06.2012 – „Rola apteki szpitalnej w badaniach klinicznych.”
Liczba badań klinicznych w Polsce sukcesywnie wzrasta. Zaczynaliśmy od około 100 badań w 1994 roku (1). W 2009 roku zarejestrowano już 469 nowych badań klinicznych. Natomiast Centralna Ewidencja Badań Klinicznych rocznie rejestruje ponad 450 nowych badań. Na terenie Polski głównie prowadzone są badania w obszarze onkologii, kardiologii, reumatologii, neurologii i immunologii (1). Badania dotyczą przede wszystkim 3 fazy, ale coraz częściej można się spotkać z badaniami faz wcześniejszych.
2) sporządzanie leków do żywienia dojelitowego,
3) przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych,
4) wytwarzanie płynów infuzyjnych,
5) organizowanie zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne,
6) przygotowywanie roztworów do hemodializy i dializy dootrzewnowej,
7) udział w monitorowaniu działań niepożądanych leków,
8) udział w badaniach klinicznych prowadzonych na terenie szpitala,
9) udział w racjonalizacji farmakoterapii,
10) współuczestniczenie w prowadzeniu gospodarki produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w szpitalu.
2) ustalane są procedury wydawania produktów leczniczych lub wyrobów medycznych przez aptekę szpitalną na oddziały oraz dla pacjenta (8).
Naczelna Izba Aptekarska stoi na stanowisku, że ustawa, której celem jest całościowe uregulowanie spraw z zakresu badania klinicznego produktu leczniczego uwzględniać powinna:
– powierzenie nadzoru nad przechowywaniem, wydawaniem, wykorzystywaniem produktu leczniczego aptece szpitalnej, a w razie jej braku powierzenie tych zadań działowi farmacji szpitalnej, a w odniesieniu do podmiotów prowadzących badania i nie udzielających całodziennych świadczeń powierzenie tych zadań farmaceucie powołanemu do ich realizacji;
– powierzenie prowadzenia ewidencji badanego produktu leczniczego aptece szpitalnej, a w razie jej braku powierzenie działowi farmacji szpitalnej albo w odniesieniu do podmiotów nie udzielających całodziennych świadczeń powierzenie farmaceucie powołanemu do realizacji tych zadań.
Apteka Szpitalna jako jednostka zajmująca się szeroko pojęciem leku, biorąca udział w badaniach klinicznych posiada wydzielone pomieszczenia o ograniczonym dostępie osób trzecich, zaopatrzone w całodobowy system mierzenia temperatury i wilgotności powietrza. Dysponuje również odpowiednim sprzętem takim jak szafy chłodnicze, lodówki, zamrażarki, w zależności od specyfiki przechowywania konkretnych leków badanych. Apteka Szpitalna posiada także pomieszczenia do przechowywania dokumentacji związanej z konkretnym badaniem. Posiada system archiwizacji danych związanych z badaniem, co umożliwia osobom zainteresowanym i upoważnionym na szybkie odszukanie danych i potrzebnych dokumentów. Przy takich wytycznych w aptece ogranicza się możliwość pomyłek, istnieje pewność, że badany lek idzie dla pacjenta z puli przysłanej przez sponsora, a nie z półki. Eliminuje się również niebezpieczeństwo związane z przygotowywaniem leków cytostatycznych, gdyż w dużej mierze, badania kliniczne związane są z onkologią.
Niejednokrotnie zdarza się, że w badaniu, oprócz leku badanego wykorzystywane są inne produkty lecznicze. Apteka nie jest w pełni informowana o dodatkowych preparatach czy produktach medycznych potrzebnych i wykorzystywanych w badaniu, które idą z puli szpitala a nie sponsora co generuje dodatkowe koszty. Doświadczenie uczy samych sponsorów, którzy w zespołach badawczych chcą widzieć farmaceutów, że jakość i bezpieczeństwo leku badanego jest istotą prawidłowych wyników badawczych.
Coraz częściej szpitale wprowadzają w życie wewnętrzne procedury, wedle których odbywają się badania kliniczne, stąd też coraz częściej za badania kliniczne z ramienia apteki odpowiada koordynator badań klinicznych (4), farmaceuta, który jest odpowiedzialny za dokumentację dotyczącą prowadzonych na terenie szpitala i apteki szpitalnej badań, z informacją o głównych badaczach, farmaceutach wchodzących w skład zespołu badawczego, leku badanego, oddziału, który w danym badaniu uczestniczy. Trzyma pieczę nad poprawnością konstruowania umów (wraz z kierownikiem apteki) i jest łącznikiem między oddziałami a apteką.
Coraz częściej farmaceuci szpitalni są wpisywani w skład zespołu badawczego, ponieważ posiadają fachową wiedzę na temat produktu leczniczego i wszystkiego co jego dotyczy. Farmaceuta szpitalny biorący udział w badaniach klinicznych, to osoba fachowa, posiadająca certyfikat Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice) wedle którego powinno się przygotowywać leki (6). Farmaceuta gwarantuje bezpieczeństwo i jakość leku badanego.
mgr farm. Joanna Kuczalska-Kumór
(1) Luiza Jakubiak, Atawizm rozwojowy w badaniach klinicznych – minął i już nie wróci, portal Rynek Aptek, 29.06.2011, z debaty o innowacji w medycynie i farmacji zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Katowice 16-18 maja
(2) mgr Olga Fedorowicz, Udział farmaceuty w badaniach klinicznych, Biuletyn 12/2009
(3) mgr Janina Pawłowska , Farmacja szpitalna w systemie ochrony zdrowia w Polsce na tle Europy i świata, Aptekarz Polski nr 62/40, 10.2011
(4) mgr farm. Witold Jucha, Badania kliniczne w aptece szpitalnej – nadzór i udział farmaceuty, artykuł poglądowy ze strony katowickiej OIA, 07.08.2009
(5) mgr Janina Pawłowska, Badania kliniczne produktów leczniczych w Polsce, Aptekarz Polski nr 45/23, 05.2010
(6) Antoni Jędrzejowski, Międzynarodowe regulacje prawne w badaniach klinicznych, praca poglą-dowa, portal GCPpl, 30.01.2011
(7) Katarzyna Bondarek, Piotr Iwanowski, Konieczność czy przeżytek?, portal Rynek Zdrowia, 17.12.2008
(8) Ustawa z 06 września 2001 Prawo farmaceutyczne. Dziennik Ustaw 2001 Nr 126 poz. 1381, 1-97
(9) Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 marca 2004 r. Dz. U. 2004 nr 53 poz. 533