
Podobne wpisy

11.2014 – „Porównanie produktów leczniczych i kosmetycznych.”
listopad 2014, nr 99/77 online Zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne [1], apteka stanowi miejsce wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Obecnie jednak coraz częściej można kupić w aptece również produkty kosmetyczne, nie tylko te dostępne w popularnych drogeriach, ale również preparaty ze specjalistycznych linii, tworzonych przez firmy kosmetyczne i dedykowanych do dystrybucji…

04.2009 – „Specjalizacja w specjalności farmacja przemysłowa.”
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji oraz uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów (Dz.U. Nr. 101, poz. 941, 2003 r.) wprowadziło tytuł specjalisty w specjalności. Od roku 2003 zmieniły się także zasady prowadzenia specjalizacji, a także forma egzaminów. Egzaminy na poszczególnych uczelniach zastąpił jeden egzamin centralny. Jest wiele specjalności, które mogą wybrać farmaceuci. Najpopularniejszą z…

Co warto wiedzieć o donosowej szczepionce przeciw grypie?
W nadchodzącym sezonie epidemicznym grypy 2019/2020 na naszym rynku po raz pierwszy będzie dostępna donosowa szczepionka przeciw grypie. Szczepionka zawiera żywe atenuowane (osłabione) wirusy grypy. Portal szczepienia.pzh.gov.pl podaje podstawowe informacje na temat tej formy szczepienia. Żywa, atenuowana szczepionka przeciw grypie: podawana jest donosowo (bez bólu), szczepy wirusa grypy replikują się tylko w nosogardzieli, odporność po szczepieniu…

URPL w sprawie wytycznych dotyczących nazewnictwa produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi
Na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych pojawił się komunikat w sprawie wytycznych dotyczących nazewnictwa produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi. Zastępuje on analogiczny dokument z dnia 25 maja 2018 r. Celem przedmiotowych wytycznych jest zapoznanie podmiotów odpowiedzialnych z kryteriami weryfikacji nazw produktów leczniczych, stosowanymi w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla celów rejestracji produktów…

08.2012 – „Preparaty krwiozastępcze – jakie są, jakie być powinny?”
sierpień 2012, nr 72/50 online Preparaty krwiozastępcze (grupa B05AA w klasyfikacji ATC), stosowane są w przypadku utraty znacznej objętości krwi. Idealne środki krwiozastępcze powinny wypełniać objętościowo układ naczyniowy, mieć lepkość podobną do krwi i wytwarzać ciśnienie onkotyczne w celu utrzymania przez dłuższy czas wody w naczyniach oraz – co jest znacznie trudniejsze do…

09.2011 – „Zastosowanie nanotechnologii w nowoczesnej technologii postaci leku.”
ZASTOSOWANIE NANOTECHNOLOGII W NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII POSTACI LEKU Działanie leku jest zdeterminowane jego obecnością w miejscu działania przez określony czas w ściśle określonym stężeniu. Zadania nowoczesnej technologii postaci leku sprowadzają się w związku z powyższym do zastosowania technik i technologii pozwalających na: – dostarczenie leku bezpośrednio do miejsca działania; – wydłużenie czasu…