Mając na względzie szereg wątpliwości i niejasności, jakie towarzyszyły wdrażaniu przed kilku laty pilotażowego programu e-recepty na terenie Leszna i okolic, samorząd aptekarski z ogromnym niepokojem podchodzi do każdej kolejnej próby związanej z realizacją tego projektu.
Okazało się jednak, że pod nowym kierownictwem Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia sprawa e-recepty zaczęła w końcu iść w prawidłowym kierunku. Myślę, że nie bez znaczenia jest fakt, iż w końcu władze CSIOZ zrozumiały, że bez zaangażowania fachowców – praktykujących aptekarzy, projekt tworzony wyłącznie w oparciu o wiedzę informatyczną nie będzie nigdy spełniał oczekiwań środowiska, a co za tym idzie – nie będzie zaakceptowany.
Prototyp „e-Recepta” wdrażany jest przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w ramach projektu P1 – Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia jest jednostką budżetową podległą Ministrowi Zdrowia, powołaną na mocy zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2000 roku (Dz. Urz. MZ Nr 1, poz. 25). Zgodnie ze statutem, do działalności podstawowej Centrum należy realizacja zadań wspierających rozwój systemów informacyjnych, w szczególności systemów ewidencyjno-informatycznych, umożliwiających podejmowanie działań optymalizujących wykorzystanie środków finansowych przeznaczonych na ochronę zdrowia, a ponadto projektowanie i monitorowanie funkcjonowania systemów informacyjnych w ochronie zdrowia, w tym dotyczących usług medycznych (Dz. Urz. MZ z 2010 r. Nr 9, poz. 56).
Celem wdrożenia prototypu e-Recepty jest zbieranie doświadczeń oraz uzyskanie wiedzy potrzebnej do opracowania modelu docelowego systemu recepty elektronicznej, który będzie funkcjonował na terenie Polski w ramach Projektu Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, o którym mowa w Art. 7 ust 1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. Nr 113, poz. 657).
Docelowy system musi cechować się funkcjonalnością, która umożliwi:
a) podniesienie standardu usług medycznych oraz opieki farmaceutycznej dla pacjentów;
b) łatwiejsze wykonywanie usług w aptekach, przychodniach i szpitalach;
c) usprawnienie pracy osób, które na co dzień będą wykorzystywać system;
d) realizacja elektronicznych usług związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych: e-Recepta, e-Skierownie, e-Wniosek.
Nowie kierownictwo CSIOZ rozumiejąc, że bez merytorycznej wiedzy i wsparcia ze strony aptekarzy prace nad projektem są niemożliwe, zwróciły się do Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej z prośbą o aktywne uczestnictwo w konsultacjach dotyczących realizacji projektu e-recepty, Prezydium NRA spośród członków samorządu aptekarskiego powołało Zespół ds. Współpracy z CSIOZ, którego przewodnictwo powierzono Sekretarzowi NRA dr Tadeuszowi Bąbelkowi. Członkami Zespołu zostali: mgr Alina Fornal, dr Tomasz Baj, mgr Piotr Bohater, mgr Michał Grzegorczyk, mgr Marian Witowski. Ponadto w pracach nad prototypem e-recepty dodatkowo stronę aptekarską reprezentują mgr Barbara Jękot, mgr Michał Pietrzykowski, którzy reprezentują odpowiednio OIA w Krakowie i OIA w Gdańsku oraz dr Piotr Brukiewicz, który reprezentuje OIA w Katowicach a jednocześnie Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Wymienione izby podpisały osobne umowy o współpracy z CSIOZ w ramach projektu e-recepty.
W okresie od stycznia do końca października bieżącego roku doszło do szeregu spotkań konsultacyjnych, w czasie których nasi przedstawiciele bieżąco informowali o oczekiwaniach środowiska aptekarskiego związanych z e-receptą. Wskazywali na szereg braków, dokonując licznych poprawek, składając szereg wniosków. Jednym z podstawowych naszych postulatów było, aby w pierwszym okresie funkcjonowania e-recepty równoległa była w obiegu recepta papierowa. Po wielu rozmowach udało się obu stronom wypracować kompromis polegający na tym, że każdy pacjent w momencie wystawienia mu przez lekarza recepty elektronicznej będzie dysponował “kuponem zastępującym receptę papierową”. Jest to element ze wszech miar niezbędny. Szczególnie jeżeli chodzi o pierwsze lata wdrażania całkowicie nowego systemu, jakim bez wątpienia jest e-recepta.
Niestety, jak już powszechnie wiadomo termin wdrożenia w życie projektu e-recepty ciągle ulega przesunięciu. Początkowo, gdy zaczynaliśmy współpracę z CSIOZ termin ten był określany na drugą połowę przyszłego roku. Dziś wiemy już, że po raz kolejny proponowany termin wdrożenia w życie projektu e-recepty jest nierealny. Mimo to trwają dalsze konsultacje i spotkania przedstawicieli CSIOZ i NRA. W grudniu bieżącego roku na jednym z kolejnych posiedzeń NRA zaproszeni goście z CSIOZ przedstawią członkom Rady stan zaawansowania prac projektu. Po ich wystąpieniu zaplanowana został dyskusja.
dr Tadeusz Bąbelek
mgr Marian Witkowski
przedstawiciele Zespołu NRA ds. Projektu „e-recepta”
Fot. Fotolia.pl