11.2009 – „Umowy połączą NFZ z aptekami,”

Prezes Grzegorz Kucharewicz informował panią minister Ewę Kopacz o nagannych praktykach polegających na zachęcaniu pacjentów do nabywania konkretnych produktów leczniczych w drodze obniżania opłaty pacjenta, nawet do wysokości jednego grosza. Działania takie prowadzą w konsekwencji do tego, że o ilości i strukturze leków dostarczanych do pacjenta decydują mechanizmy rynkowe, a nie potrzeby zdrowotne społeczeństwa. W środowisku aptekarskim narasta rozgoryczenie spowodowane brakiem reakcji ze strony organów państwa, którego skutkiem będzie likwidacja aptek prowadzonych jeszcze przez polskich aptekarzy– przestrzegał Prezes NRA.
II. Od kilku miesięcy krążyły pogłoski, że sprawy, o których mowa będą uregulowane w odrębnej ustawie skrótowo nazwanej „refundacyjną”.
26 listopada 2009 roku na konferencji prasowej Ministra Zdrowia omówiono projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych finansowanych ze środków publicznych.
W komunikacie prasowym podano, że projekt tej ustawy „ma za zadanie kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z tematyką refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, a także pogłębienia implementacji dyrektywy Rady 89/105/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. dotyczącej przejrzystości środków regulujących ustalanie cen na produkty lecznicze przeznaczone do użytku przez człowieka oraz włączenia ich w zakres krajowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych”.
Najważniejszymi kierunkami zmian, które znajdują się w projekcie ustawy są:
– ujęcie wszelkich kwestii związanych z refundacją w jednym akcie prawnym, a nie dwóch, jak to jest obecnie, co znacznie poprawi czytelność i ułatwi jej stosowanie;
– uregulowanie zasad zaopatrzenia i poziomów odpłatności refundowanych leków,
środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych;
– opracowanie precyzyjnych kryteriów podejmowania decyzji refundacyjnej i ustalania ceny zbytu oraz kwalifikowania do poziomów odpłatności i tworzenia grup limitowych.
Jak na razie projekt nie został opublikowany i piszemy o nim na podstawie informacji Ministerstwa Zdrowia, z której wynika, że projektodawca dąży do wprowadzenia bardzo ważnych, z punktu widzenia właścicieli rozwiązań. W katalogu zamian znajduje się wprowadzenie umów łączących płatnika z aptekami odnośnie produktów objętych refundacją. Ponadto przewidziane jest wprowadzenie stałych cen zbytu oraz stałych marż detalicznych i hurtowych (z możliwością podziału marży hurtowej). W informacji dotyczącej projektu ustawy jest też mowa o wprowadzeniu zmiany tabeli marż detalicznych i sposobu ich naliczania.
Fot. Dreamstime