04.2009 – „Specjalizacja w specjalności farmacja przemysłowa.”
Jest wiele specjalności, które mogą wybrać farmaceuci. Najpopularniejszą z nich nadal pozostaje, co jest oczywiste z racji miejsca wykonywania zawodu zdecydowanej większości – farmacja apteczna. Pozostałe specjalności wybierają tylko nieliczni farmaceuci. Jedną z takich specjalizacji jest specjalizacja w specjalności farmacja przemysłowa. Dopiero w ubiegłym roku jako pierwszej jednostce akredytowanej w Gdańsku udało się zebrać grupę 25 farmaceutów, którzy zdecydowali się na tę trudną naukę zawodu. Szacuje, że corocznie na pracę w przemyśle farmaceutycznym decyduje się ok. 5% absolwentów wydziałów farmaceutycznych. W związku z tym wiele firm farmaceutycznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U. Nr 23, poz. 178 z 2006r.) na stanowiskach „osoby wykwalifikowanej”, czyli osoby odpowiedzialnej w ostatnim etapie produkcji, zatrudnia także osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych oraz tytuł zawodowy magistra na jednym z następujących kierunków: biologia, biotechnologia, chemia, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa albo posiadające ukończone studia wyższe na kierunku lekarskim lub kierunku weterynaria. Osoba wykwalifikowana, odpowiada za zapewnienie przed wprowadzeniem produktu na rynek, że każda seria produktu leczniczego została wytworzona i skontrolowana zgodnie z przepisami ustawy oraz wymaganiami zawartymi w specyfikacjach i dokumentach stanowiących podstawę dopuszczenia do obrotu tego produktu. Jak widać z powyższej definicji osoba wykwalifikowana bierze na siebie ogromną odpowiedzialność wobec produktu leczniczego, dlatego też istnieje nieodzowna konieczność kształcenia tych osób w zakresie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP), uwzględniające w szczególności konieczność skutecznego zarządzania jakością przez wszystkich wytwórców produktów leczniczych według jednakowych standardów przyjętych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Również bardzo istotnym zagadnieniem przemawiającym za potrzebą specjalizacji w ramach przemysłu farmaceutycznego jest dokształcanie pracowników pionu administracyjnego, którzy na co dzień mają kontakt zarówno z zagadnieniem kontroli jakości, jak też produkcji farmaceutycznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Osoby te podnosząc kwalifikacje zawodowe mogą pogłębić swoją wiedzę w zakresie Dobrej Praktyki Wytwarzania.
Standardy GMP, początkowo opracowane dla potrzeb produkcji farmaceutyków, aktualnie są inkorporowane także przez firmy kosmetyczne oraz firmy zajmujące się produkcją suplementów odżywczych. Wprowadzenie tych standardów daje konsumentowi poczucie bezpieczeństwa stosowanych produktów. Szkolenie w ramach specjalizacji z zakresu farmacji przemysłowej może więc być wykorzystywane nie tylko w kanonach farmaceutycznych, ale także innych dziedzinach produkcyjnych.
Widząc potrzeby rynku farmaceutycznego, również uczelnie starają się wprowadzać elementy farmacji przemysłowej do programu kształcenia studentów. Rynek apteczny pod względem pracy zaczyna się zapełniać, dlatego też kierunek studiów poszerzający wiedzę absolwentów jest wysoce pożądany, zaś kontynuacja w formie specjalizacji w specjalności farmacja przemysłowa z pewnością przygotuje w pełni odpowiedzialne osoby do pracy w przemyśle farmaceutycznym.
Katedra i Zakład Farmakognozji
z Pracownią Roślin Leczniczych
Uniwersytet Medyczny w Lublinie