11.2008 – „Ziołowe podróże.”

11.2008, nr 27/5 online
 
Ziołowe podróże
 
    W dniach 19-23 września br. odbył się wyjazd naukowy do szwajcarskiej siedziby firmy A.Vogel/Bioforce AG w Roggwil. Celem spotkania, w którym uczestniczyli farmaceuci i lekarze z całej Polski, była prezentacja firmy Bioforce oraz etapów produkcji leków ziołowych. Fabryka składa się z kompleksu budynków produkcyjnych, wokół których rozciągają się pola uprawne roślin zielarskich, z których zbierany jest surowiec do dalszego przerobu. Proces produkcyjny w firmie Bioforce nieznacznie różni się od powszechnie stosowanych. Zgodnie z filozofią Alfreda Vogla człowiek żyjący w symbiozie z naturą, dla pełnej homeostazy organizmu, powinien przyjmować ekstrakty ze świeżych ziół. Tak więc cała produkcja opiera się na wykorzystywaniu surowców bezpośrednio po zbiorze. Uczestnicy mogli więc prześledzić proces tworzenia nalewek począwszy od maceracji, a skończywszy na etapie kontroli gotowych produktów. Firma Bioforce to nie tylko produkcja leków ziołowych, wśród których główne miejsce zajmują preparaty immunostymulujące z jeżówki purpurowej, czy też palmy sabałowej stosowej przy przeroście gruczołu krokowego, ale także produkcja przypraw ziołowych. Zajmuje się tym w firmie oddzielny dział produktów spożywczych. Bioforce dla podniesienia jakości swoich produktów ma wdrożone systemy Dobrej Praktyki Uprawy i Zbioru (GACP) oraz Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP).

    Firma Bioforce jest kontynuacją filozofii naturopatii Alfreda Vogla. Urodził się on w Aesch w Basel w Szwajcarii w 1902 roku. Był wielkim podróżnikiem, zwiedził niemal wszystkie kontynenty poszukując nowych roślin stosowanych przez miejscową ludność. Jest autorem książki Nature Doctor przetłumaczonej na 12 języków. Zmarł w 1996 roku w Feusisberg w wieku 96 lat.

   Nie lada gratką dla uczestników była wycieczka po muzeum A. Vogla, który w miejscowości Teufen przyjmował pacjentów. Muzeum usytuowane jest na zboczu góry, w miejscu kliniki naturopatii. Dużą powierzchnię zajmuje kolekcja roślin leczniczych i przyprawowych. W jednym z budynków urządzono ekspozycję produkcyjną, są tam dawne urządzenia do produkcji nalewek, jak też urządzenia do przyrządzania leków homeopatycznych.

   Jak przystało na wyjazd naukowy gospodarze przygotowali szereg wykładów podczas których prezentowano doniesienia naukowe oraz badania własne ekstraktów roślinnych porównując tradycyjne preparaty przygotowane z suszonych i świeżych ziół.

 
   Wyjazd naukowy dla większości uczestników był okazją po raz pierwszy do bliższego zapoznania się z produkcją leków ziołowych, co zapewne poszerzy wiedzę o stosowaniu medycyny naturalnej.
 
Pole uprawne jeżówki.
 
Pocięte rośliny na taśmie produkcyjnej.
 
Dostawa roślin.
 
Analiza laboratoryjna.
 
Magazyn nalewek.
 
Sprawdzenie dostawy.
 
Wyciskanie maceratu w prasie.
 
Magazyn nalewek.
 
Mieszalnik masy tabletkowej.
 
Produkcja tabletek.
 
Kontrola międzyprodukcyjna.
 
Proces pakowania do opakowań zewnętrznych.
 
Ostatnie etapu procesu pakowania tabletek.
 
Kontrola surowca.
 
Urządzenia do HPLC.
 

dr n. farm.  Tomasz Baj
Katedra i Zakład Farmakognozji
z Pracownią Roślin Leczniczych
UM w Lublinie

 fot. – dzięki uprzejmości firmy Bioforce.

Podobne wpisy