksydacyjne są: rozmaryn, szałwia, oregano, tymianek, kurkuma, gałka muszkatołowa, cynamon, kminek, imbir, goździki, pieprz chili, papryka. W roślinach tych związki fenolowe reprezentowane są głównie przez: diterpeny fenolowe, kwasy fenolowe i flawonoidy. Wykazują one większą aktywność antyoksydacyjną niż naturalny przeciwutleniacz – ß-tokoferol. Dodatek przypraw podczas obróbki kulinarnej i przygotowywania potraw może zatem w pewnym stopniu zapobiegać powstawaniu produktów utleniania. Najsilniejszym działaniem wyróżnia się, występujący głównie w rozmarynie, kwas karnozowy, ale jest on stosunkowo nietrwały, zwłaszcza w roztworach i pod działaniem wysokiej temperatury. Zadowalający efekt antyoksydacyjny wykazują także inne przyprawy, jak ziele angielskie, papryka, majeranek, pieprz czarny i biały, a także mieszanki tych przypraw.
Miody
Także miody posiadają znaczące własności antyoksydacyjne, toteż powinny być uwzględniane w zrównoważonej diecie. Własności te zawdzięczają głównie polifenolom oraz karotenoidom. Ponadto miody zawierają pewne ilości mikroelementów i witamin. Najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne wykazują miody rzepakowe i gryczane. W składzie miodu rzepakowego największe znaczenie ma obecność frakcji flawonoidowej (z kwercetyną, kamferolem i apigeniną), β-karotenu i żelaza o dużej przyswajalności (ok. 60 %). Z kolei miody gryczane swe własności antyoksydacyjne przejawiają głównie dzięki znacznej ilości biopierwiastków, niezbędnych do aktywności ustrojowych antyoksydantów enzymatycznych i metaloprotein.
Antyoksydanty środowiska lipofilnego
Kolejną, nie mniej ważną, grupą antyoksydantów są związki aktywne w środowisku lipofilnym tj. w obrębie błon komórkowych oraz lipoprotein osocza krwi. Grupa ta jest reprezentowana przez kwasy tłuszczowe. Występują one dość powszechnie w codziennej diecie a jednym z przedstawicieli jest tłuszcz mlekowy. Zawiera on liczną grupę biologicznie aktywnych związków o różnej strukturze chemicznej i odmiennym sposobie działania na poziomie komórkowym. Wiele z tych związków odznacza się właściwościami antyoksydacyjnymi. Zapobiegając utlenianiu lipidów strukturalnych w błonach, działają ochronnie na tkankę nerwową, układ krążenia, układ oddechowy i immunologiczny. Do najważniejszych związków tej grupy należą witaminy E i A, skoniugowany kwas linolowy (CLA) oraz koenzym Q10.
Witamina E jest głównym i najbardziej aktywnym antyoksydantem lipofilnego środowiska komórek organizmu człowieka. W żywności występuje w postaci ośmiu związków chemicznych, z których zaledwie jeden tj. α-tokoferol wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną.
Do produktów spożywczych, szczególnie bogatych w tę witaminę, zalicza się olej słonecznikowy, olej z oliwek, olej sojowy, migdały, orzechy włoskie, sałatę, groch i kukurydzę. Witamina E (α-tokoferol) ochrania błony komórkowe i lipoproteiny osocza krwi przed działaniem wolnych rodników. Jej działanie polega na zmiataniu wolnych rodników organicznych, a także terminacji peroksydacji lipidów i wygaszaniu tlenu singletowego. W wyniku tych reakcji powstaje mało reaktywny rodnik tokoferylowy, który może wchodzić w reakcję z innymi wolnymi rodnikami lub ulegać regeneracji z udziałem zredukowanej formy koenzymu Q10 lub witaminy C do wyjściowej struktury witaminy E. Niezależnie od funkcji antyoksydacyjnych, witamina E wspomaga antyoksydacyjne działanie enzymów zależnych od glutationu (GSH). Współdziała z selenem i aminokwasami siarkowymi w obrębie błon komórkowych, zapobiegając oksydacji lipidów strukturalnych.
Witamina A, podobnie jak β-karoten (prowitamina A), wygaszają tlen singletowy oraz wychwytują organiczne nadtlenki, powstające w procesie peroksydacji lipidów. Witamina A wykazuje znacznie większą aktywność w wychwytywaniu tlenu singletowego niż witamina C i E, dzięki temu skuteczniej zmniejsza peroksydację WNKT w strukturach komórkowych. Działanie antyoksydacyjne witaminy A i jej pochodnych uzupełnia witamina E. Karotenoidy zawarte są głównie w podrobach (wątroba dorsza, wołowa, wieprzowa), żółtku jaja kurzego, maśle i serach.
