08.2008 – „Regeneracja skóry po wakacjach”

08.2008, nr 24/2 online
 
 REGENERACJA SKÓRY
 
PO WAKACJACH
   Mija czas wakacji i upragnionych urlopów. Każdy z nas marzy, by pozostała po nim piękna opalenizna, która nadaje naszej skórze zdrowy i młody wygląd. Często jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV niesie ze sobą zupełnie inny efekt – przyspiesza starzenie się skóry, prowadzi do zmian barwnikowych, oparzeń, plam i powstawania miejsc przesuszonych. Nasza skóra staje się matowa i bez wyrazu. Zarówno zdrowa skóra, jak i po długotrwałym opalaniu potrzebuje regeneracji i odpowiedniej opieki. Na nią składają się dwie formy leczenia: regeneracja powierzchniowa skóry oraz regeneracja skóry od wewnątrz.
 
POWIERZCHNIOWA REGENERACJA SKÓRY
 
   W leczeniu skutków kąpieli słonecznych bardzo ważne jest nawilżenie skóry. Nasze babki robiły okłady ze zsiadłego mleka czy śmietany. Obecnie stosuje się balsamy nawilżające, mleczka do ciała, kremy odżywczo-nawilżające, maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt oraz kremy rozjaśniające przebarwienia. Podstawowymi substancjami obecnymi w kremach są witaminy i substancje odżywcze np. prowitamina B5 pobudzająca wzrost i odnowę komórek. Hialuronian sodu – naturalny składnik naskórka i skóry właściwej wiąże wodę w skórze i na długo zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed utratą wody. Olej z pestek winogron delikatnie natłuszcza, nawilża i uelastycznia. Fitosterole, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz witamina E wzmacniają bariery skórne i mają działanie odżywcze. Inne składniki to glony morskie, wyciąg z żeń-szenia, lukrecja i aloes. W kremach wybielających plamy na skórze często obecna jest arbutyna, rozjaśniająca i rozświetlająca skórę.
   Pomocne w regeneracji skóry są również peelingi drobno- i gruboziarniste, które złuszczają powierzchniowe warstwy zrogowaciałego naskórka i odsłaniają zdrowy naskórek. Korzystna jest wizyta u kosmetyczki i zabiegi mikrodermabrazji. Z domowych sposobów może to być: maseczka ze świeżego ogórka (odświeża i nawilża) czy z poziomek (wybiela piegi). Wiele korzyści dla skóry przynosi maseczka z owoców avocado – źródła witamin B, C, E, K, H oraz tłuszczy. Aby ją przygotować należy rozdrobnić dojrzałe owoce, odsączyć i pozostawić na skórze 10 do 15 minut, a następnie dokładnie zmyć maseczkę i nałożyć krem nawilżający. Inne domowe maseczki owocowe o podobnym działaniu to maseczka z bananów (wygładzająca), z owoców porzeczki jasnej (wybielająca) i z truskawek (nawilżająca). Należy jednak pamiętać, aby nie stosować zewnętrznie maseczek u osób uczulonych na wyżej wymienione owoce. Osoby mające trądzik mogą zastosować maseczkę nawilżającą z płatków owsianych. Należy zalać płatki owsiane przegotowaną, ciepłą wodą i pozostawić pod przykryciem do czasu przestygnięcia. Następnie odsączyć płatki i nałożyć na twarz na 15 minut. Pozostały płyn można wykorzystać do przemywania skóry płatkiem kosmetycznym. Z kolei na przebarwienia można zastosować twaróg rozmieszany z żółtkiem i miodem.
   W przypadku oparzeń słonecznych używane są balsamy, pianki i żele zawierające pantenol lub jego pochodne, które mają działanie gojące i mocno nawilżające, zaś alantoina -kojące. Coraz częściej możemy spotkać kosmetyki chłodzące. Zawierają one mentol oraz ekstrakty owocowe (kiwi, pomarańcza). W kosmetykach obecny jest glukonian wapnia, który wskazany jest w stanach alergicznych skóry m.in. alergia słoneczna. Przynoszą one skórze ukojenie i ulgę, odprężenie oraz znoszą obrzęk. Podobny preparat chłodzący można przygotować samemu. Wystarczy połączyć odrobinę dowolnego kremu nawilżającego z niewielką ilością naparu z mięty, dobrze wymieszać i nałożyć na oparzone miejsce.
   Dodatkowym składnikiem środków leczących oparzenia jest propolis, który pomaga odnawiać naskórek oraz wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, co ma znaczenie w ochronie przed infekcjami, o które łatwo przy pękającym naskórku. Ma on również działanie miejscowo znieczulające. Propolis stosuje się w tym przypadku, jako puder (bezpośrednio na oparzone miejsce), maść (w trudno gojących się ranach) oraz jako dodatek w piankach i balsamach po opalaniu. Trzeba jednak pamiętać, że kit pszczeli może działać uczulająco.
   Z farmaceutycznych specyfików znane jest sapo kalinus i mazidła przeciw oparzeniom sporządzane z oleju lnianego o wysokiej zawartości witaminy F. Poparzenia skórne można smarować również innymi preparatami zawierającymi niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolenowy, linolowy i arachidowy oraz witaminy A+E na bazie gliceryny. Przy poważnych skutkach opalania konieczne jest zastosowanie leczenia dermatologicznego pod kontrolą specjalisty.

