03.2010 – HERBARIUM – „Ostropest plamisty w schorzeniach wątroby.”

Do chorób wątroby przyczyniają się także leki syntetyczne, z których wiele wykazuje działanie nefrotoksyczne i hepatotoksyczne. Dlatego jednoczesne podawanie preparatów roślinnych zawierających substancje cytoprotekcyjne może zwiększyć właściwości terapeutyczne, a także zmniejszyć działania niepożądane stosowanych leków. Duże znaczenie, poza właściwościami leczniczymi, przypisuje się działaniu ochronnemu preparatów roślinnych w trakcie terapii lekami uszkadzającymi narządy miąższowe.
Jedną z podstawowych substancji roślinnych stosowanych w schorzeniach wątroby jest ostropest plamisty (Silibum marianum L.) należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest on jednoroczną rośliną o białoplamistych, kolczystych liściach i purpurowych kwiatostanach. Potocznie substancja nazywana jest „okazałym ostem”. Ostropest jest rośliną znaną już w czasach starożytnych, nie ma on jednak wielowiekowej tradycji w ziołolecznictwie. Zastosowanie w medycynie ludowej zaczęło się od wskazań we wszelkiego rodzaju kłujących dolegliwości bólowych (m.in. zapalenie płuc i opłucnej).
W lecznictwie stosowany jest owoc ostropestu (Fructus Silibi) pozbawiony puchu. Do głównych składników farmakologicznie czynnych występujących w tej substancji roślinnej zaliczyć można kompleks flawolignanów (do 3%) określanych jako sylimaryna i występujących głównie w owocni. W skład ww. kompleksu wchodzą: sylibina, sylibinina, sylichrystyna i sylidionina. Ponadto w ostropeście występują flawonole, olejek eteryczny, aminy biogenne, białko, węglowodany, olej tłusty, sterole i tokoferole.
Główne działanie lecznicze owocu ostropestu związane jest z obecnością sylimaryny. Zespół ten wykazuje właściwości ochronne dla wątroby (hepatoprotekcyjne). Działanie to jest wielokierunkowe i opiera się na różnych mechanizmach m.in. na: hamowaniu wnikania toksyn do wnętrza hepatocytów – poprzez wiązanie się flawonolignanów sylimaryny z białkami i receptorami błonowymi; działaniu przeciwzapalnym polegającym na hamowaniu migracji komórek neutrofilnych oraz hamowaniu syntezy leukotrienów i powstawaniu prostaglandyn; spowalnianiu procesów włóknienia w wątrobie – poprzez blokowanie proliferacji komórek gwiaździstych w wątrobie oraz ich przekształcania w miofibroblasty. Te ostatnie są odpowiedzialne za odkładanie kolagenu i innych białek włóknistych, co prowadzi do zwłóknienia i marskości wątroby. Składniki ostropestu wykazują także działanie antyoksydacyjne prowadzące do utrzymania homeostazy środowiska wewnątrzkomórkowego i struktur subkomórkowych. W wyniku działania sylimaryny pobudzona zostaje regeneracja komórek wątroby.

Preparaty z ostropestu można podawać również w zaburzeniach trawienia, w profilaktyce marskości wątroby i stanów przewlekłego zapalenia wywołanego infekcją wirusową WZW typów: B i C.
Sama sylimaryna nie jest toksyczna, jednak przy stosowaniu należy zachować ostrożność ze względu na hamowanie aktywności cytochromu P450 (CYP 3A4, CYP 2C9), glukuronylotransferazy oraz glikoproteiny P. W badaniach klinicznych stwierdzono interakcje ostropestu plamistego z m.in. metronidazolem, digoksyną, irinotekanem i indynawirem.
Nie zaleca się stosowania preparatów zawierających ekstrakt z ostropestu u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci poniżej 12 roku życia.
adiunkt
w Katedrze i Zakładzie
Farmakognozji
z Pracownią Roślin Leczniczych,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Fot. 1 – Fotolia.com – Roman Dekan
Fot. 2. – Stanisław Kwiatkowski
Giese LA. Milk thistle and the treatment of hepatitis. Gastroenterol Nurs 2001; 24 : 95–7.
Karłowicz-Bodalska K., Bodalski T., Znaczenie surowców roślinnych w leczeniu schorzeń wątroby. Post. Fitoterapii, 2007, 3: 155-67.
Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., [red.]. Fitoterapia i leki roślinne. PZWL, Warszawa, 2007.
Lamer-Zarawska E. (red.). Fitoterapia i leki roślinne w geriatrii. PZWL 2009, Warszawa
Ptasznik A., Rola sylimaryny w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby. Post. Fitoter., 2004, 4: 189-90.
Szałek E., Grześkowiak E., Bełcikowska I., Daraszkiewicz M., Kusek R., 2006. Wybrane interakcje farmakokinetyczne Silybum marianum z innymi lekami. Herba Pol. 52(3): 82-3.