04.2009 – „Cellulit – problem nie tylko estetyczny.”
„Skórka pomarańczowa” występuje w okolicy bioder, brzucha, ud, ramion oraz na pośladkach – głównie u kobiet (u mężczyzn jedynie w stanach patologicznych przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej).
Wyodrębniono dwa rodzaje cellulitu:
Cellulit wodny – w każdym miesiącu życia, począwszy od okresu dojrzewania, w ciele kobiety odkłada się rezerwa wody i tłuszczów w tkankach tak, aby przygotować się do ewentualnej ciąży. Następuje wówczas przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm pozbywa się tej "nadwyżki", bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny ulega zakłóceniu, powstaje cellulit.
Cellulit lipidowy zaczyna się w głębokich warstwach skóry właściwej i poniżej w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe, pełniące rolę zbiorników energii. Komórki te gromadzą cukier oraz kwasy tłuszczowe, tworząc z nich trójglicerydy. Te ostatnie po pewnym czasie rozpadają się, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Jeśli proces rozpadu nie przebiega prawidłowo, cukier i tłuszcze zaczynają gromadzić się w komórkach, a te automatycznie powiększają się. Pęczniejące grupy komórek tworzą na powierzchni skóry guzki – „skórkę pomarańczową”.
W wyniku nagromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii w adipocytach (komórkach tłuszczowych) dochodzi do ich znacznego powiększenia oraz do podrażnienia zakończeń nerwowych, skutkującego silnym bólem.
Zaawansowany cellulit charakteryzuje zmiana składu chemicznego tłuszczów w adipocytach. Stężenie nasyconych kwasów tłuszczowych rośnie w stosunku do ilości nienasyconych kwasów, co zmniejsza płynność błon komórkowych.
– receptorów alfa, zmniejszających lipolizę
– receptorów beta, nasilających lipolizę
Wzrost masy tłuszczowej zwiększa odpowiedź receptorów alfa. Im większe zatem przybieranie masy, tym mniejsze szanse na ustąpienie cellulitu. Ponadto udowodniono, że liczba receptorów beta zmniejsza się z wiekiem, stąd wzrasta tendencja do tycia oraz powstawania cellulitu u osób starszych.
Przy każdym ruchu mięśni uciskane są naczynia krwionośne i limfatyczne, żyły naprężają się i rozluźniają, co umożliwia pompowanie limfy od zastawki do zastawki w stronę serca. Bierność sprawia, iż produkty przemiany materii zalegają w komórkach i nie są wydalane z organizmu. Zjawisko to nosi nazwę pompy mięśniowej.
W leczeniu cellulitu zaleca się preparaty zawierające flawonoidy: rutynę, kwercetynę, kemferol, diosminę i hesperydynę.
Mechanizm działania bioflawonoidów polega na hamowaniu enzymów zawierających w swojej cząsteczce jon miedzi, między innymi hialuronidazy, która rozkleja śródbłonki naczyń włosowatych, nasilając objawy „skórki pomarańczowej”.
Flawonoidy przedłużają ponadto działanie witaminy C, chroniącej ścianki naczyń przed toksycznymi utleniaczami (oksydantami) oraz biorącej udział w syntezie kolagenu.
Bioflawonoidy poprawiają szczelność ścian naczyń krwionośnych i działają przeciwzapalnie dzięki hamowaniu uwalniania mediatorów zapalenia.
Trokserutyna przyjmowana w dużych dawkach wspomaga deformację krwinek czerwonych oraz działa przeciwagregacyjnie. Hamowanie tworzenia się skrzepliny w kapilarach żylnych, działanie ochronne na komórki śródbłonka naczyń (venoprotectivum), a także zmniejszanie obrzęków wynikające z podwyższenia liczby makrofagów, a tym samym eliminacji nadmiaru białka z ustroju, czyni ją substancją skuteczną w terapii cellulitu.
Preparaty zawierające escynę, działają nie tylko zapobiegawczo, lecz także przyspieszają znacznie wchłanianie płynu surowiczego w miejscu obrzęku (w cellulicie, po stłuczeniach, czy zwichnięcach). Prawdopodobne jest również działanie na krzepliwość krwi, polegające na zmniejszeniu możliwości powstawania zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Omawiane wyciągi działają synergistycznie ze stosowanymi zewnętrznie ekstraktami z arniki górskiej.