 

REGENERACJA SKÓRY OD WEWNĄTRZ
 
   Wygląd naszej skóry zależy również od tego, jakich składników odżywczych dostarczamy naszemu organizmowi. W celu lepszego nawilżenia skóry dieta powinna być wzbogacona w owoce i warzywa, źródło witamin i minerałów oraz w regularne uzupełnianie wody. Na półce aptecznej obecnych jest szereg suplementów diety, które pozwalają przedłużyć opaleniznę i zapewnić skórze zdrowy wygląd. Najczęściej zawierają one β-karoten – prekursor witaminy A, w dużej ilości zawarty w marchwi i papryce oraz w pomidorach, brokułach, sałacie i szpinaku. Bezpieczne jest dostarczanie witaminy A właśnie w tej postaci, gdyż wchłania się on w przewodzie pokarmowym w niewielkim stopniu (ok.30%), zaś witamina A w 80%, stąd trudniej ją przedawkować. Ma ona działanie antyoksydacyjne, podobnie jak witamina C i E oraz koenzym Q10. Związki te poprzez neutralizację wolnych rodników zapobiegają starzeniu skóry i tworzeniu zmarszczek. Ponadto witamina A pobudza tworzenie kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za spoistość naskórka.
   Niektóre preparaty posiadają substancje ochraniające DNA komórkowe. Zabezpieczają przed nieprawidłowymi podziałami komórek. Częstymi składnikami są także substancje odżywcze, wpływające na rogową warstwę naskórka. Wyciąg z ogórecznika jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (γ-linolenowego) uczestniczących w syntezie ceramidów. Ponadto znaczną rolę odgrywają kwasy omega-3, których cennym źródłem są ryby morskie (łososie, okoń morski), szczególnie kwas α-linolenowy. Warunkuje on zachowanie ochrony płaszcza lipidowego skóry, nadaje skórze sprężystość. Kwasy te dostępne są pod różnymi nazwami z witaminami, jako trany lub w formie oczyszczonej, jako omega-3. Glicerydy kwasu olejowego, linolowego i linolenowego obecne są również w olejach roślinnych – oleju rzepakowym, oleju z oliwek, oleju sezamowym, oleju sojowym oraz oleju z nasion wiesiołka (korzystny w diecie przy alergiach słonecznych). Prawie wszystkie można dodawać do sałatek, przez co witaminy rozpuszczalne w tłuszczach będą się lepiej wchłaniać.

   Pamiętajmy, że od tego jak zadbamy o naszą skórę po opalaniu będzie zależał jej dobry i zdrowy wygląd, a przez to i nasze samopoczucie.

 

mgr farmacji Aldona Adamska-Szewczyk
Piśmiennictwo u autora

fot. dreamstime.com

Podobne wpisy