Samorządowy peryskop 12.2016.

http://www.oiab.com.pl

Można zapoznać się z nowym wydaniem periodyku Farmacja Regionu Północno-Wschodniego Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku. Na okładce – zdjęcie z 1913 roku – fasada kamienicy w Tykocinie, w której mieściła się apteka. W biuletynie prezentowane są wiersze Pani dr Marii Ellnain-Wojtaszek, które pochodzą z tomiku „Pamięć i przemijanie”. Ponadto – relacje z wydarzeń sportowych pod tytułem „Najlepsi farmaceuci żeglarze są z OIA w Białymstoku!” oraz „Mgr farm. Bartłomiej Kałaska – zwycięzcą I Mistrzostw Polski Farmaceutów w Maratonie MTB w kategorii M2”.


http://www.czestochowa.oia.org.pl

Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Farmacji Praktycznej zwraca się z prośbą o udział w badaniu ankietowym dotyczącym leków recepturowych. Celem badania jest zidentyfikowanie problemów recepturowych, szczególnie z wykorzystaniem gotowych produktów leczniczych w recepturze. Link do ankiety internetowej: https://goo.gl/forms/IRphoiwoLSGIJPDO2


http://www.goia.org.pl

Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska przekazuje gratulacje prof. Wiesławowi Sawickiemu z Wydziału Farmaceutycznego z OML, GUMed, który został wybrany do składu Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w kadencji 2017-2020. Jak możemy przeczytać na stronie Izby: „Prof. dr hab. Wiesław Sawicki jest farmaceutą, absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z roku 1983, uczniem wybitnego technologa postaci leku ś.p. Prof. Stanisława Janickiego. Tytuł profesora uzyskał w roku 2011. Od 2010 roku pełni funkcję kierownika Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej. Przez 14 lat pełnił funkcję prodziekana i dziekana (2008-2016) Wydziału Farmaceutycznego z OML. W tym czasie Wydział uzyskał prestiżowe dla polskiej nauki wyróżnienia. W lipcu 2012 r. na okres 5 lat status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Natomiast w 2012 r. kategorię naukową A+.


http://koia.org.pl

Biuro Kaliskiej OIA przypomina o obowiązku (…) zgłaszania do Izby wszelkich zmian dotyczących miejsca wykonywania zawodu farmaceuty oraz objęcia  lub   zaprzestania   pełnienia   funkcji   kierownika   apteki   lub   zaprzestania wykonywania  zawodu  w  związku  z  przejściem  na  emeryturę (…) oraz innych zmian objętych rejestrem farmaceutów, m.in. zmiany adresu miejsca zamieszkania, zmiany nazwiska, uzyskania tytułu specjalisty lub doktora (…).


http://www.katowice.oia.pl

Śląska Izba Aptekarska publikuje informację dotyczącą zmian w przepisach związanych z działalnością gospodarczą dotyczących transakcji gotówkowych powyżej 15.000,00 PLN, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Opracowanie przygotowała mgr Ewa Kłoda – doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej i mecenas Krystian Szulc – radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

W rubryce „Korespondencja SIA” można się zapoznać z wnioskiem do Pana Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu RP w sprawie przestrzegania zapisów zakazu reklamy aptek wynikających z art. 94a prawa farmaceutycznego.


http://www.koia.kielce.pl

Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska udostępnia w zakładce „Aktualności” prezentację ze szkolenia, które odbyło się w dniu 16 grudnia 2016 roku. Poruszane tematy, to między innymi zasady uwidaczniania cen produktów w aptece i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące realizacji recept. Repozytorium odpowiedzi na różne problemy zgłaszane przez aptekarzy jest również dostępne – jak zwykle – w zakładce o tym samym tytule na stronie KOIA.


http://www.loia.pl

Na stronie Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej do pobrania jest aktualny Biuletyn. W numerze między innymi – problematyka pracy zawodowej aptekarzy, wspomnienie o mgr farm. Krystynie Droździel oraz protokół z ostatniego posiedzenia Rady programowej Apteki-Muzeum w Lublinie.


http://www.oia.lodz.pl

Łódzka Okręgowa Izba Aptekarska opublikowała komunikat w sprawie żądań wydawania z apteki oryginałów recept lekarskich. Komunikat ten, przygotowany przez panią adwokat Alicję Rychlicką-Ziepult, nawiązuje do sytuacji, w której do apteki zgłaszają się funkcjonariusze policji z żądaniem wydania oryginałów zrealizowanych recept lekarskich.

Łódzka izba również podjęła temat zmian przepisów o CIT i PIT, a także ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jak możemy przeczytać w aktualnościach: Z uwagi na szereg wątpliwości co do interpretacji znowelizowanych przepisów (np. czy cała kwota transakcji, czy też wyłącznie nadwyżka ponad 15 tysięcy złotych nie podlega wliczeniu w koszty; czy chodzi o jedną transakcję, czy też sumę transakcji w miesiącu, rozliczenie podatku VAT i inne) Izba zwróciła się do Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie o pilne wystąpienie do Ministerstwa Finansów celem wyjaśnienia.