Poprawę stanu tkanki łącznej mniej lub bardziej uszkodzonej przez obecność cellulitu, uzyskuje się, używając wyciągów ze skrzypu, który zawiera krzem, składnik występujący zazwyczaj w niedomiarze w uszkodzonej tkance łącznej.
Wyciąg z bluszczu pospolitego szczególnie bogaty we flawonoidy (hederagenina), przyspiesza proces redukcji tkanki tłuszczowej, pobudza krążenie krwi i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, usprawnia funkcjonowanie tkanki łącznej, poprawia elastyczność i jędrność skóry, a także wykazuje działanie przeciwzapalne. Ekstrakty z liści bluszczu przyspieszają wydostanie się z tkanek nadmiaru wody i usunięcie toksyn, a także pobudzają przemianę materii i proces spalania tkanki tłuszczowej.
Należy pamiętać, że dobre rezultaty w leczeniu cellulitu uzyskujemy przez jednoczesne stosowanie zarówno preparatów doustnych, jak i pielęgnacyjnych.
– Jonoforeza, zwiększa łatwość przenikania substancji aktywnych rozpuszczonych w wodzie wgłąb skóry.
– Endermologia, polega na wykonywaniu masażu okolic leczonych przez zasysający ucisk
– Masaż wibracyjny ma na celu rozdzielenie złogów usieciowanego kolagenu.
– Drenaż limfatyczny to szczególna metoda masażu, która umożliwia pobudzenie głębokich warstw skóry i działa bezpośrednio na krążenie limfatyczne.
– Ultradźwięki, termoterapia, krioterapia, presoterapia, elektrolipoforeza, bodywrapping, eksfoliacja to popularne metody usuwania cellulitu.
– Aromaterapia: olejki eteryczne, m.in. geraniowy, cytrynowy, jałowcowy, rozmarynowy, cypry-sowy, cedrowy; działają regulująco, usuwają toksyny z tkanki łącznej oraz zmniejszają złogi tłuszczowe
– W bardziej zaawansowanym stadium cellulitu wskazana jest metoda bodźcowa: mezoterapia, czyli miejscowe wstrzykiwanie w chorobowo zmienione miejsca substancji biologicznie aktywnych m. in. L-karnityny, aminofiliny, kofeiny, czy leków przeciwobrzękowych.
W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie leczenia chirurgicznego: liposukcja – czyli "odsysanie tłuszczu". W odessanym miejscu dochodzi do powstawania zrostów, dlatego w późniejszym okresie w tym samym miejscu nie narasta ponownie tkanka tłuszczowa.
Leczenie cellulitu musi być dobrze przemyślane. Bardzo ważne jest, aby różne rodzaje terapii uzupełniały się. Dlatego też istotna jest prawidłowa dieta. Podstawowymi jej składnikami powinny być: warzywa, owoce, kiełki, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, czyli produkty bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik. Należy ograniczać do minimum podaż soli, cukru i tłuszczów zwierzęce, a także unikać używek: alkoholu, papierosów, czy kawy. Duże ilości niegazowanej wody mineralnej pozwalają usuwać toksyny. Herbaty ziołowe zawierające koper, skrzyp, brzozę, krwawnik, zieloną herbatę oczyszczają organizm. Nie można zapominać o konieczności zwiększenia aktywności fizycznej. Nie leczony cellulit pogłębia się i może przejść w formę cellulitis, czyli poważne schorzenie jakim jest zapalenie tkanki łącznej, dlatego niezwykle ważna jest świadomość problemu, jakim jest „skórka pomarańczowa”, będącego nie tylko defektem kosmetycznym, ale również jednostką chorobową wymagającą starannego leczenia.
2. „Kosmetyka stosowana” J. Dylewska-Grzelakowska, Warszawa 1999, WSiP
3. „Medycyna piekności” M. Noszczyk, B. Noszczyk, Warszawa 1999, Wydawnictwo PZWL
4. „Kosmetologia i farmakologia skóry” M.C. Martini, Warszawa 2007, Wydawnicto PZWL
5. „Zarys kosmetyki lekarskiej” A. Koźmińska-Kubarska, Warszawa 1984, Wydawnictwo PZWL
6. „Fitoterapia i leki roślinne” E. Lamer-Zarawska et all., Warszawa 2007, Wydawnictwo PZWL
7. „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” A. Ożarowski, Warszawa 1989, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
8. „Prawie wszystko o ziołach” M.E. Sanders, Podkowa Leśna 2007, Wydawca Mateusz E. Senderski
9. www.wizaz.pl
10. www.panacea.pl