25-lecie samorządu aptekarskiego w Katowicach.

Każdy z przybyłych gości otrzymał prezent od Śląskiej Izby Aptekarskiej: okolicznościowy medal oraz publikację „25 lat samorządu aptekarskiego w Katowicach” autorstwa Dionizego Moski, Stanisława Piechuli, Doroty Hapety i Lecha Wróblewskiego, opisującą proces reaktywowania, historię izby oraz sylwetki osób, które wniosły wkład w jej działalność.

Zgromadzone na sali licznie przybyłe osoby powitał gospodarz – dr n. farm. Piotr Brukiewicz oraz konferansjerka – Agata Śliwa. Po przedstawieniu bogatej historii izby, od czasów pierwszego Prezesa Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach dr. farm. Józefa Degórskiego (1945-1947) do okresu aktualnej VII kadencji, rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń. W pierwszej kolejności dokonano wręczenia odznaczenia „Ambasador Farmacji” nadanego przez Czasopismo Aptekarskie dla dr n. farm. Izabeli Majewskiej. Następnie dr n. farm. Piotr Brukiewicz wręczył Śląskiego Aptekarza Roku farmaceutom, którzy swoimi osiągnięciami i działalnością przyczynił się do rozwoju śląskiej farmacji. Tytuł Śląskiego Aptekarza Roku 2015 otrzymał mgr farm. Rafał Hechmann, a tytuł Śląskiego Aptekarza Roku 2016 – mgr farm. Grzegorz Zagórny.

W dalszym etapie wyróżniono zasłużone osoby Laurem Śląskiej Izby Aptekarskiej. Statuetki otrzymali kolejno: prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, dr hab. n. med. Agnieszka Skowron, mgr farm. Ewa Ochota, mgr farm. Jolanta Dominek, mgr farm. Danuta Szydłak oraz mgr farm. Michał Grzegorczyk. Medal im. Aptekarza Edmunda Baranowskiego został wręczony mgr farm. Beacie Dominek-Piaście. Kolejnym wyróżnieniem, wręczonym tym razem nestorom zawodu, była odznaka Pharmaciae Seniori. Dr n. przyr. Stefan Skrzypczak, mgr farm. Janina Barancewicz oraz mgr farm. Krystyna Wejmer zostali odznaczeni, gdyż w czasie swej wieloletniej pracy przyczyniali się do podnoszenia prestiżu zawodu aptekarza.

W ostatniej części ceremonii wyróżniono okolicznościowym medalem ustanowionym przez Naczelną Izbę Aptekarską z okazji 25-lecia reaktywowania samorządu aptekarskiego „Za zasługi dla Samorządu Aptekarskiego” następujące osoby: prof. dr hab. n. med. Krystynę Olczyk, prof. dr hab. n. farm. Stanisława Boryczkaę, Wicemarszałka Województwa Śląskiego Aleksandrę Skowronek, Wiceprezydenta Miasta Katowice Bogumiła Sobulę, Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomicznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Ewę Kabzę, mgr farm. Grzegorza Zagórnego, dr n. farm. Izabelę Majewską, mgr farm. Zofię Gardecką, dr n. farm. Lucynę Bułaś, prof. dr hab. n. med. Waldemara Jańca, dr n. med. Katarzynę Winsz-Szczotkę, dr n. med. Jacka Kozakiewicza, lek. wet. Krzysztofa Orlika, mgr Annę Janik, dr n. med. Mariusza Wójtowicza, dr n. przyr. Kazimierę Klementys, dr n. biol. Grażynę Janikowska, dr hab. n. farm. Małgorzatę Dołowy, mgr farm. Romana Łakusa, mgr farm. Elżbietę Nitschkę-Pęcak, mgr farm. Małgorzatę Bielecką, dr hab. Agnieszkę Skowron, dr n. med. Jerzego Dosiaka, dr inż. Zygmunta Kamińskiego (w zastępstwie odznaczenie odebrała dr n. farm. Joanna Paprotna-Kwiecińska), mgr farm. Aleksandra Żurka, mgr farm. Wiktora Napiórę, mgr farm. Beatrycze Radlańską-Piątek, mgr farm. Zdzisława, Macieja Gawrońskiego, mgr farm. Michała Rzepczyka, mgr farm. Jana Stasiczka, mgr farm. Tomasza Kloca, mgr farm. Jolantę Dominek, mgr farm. Krzysztofa Grzesika, mgr farm. Lucynę Wawrzynek, mgr farm. Beatę Dominek-Piastę, mgr farm. Ewę Ochotę, mgr farm. Danutę Szydłak, mgr farm. Halinę Ziębę, mgr farm. Monikę Kubarę, mgr farm. Katarzynę Kandziorę-Kunę, mgr farm Justynę Kiedrowską, mgr farm. Romana Misiaka, dr n. farm. Mikołaja Konstantego, mgr farm. Małgorzatę Sokół, mgr farm. Halinę Jeszkę, mgr farm. Krystynę Caruk, mgr farm. Włodzimierza Wdowskiego, mgr farm. Mariusza Langera, mgr farm. Grażynę Chamerską-Świdergoł, dr n. farm. Piotra Kaczmarczyka, mgr farm. Marię Jabłońską-Rajdę, mgr farm. Ewelinę Kaczmarek, dr n. farm. Józefa Frydrycha, mgr farm. Andrzeja Janiszewskiego, mgr farm. Ryszarda Stacha, dr n. farm. Andrzeja Deląga, mgr farm. Alinę Barańską, mgr farm. Władysława Rybkę, mgr farm. Kazimierę Morawską, mgr farm. Marię Bartwińską-Kondek, mgr farm. Eugenię Rybkę, mgr farm. Anielę Polc, mgr farm. Mieczysława Pankallę, mgr farm. Jadwigę Dudzik, mec. Barbarę Jendryczko, mec. Marię Jendryczko, mgr inż. Ewę Kłodę oraz mec. Krystiania Szulca.

Śląska Izba Aptekarska została również uhonorowana wieloma medalami i dyplomami od przybyłych oficjeli. Wśród szeregu wyróżnień znalazły się: medal od Śląskiej Izby Lekarskiej przekazany w uznaniu zasług dla śląskiego samorządu lekarskiego, medal okolicznościowy od Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz okolicznościowa moneta od hurtowni farmaceutycznej Salus International Sp. z .o.o.

Tuż po przerwie, galę uświetnił niezapomniany występ znakomitej wokalistki Krystyny Prońko przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Bytomia pod dowództwem kapelmistrza por. Krystiana Siwka. Uroczystość zakończył utwór „Jesteś lekiem na całe zło”.

Lech Wróblewski

25-lat-sia-katowice-2016-10-22

dsc_0018

img_6963

img_6997

img_7260

img_7261

img_7268

img_7393

img_7435

Podobne wpisy