06.2012 – „Związki cynku stosowane w recepturze aptecznej.”
1. Unguentum Zinci (FP IX) – Maść cynkowa
Zinci oxidi 10,0
Vaselini hydrophylici 90,0
2. Zinci oxidi Pasta (FP IX) – Pasta cynkowa
Rp.
Zinci oxidi
Tritici amyli aa 25,0
Vaselini albi 50,0
Tlenek cynku i skrobię pszeniczną po roztarciu zmieszać z wazeliną białą dodawaną porcjami. Pasta powinna być dokładnie utarta i nie powinna zawierać grudek.
3. Pasta Zinci Unnae – Pasta cynkowa Unny (PMF) [2]
Rp.
Zinci oxidi 25,0
Amyli tritici 25,0
Glicerini 25,0
Mucilaginis Gummi arabici 25,0
Tlenek cynku rozetrzeć ze skrobią pszeniczną, następnie dodać glicerynę i dokładnie rozetrzeć, na koniec dodać przygotowany wcześniej kleik z gumy arabskiej i ucierać do uzyskania jednolitej konsystencji.
4. Unguentum Neisserli – Maść Neissera (PMF) [2]
Rp.
Zinci oxidi
Bismuthi subnitrici aa 3,0
Unguenti lenientis
Unguenti simplicis aa 20,0
Tlenek cynku rozetrzeć z azotanem bizmutu. W osobnym moździerzu rozetrzeć maść zmiękczającą z maścią prostą i stopniowo wymieszane podłoża dodawać do mieszaniny proszków. Całość ucierać do uzyskania jednolitej konsystencji.
Maść Neissera przyspiesza gojenie ran i działa przeciwwrzodowo.
5. Puder płynny – recepta przepisana przez lekarza
Zinci oxidi
Talci aa 5,0
Glyceroli 1% 5,0
1% sol. Acidi borici ad 50,0
W moździerzu rozetrzeć tlenek cynku, następnie dodać talk i wymieszać. Do proszków dodać gliceryny i ucierać. Na końcu dodawać porcjami 1% roztwór kwasu bornego. Całość umieścić w butelce z szeroką szyjką i zaopatrzyć w napis „Wstrząsnąć przed użyciem”. Preparat wykazuje działanie osuszające, może być stosowany w stanach zapalnych skóry przebiegających ze świądem.
Rp.
Ammoni bituminosulfonatis 5,0
Zinci oxidi 10,0
Glycerini 15,0
Aq. dest. ad 100,0
Przy sporządzaniu tego mazidła przez roztarcie tlenku cynku z ichtiolem i gliceryną dochodzi do zniwelowania działania leku – powstaje sulfobituminian cynku.
Prawidłowo recepta powinna być wykonana przez roztarcie ichtiolu z ok. 2g lanoliny i połączenie go z gliceryną i wprowadzenie takiej mieszaniny do wcześniej zawieszonego w przepisanej ilości wody tlenku cynku.
Rp.
Ichtioli 2,0
Pastae Zinci ad 50,0
Również i w tym przypadku powstaje sulfobituminian cynku. W maściach jednak proces podwójnej wymiany zachodzi powoli. Można przyjąć, że w czasie ważności leku, nie dojdzie do znaczącego zmniejszenia stężenia składników czynnych.
Rp.
Vioformi 1,0
Resorcinoli 0,5
Ung. Zinci oxidi ad 25,0
Vioform (5-chloro-7-jodo-8-hydroksychinolina) to substancja o działaniu odkażającym i wysuszającym. Podczas rozcierania wioformu z maścią cynkową następuje jego rozkład oraz zmiana zabarwienia na żółte, a następnie na zielone. Receptę należy poprawić poprzez wyeliminowanie maści cynkowej z recepty i zastąpienie jej z wazeliną białą. Prawidłowe wykonanie recepty polega na roztarciu wioformu z wazeliną biała, rozpuszczeniu rezorcyny w minimalnej ilości wody (ok.1g) i wprowadzeniu jej do maści. Zmiana zabarwienia wioformu następuje także przy rozcieraniu go ze smalcem wieprzowym i euceryną.
Związki cynku były i nadal są bardzo często stosowane w lecznictwie. W recepturze aptecznej zastosowanie mają przede wszystkim siarczan cynku i tlenek cynku, z których sporządza się zawiesiny, maści, kremy i roztwory. W przemyśle farmaceutycznym dostępne są także inne preparaty z cynkiem takie jak tabletki do ssania czy szampony.
1. Farmakopea Polska IX, PZWL Warszawa 2011
2. Polski Manuał Farmaceutyczny Warszawa 1932
3. Ćwiczenia z receptury, Leszek Krówczyński, Kraków 2000
4. Arad A., et all; Efficacy of topical application of eosin compared with Zinc oxide paste and corticosteriod cream for diaper dermatitis., Dermatol., 1999, 199, 319 – 322.
5. Schwartz J.R., et all Zinc health: Overview of physiology and pharmacology, Dermatol. Surg., 2005, 31, 837-847.
6. Wahba A., Topical application of zinc –solutions: a new treatment for Herpes simplex infections of the skin. Acta Dermato-Venerologica 1980, 60, 2, 175-179.