05.2009 – „Przy otwartej kurtynie.”

maj 2009, nr 33/11 online
 
PRZY OTWARTEJ KURTYNIE
     Leki mogą być tańsze – twierdzą łódzcy aptekarze. Problemom występującym na rynku dystrybucji leków poświęcona była konferencja prasowa zwołana przez Okręgową Radę Aptekarską w Łodzi. Celem konferencji, która odbyła się 27 maja było obnażenie słabości rynku dystrybucji leków, które objawiają się m.in. nierówną pozycją aptek w zakresie zaopatrzenia w leki. Ta sytuacja prowadzi, zdaniem łódzkich aptekarzy, do powstania dysproporcji cenowych, co skutkuje ograniczeniem dostępności społeczeństwa do leków.
    Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, Prezes Rady stwierdziła, że ceny leków mogą być niższe i powinny być dostosowane do możliwości ekonomicznych społeczeństwa. Aktualnie na rynku farmaceutycznym występują dysproporcje cen leków w poszczególnych aptekach. Faktycznie istnieje podział pacjentów na tych, którzy mają dostęp do tańszych leków i pacjentów drugiej, kategorii, gdyż warunki zaopatrzenia aptek w leki są nierówne. Aptekarze od dawna domagają się wprowadzenia sztywnych cen i marż na leki, które powinny być tanie w każdej a nie tylko w wybranej aptece.
    Na skutek niejednoznacznych przepisów dochodzi bardzo często do zawiązania relacji marketingowo-handlowych, których efektem jest zjawisko drenowania funduszy publicznych przeznaczonych na refundację leków. Gdyby ceny leków były niższe, to NFZ mógłby realizować programy terapeutyczne, na które brakuje pieniędzy.  Łódzka Rada Aptekarska opowiada się za zakazem reklamy aptek i ograniczeniem reklamy leków. Reklamy prowadzą do nadużywania leków i bardzo często są sprzeczne z zasadami etyki aptekarskiej. Niestety właściciele aptek, którzy w dużej części nie są farmaceutami mając na uwadze zysk zapominają, że apteka jest placówką ochrony zdrowia. Europejski Trybunał Sprawiedliwości, uznaje, że prowadzenie apteki przez nie-farmaceutę może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności dla pewności i jakości detalicznej dystrybucji produktów leczniczych.
    Jedną z niepokojących aptekarzy kwestii jest sprzedaż leków via Internet. Wojciech Giermaziak, członek Rady Naczelnej poinformował, że większość leków znajdujących się w obrocie internetowym jest wg danych pochodzących z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego sfałszowana. Parlament Europejski powinien rozważyć wprowadzenie zakazu tej formy sprzedaży leków, gdyż nie poradzono sobie z wyeliminowaniem z obrotu leków sfałszowanych.    
    Wojciech Giermaziak komentował fakt bezpośredniej dystrybucji leków z pominięciem hurtowni farmaceutycznych proponowanej przez jeden z koncernów farmaceutycznych. Takie działanie zagraża obniżeniem jakości nadzoru nad lekami wprowadzanymi do obrotu.
    Leon Borowiecki, wiceprezes Rady podniósł wątek nadmiernej liczby aptek. Obserwuje się zjawisko pączkowania aptek, zwłaszcza w miastach. W konsekwencji zmniejsza się liczba pacjentów przypadających na jedną aptekę, co w konsekwencji obniża wydolność ekonomiczną aptek funkcjonujących.
    W konferencji, udział wzięli, profesor Magdalena Środa i doktor Adam Fronczak, wiceminister zdrowia – kandydaci do Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili  pogląd na temat zniesienia barier ograniczających równą dostępność obywateli do leków.
    Zdaniem Magdaleny Środy, reklama leków powinna być rzetelna, gdyż inaczej mąci pacjentom w głowach skłaniając ich do nieracjonalnego zażywania leków, często ponad konieczna miarę.
    Dlaczego Państwo nie reguluje rynku farmaceutycznego? –  pytała retorycznie Magdalena Środa. Przejawem dbałości o zdrowie obywateli jest ograniczenie reklamy leków, tak jak ma to miejsce np. we Francji.
    Adam Fronczak, który jest lekarzem, specjalistą z farmakologii klinicznej dostrzega, że firmy i koncerny farmaceutyczne mają ogromny wpływ na edukację lekarzy i farmaceutów. Sponsorując kongresy i zjazdy naukowe lansują procedurę terapeutyczną związaną z lekami własnej produkcji.
    Dyrektywy o długoletniej ochronie patentowej dochodzi do tego, że dostęp do specyfików nowej generacji nie będzie możliwy przez długi czas. Na zmianę tej sytuacji można wpłynąć poprzez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Trzeba mieć wpływ na to, kto zarządza tymi sprawami.
    Następna kwestia, to import równoległy zapewniający dostawy do Polski leków po cenie niższej od ceny ustalonej na nasz rynek przez koncerny farmaceutyczne. Polityka cenowa koncernów jest nie odpowiada zamożności społeczeństwa w danym kraju. Koncerny utrudniają prowadzenie importu równoległego. Na forum Parlamentu Europejskiego można, zdaniem Adama Fronczaka, powstrzymać grę cenową prowadzoną przez koncerny.
    Na dowód tego, że koncerny farmaceutyczne mogą obniżyć ceny leków Adam Fronczak, przywołał praktykę sprzedaży leków za 1 grosz.
Jako wiceminister zdrowia zapewnił, że w ministerstwie pracuje się nad stworzeniem systemu gwarantującego pacjentom umiarkowane ceny leków.
    Konferencja prasowa z udziałem kandydatów do PE była de facto była debatą przy otwartej kurtynie, gdyż przysłuchiwali się jej dziennikarze. Profesor Magdalena Środa i doktor Adam Fronczak wykazali otwartość na sprawy zgłaszane podczas konferencji przez środowisko aptekarskie.


Zbigniew Solarz
Rzecznik Prasowy Okręgowej Izby Aptekarskiej
w Łodzi

Podobne wpisy