12.2010 – „Informacja Departamentu Spraw Zagranicznych NRA, 10.2010r.”
Informacja
Departamentu Spraw Zagranicznych NRA
Koordynator Departamentu – mgr farm. Piotr Bohater
1) Moratorium dotyczące otwierania nowych aptek na Węgrzech
W lipcu 2010r. węgierski parlament przyjął propozycję rządu, której celem jest zakończenie procesu liberalizacji rynku aptecznego. Zawiera ona moratorium zgodnie z którym od połowy lipca 2010r. do 31 grudnia 2010r. obowiązywać będzie zakaz otwierania nowych aptek na Węgrzech, z wyjątkiem miast, w których nie ma jeszcze aptek. Moratorium ma obowiązywać do końca roku, ponieważ od 1 stycznia 2011r. powinny wejść w życie ustawowe ograniczenia otwierania nowych aptek na Węgrzech. Na etapie prac legislacyjnych rozważane są następujące rozwiązania:
a) Kryteria geograficzne i demograficzne
Samorząd aptekarski proponuje wprowadzenie dla kryterium demograficznego minimalną liczbę ubezpieczonych na jedną aptekę 4500 (sieci apteczne proponują 3000), a dla kryterium geograficznego minimalną odległość między aptekami 250 – 300m.
b) Kryterium własnościowe
Nowe przepisy zawierać będą również ograniczenie, że apteki muszą być co najmniej w 50% własnością aptekarzy.
W ciągu trzech lat po liberalizacji rynku aptecznego na Węgrzech w roku 2007 liczba aptek zwiększyła się z 2000 do 2400 (liczba pacjentów na statystyczną aptekę spadła z ok. 5000 do ok. 4100). W tym czasie powstało około 600 nowych aptek – prawie wyłącznie w miastach – natomiast około 200 aptek zostało zamkniętych. Równocześnie w okresie tym liczba przepisywanych recept nie zmieniła się i wynosi około 150 milionów rocznie. Wiele leków zostało też dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej.
Jest to równocześnie odpowiedź dla wszystkich tych, którzy zadają pytanie, czy samorząd aptekarski jest aptekarzom potrzebny i czy jest sens płacić składki, aby zapewnić jego egzystencję.
Ważnym czynnikiem była też z pewnością zmiana partii rządzącej na Węgrzech. Premier Viktor Orbán z partii Fidesz zgodził się zakończyć proces liberalizacji rynku aptecznego.
2) Przedłużone moratorium dotyczące otwierania nowych aptek w Belgii
W grudniu 2009r. przedłużone zostało moratorium na otwieranie nowych aptek w Belgii na kolejne 5 lat. Zakaz otwierania nowych aptek w Belgii obowiązuje od roku 1994. Został wprowadzony, ponieważ w roku 1994 liczba pacjentów przypadających na statystyczną aptekę spadła do poziomu około 2000.
Widać więc, że zakaz otwierania nowych aptek, nawet w kraju, w którym usytuowana jest większość instytucji europejskich, może być utrzymywany przez kilkanaście lat i nie jest kwestionowany.
mgr farm. Piotr Bohaterprezes@dia.com.pl