http://www.oia.krakow.pl

Udostępniony został czwarty numer kwartalnika „Farmacja Krakowska”. W numerze – między innymi – opracowanie radcy prawnego OIA w Krakowie, Janusza Brola na temat stażu pracy dającego uprawnienia do objęcia stanowiska kierownika apteki ogólnodostępnej. Ponadto w rubrykach – „Opieka farmaceutyczna” – artykuł poświęcony postępowaniu dietetycznemu w kamicy nerkowej, a w „Z historii aptekarstwa” – list lwowskich farmaceutów z 1893 roku.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie apeluje o wzmożoną czujność podczas realizacji recept na środki odurzające. Na terenie Krakowa i okolic pojawiło się dużo recept sfałszowanych, ale też takich, których zakresy numeryczne nie zostały wydane przez NFZ. Schemat postępowania przestępców jest na ogół podobny. Jak możemy przeczytać w komunikacie: Osoby posiadające fałszywe recepty dzwonią do apteki jako stali „wierni” pacjenci, prosząc o zamówienie danego narkotyku dla mamy, babci itd. Na drugi dzień, tuż przed zamknięciem, przychodzą po odbiór informując, że lek jest dla nich specjalnie zamówiony. Bardzo się spieszą do chorego, nie mają czasu czekać. (…)”.

Mgr farm. Maria Magdalena Skarżyńska zaprasza na inauguracyjny wyjazd Towarzyskiego Klubu Rowerowego. „Na rozgrzewkę” polecany jest wyjazd do Calpe w Hiszpanii na tzw. trening kondycyjny dla pasjonatów wycieczek rowerowych przed sezonem 2017 r.


http://www.poia.pl

W Biuletynie nr 5/2016 Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej ukazał się interesując artykuł mgr farm. Bartosza Batora pod tytułem „Czy potrzebna nam jeszcze petydyna?”. Artykuł ten wnikliwie – i dosyć krytycznie – analizuje właściwości farmakologiczne i przydatność kliniczną tego ciągle dosyć szeroko stosowanego w lecznictwie zamkniętym opioidu.


http://www.warszawa.oia.org.pl

Ukazał się Biuletyn informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie #2/2016 (51). Jak można przeczytać w słowie od Redakcji: „Z nieukrywaną przyjemnością oddajemy w Państwa  ręce  nową, odświeżoną wersję Biuletynu Informacyjnego naszej izby. Poza zmianą szaty graficznej, znajdziecie w nim Państwo nowe stałe działy dotyczące wszystkich najważniejszych spraw naszego zawodu oraz informacje o wszystkich planowanych aktywnościach naszej izby.W nowym numerze kwartalnika można zapoznać się między innymi z wywiadem przeprowadzonym z Grzegorzem Cessakiem – Prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz opracowanie dotyczące rodzajów działań niepożądanych oraz metodyki prawidłowego ich zgłaszania. Przygotowano także opracowanie pytań, które zostały przesłane przez farmaceutów na skrzynkę pytania@oia.waw.pl. Odpowiedzi przygotował zespół w składzie mgr farm. Anna Pławska, mgr farm. Marian Witkowski oraz mec. Sylwester Majewski. Redakcja zapoczątkowała także cykl pod winietą „Farmaceuci i ich pasje” prezentacją prac farmaceutki, pani Ilony Samek-Baran. Wykonuje ona „istne cuda” z lukru plastycznego, przygotowała także niezwykle dekoracyjną aranżację zdobiącą okładkę Biuletynu.

Na stronie www.warszawa.oia.org.pl w zakładce „Aktualności” można zapoznać się treścią „Listu otwartego aptekarza mgr farm. Eugeniusza Bukiewicza do p. prof. Tomasza Grodzkiego – Senatora RP”. Magister Bukiewicz przedstawia w nim swoje racje dotyczące przyszłej struktury własności aptek w Polsce.

Komisja Etyki i Deontologii Zawodowej OIA w Warszawie przygotowała przypomnienie dla farmaceutów zatytułowane „Co jest reklamą apteki, a co nie”. Zachęcając do zapoznania się z całością opracowania przytaczamy jednocześnie jego nadrzędny przekaz – „wypowiedź jest reklamą gdy nad warstwą informacyjną przeważa zachęta do nabycia towaru„.


http://www.zoia.szczecin.pl

Zachodniopomorska Okręgowa Izba Aptekarska w Szczecinie opublikowała wydanie specjalne (jubileuszowe) Biuletynu ZOIA w wersji elektronicznej. Zebrano w nim między innymi bardzo różnorodny materiał graficzny poświęcony 25-leciu izby oraz 60-cio leciu szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Są to fotografie, dokumenty, zaproszenia, plakaty, programy uroczystości, listy, znaczki, telefonogramy, części publikacji i wiele innym materiałów stanowiących część wystawy z dziejów Izby i Towarzystwa.


  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat omawiający zmiany w wydawaniu bez recepty leków zawierających pseudoefedrynę, kodeinę, dekstrometorfan. Szczegóły na stronie www.mz.gov.pl/aktualnosci
  • Od 01.01.2017 zmienia się wysokość opłaty ryczałtowej za lek recepturowy i będzie wynosić 10,00 zł.
  • Z dniem 31.12.2016r. dobiega końca 5-letni okres edukacyjny dla farmaceutów, którzy rozpoczęli go w styczniu 2012 r.
  • NIK o aptekach szpitalnych: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-aptekach-szpitalnych.html

opracowała mgr farm. Olga Sierpniowska

Podobne wpisy