04.2009 – HERBARIUM – „Melisa lekarska – moc spokoju.”
kwiecień 2009, nr 32/10 online
MELISA LEKARSKA – MOC SPOKOJU.

W skład olejku eterycznego wchodzi od 30 do 50% aldehydów, głównie monoterpenowych: geranial oraz neral, o silnym cytrynowym zapachu, alkohole, seskwiterpeny i inne. Właśnie składnikom olejku eterycznego zawdzięcza melisa swoje podstawowe działanie farmakologiczne. Surowiec i preparaty z niego otrzymywane działają głównie uspokajająco (sedativa), obniżając próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego. Szczególne wskazania znalazła melisa w leczeniu geriatrycznym, gdzie stosuje się ją w stanach pobudzenia nerwowego, uczuciu niepokoju, neurastenii, dystoni nerwowo-krążeniowej, trudnościach w zasypianiu zmianach ciśnienia tętniczego krwi na tle emocjonalnym oraz towarzyszących im zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego.
Olejek wykazuje także działanie rozkurczające (spasmolytica) na mięśnie gładkie jelit, głównie w części jelita grubego. Ponadto substancja roślinna wykazuje działanie antyseptyczne dzięki czemu znajduje zastosowanie przy wszelkiego rodzaju infekcjach bakteryjnych, grzybicach oraz egzemach.
Olejek eteryczny otrzymany z melisy ma szerokie zastosowanie w aromaterapii, ze względu na właściwości kojące i uspokajające. Stosowany jest w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego oraz zaburzeniach pracy serca. Olejek melisowy reguluje także menstruację i związane z nią bóle.
Napar sporządzony z liści służy do parówek twarzy, a także do płukania przetłuszczających się włosów.
Warto także wspomnieć, że substancja roślinna może być stosowana także przy przeziebieniu i opryszce zwykłej.
Uprawa melisy znana już była starożytnym Grekom, Rzymianom i Arabom. W Polsce uprawy melisy w indywidualnych gospodarstwach rolnych, pomimo występowania jej w wielu mieszankach ziołowych, nie są znaczące.
Melisa wyrasta do około 60-80 cm wysokości. Posiada ona czterokanciaste lekko owłosione lub nagie pędy. Liście melisy mają kształt jajowaty lub sercowo-jajowaty o kolorze jasnozielonym oraz drobno piłkowanym liściom. Roślina posiada białawe drobne kwiaty, okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.
Nasiona melisy najlepiej jest wysiewać w kwietniu, w glebie wilgotnej, lekkokwaśnej lub zasadowej o współczynniku pH od 4,5 do 7,6. Do pełnego kiełkowania nasiona potrzebują światła, dlatego też należy je wysadzać na głębokość nie większą niż 6 mm. Kiełkowanie następuje po 8-10 dni. Jeśli chcemy wysadzić kiełki w gruncie należy zachować odstęp między roślinami ok. 50 cm. Melisę można hodować także z sadzonek, a także przez podział korzeni. Należy pamiętać aby każda część dzielonej rośliny zawierała od 3 do 4 pączków. W hodowli wazonowej doniczki należy umieścić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie.
W gospodarstwie domowym, świeże drobno posiekane, młode liście dodaje się m.in. do sałatek, majonezu, drobiu, wieprzowiny. Można je stosować także jako dodatek do sałatek owocowych, galaretek, kremów, napojów, a także wina.
Dawkowanie: Jako napar – wewnętrznie 2-3g surowca, 203 razy dziennie; nalewka o stężeniu 1:5 w 45% etanolu 2-6ml 3 razy dziennie. Wg. Farmakopei Polskiej VI liść melisy, jako środek uspokajający, stosuje się: doustnie w naparach z 1,5-4,5g surowca (jednorazowo), naparach z 6-18g dobowo.
W manuałach aptekarskich można znaleźć wiele przepisów na mieszanki ziołowe zawierające w swoim składzie liść melisy. Mieszanki te są szczególnie wskazane przy stosowaniu u dzieci, gdzie możliwość aplikacji syntetycznych leków jest często ograniczona. Poniżej przedstawiono wybrane przykłady kompozycji ziołowych:
Fol. Melissae liść melisy
Stigm. Maydis znamię kukurydzy
Herb. Anserinae ziele pięciornika gęsiego
Fruct. Anisi aa owoc anyżu
MDS. Odwar z łyżeczki ziół na szklankę wody. Podawać dziecku 3 razy dziennie 1/3 szklanki po jedzeniu. Mieszanka przeciw drgawkom dziecięcym.
Rp.
Rad. Angelicae 20,0 korzeń arcydzięgla
Fol. Myrtylli liść borówki czernicy
Fol. Melissae aa 10.0 liść melisy
MDS. Odwar z łyżeczki ziół na szklankę wody. Podawać dziecku 2-3 razy dziennie ½ szklanki po jedzeniu. Mieszanka uspokajająca i wzmacniająca.
Herb. Mellefolii ziele krwawnika
Rad. Angelicae korzeń arcydzięgla
Rhiz. Calami kłącze tataraku
Herb. Hyperici ziele dziurawca
Anth. Anthemidis aa 3 cz. koszyczek rumianku rzymskiego
Fol. Melissae 5cz. liść melisy
MDS. Odwar z łyżki ziół na szklankę wody. Podawać dziecku 3 razy dziennie ½ szklanki między posiłkami. Mieszanka skuteczna przy braku apetytu na tle nerwowym oraz w nerwicach wegetatywnych żołądka u dzieci.
Katedra i Zakład Farmakognozji
z Pracownią Roślin Leczniczych
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (red.). Fitoterapia i leki roślinne. PZWL, Warszawa, 2007, 500pp.
Pisulewska E., Janeczko Z., Krajowe rośliny olejkowe. Wyd. Know-How Piotr Kaczmarczyk, Kraków, 2008, 135pp.
Wawrzyniak E., Leczenie ziołami Przed. Pol.-Wyd. „Contrast”, Warszawa, 1992, 500pp.