Skoniugowany kwas linolowy (CLA) występuje wyłącznie w tłuszczu mlekowym oraz w mięsie przeżuwaczy. CLA wykazuje bardzo wysoką aktywność antyoksydacyjną (ok. 100 razy większą niż α-tokoferol), dzięki czemu wykazuje on szerokie spektrum biologicznego działania o charakterze prozdrowotnym.
Koenzym Q10, jest bardzo aktywnym antyoksydantem. W formie zredukowanej (ubichinolu) chroni błony komórkowe i lipoproteiny LDL przed peroksydacją skuteczniej niż α-tokoferol czy β-karoten. Ubichinol także wspomaga antyoksydacyjne działanie witaminy E. Szczególnie dużo koenzymu Q10 znajduje się w rybach (sardynki), mięsie czerwonym i brokułach.
Glutation (GSH)
Glutation jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy w ustroju. W organizmie glutation występuje w większości w formie zredukowanej (98%), a stosunek glutationu zredukowanego do utlenionego świadczy o poziomie stresu oksydacyjnego w komórce. Glutation, oprócz neutralizowania wolnych rodników, odpowiada także za utrzymywanie aktywności antyoksydacyjnej innych przeciwutleniaczy, stabilizując ich formę zredukowaną. W celu uzupełnienia zasobów glutationu w ustroju należy spożywać produkty bogate w cysteinę (która jest jego prekursorem): awokado, szparagi, brokuły, czosnek, cebulę, pomidory, kapustę.
Mikroelementy jako antyoksydanty
Mikroelementy spełniają swą funkcję antyoksydacyjną w sposób pośredni, gdyż od ich prawidłowego poziomu w organizmie zależy aktywność enzymów antyoksydacyjnych. Enzymy te w swej cząsteczce zawierają: dysmutaza ponadtlenkowa – Cu, Zn i Mn, katalaza – Fe, peroksydaza glutationowa – Se. Także metaloproteiny, jedne z głównych związków antyoksydacyjnych organizmu, zawierają w swej cząsteczce mikroelementy: albumina-Fe, transferyna-Fe, ceruloplazmina-Cu, ferrytyna-Fe, metalotioneina-Cu. Wiele produktów żywnościowych zawiera niezbędne dla organizmu mikroelementy. Ich zestawienie przedstawiono w tabeli 1.
Tabela 1. Mikroelementy w produktach spożywczych.
Podsumowanie
Już dawno stwierdzono, że pomiędzy stanem zdrowia człowieka a sposobem odżywiania się istnieje ścisła współzależność, a następstwa wadliwego żywienia mogą występować w każdym okresie życia człowieka. Nie ma jednak produktu żywnościowego, który dostarczałby wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i to w odpowiednich ilościach. Toteż, aby nie dopuścić do powstania niedoborów, należy w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty ze wszystkich grup. Tym zagadnieniem zajmę się w następnym artykule.
dr n. przyr., mgr farm. Karol Adamkowski
Fot. Fotolia.com
Piśmiennictwo:
1. Adamkowski K.: Odżywianie prozdrowotne. Cz. 1. Wolne rodniki a metabolizm komórkowy. Aptekarz Polski, 2014, 99, 17 [on line].
2. Ball S: Antyoksydanty w medycynie i życiu człowieka. Oficyna Wyd. Medyk, Warszawa 2001.
3. Baj T.: Warzywa i owoce – naturalne źródło witamin. Cz.II. Naturalna witamina E. Aptekarz Polski, 2012, 69/47 [online].
4. Gawlik-Dziki U.: Fenolokwasy jako bioaktywne składniki żywności. Żywność. Nauka. Techn. Jakość, 2004, 4 (41) S, 29.
5. Maniak B., Targoński Z.: Przeciwutleniacze naturalne występujące w żywności. Przem. Ferment. Owoc-Warz., 1996, 40,7.
6. Oszmiański J.: Polifenole jako naturalne przeciwutleniacze w żywności. Przem. Spoż., 1995, 3,94.
7. Szajek A., Borowska J.: Właściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego. Żywność. Nauka.Techn. Jakość, 2004, 4, 5.
8. Śmiechowska A., i.in.: Badania właściwości przeciwutleniających związkow pochodzących z najczęściej spożywanych owoców i warzyw. Analityka, 2008, 4, 26.