08.2015 – „Historia Biuletynu Informacyjnego OIA w Olsztynie.”

sierpień 2015, nr 108/86 online

 

HISTORIA „BIULETYNU INFORMACYJNEGO

OKRĘGOWEJ IZBY APTEKARSKIEJ W OLSZTYNIE

                       

„Tak niewielu zrobiło tak wiele dla tak licznych”

   Pierwsza Rada Aptekarska OIA w Olsztynie została wybrana na  Zjeździe Aptekarzy,  który odbył się dnia 19 października 1991 roku w Olsztynie. Jedną z ważnych spraw było podjęcie działań związanych ze sposobem przekazywania informacji z prac rady. Członkowie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie w początkowym okresie działalności Rady Aptekarskiej  informacje o sprawach, które były przedmiotem podejmowanych działań w rozwiązywaniu bieżących problemów, otrzymywali w formie komunikatów lub biuletynów informacyjnych.

Powstanie Biuletynu Informacyjnego

    
   Od kwietnia 1997 roku Izba Aptekarska w Olsztynie rozpoczęła wydawanie Biuletynu Informacyjnego w formie czasopisma liczącego 32-36 stron, w którym opisywane były najistotniejsze sprawy dotyczące środowiska aptekarskiego i wykonywanego zawodu, a relacje z wielu wydarzeń były utrwalane na  zdjęciach. Podjęcie decyzji o wydawaniu przez Izbę Aptekarską tego czasopisma zawdzięczamy mgr farm. Lucynie Łazowskiej, która w tamtym okresie pełniła funkcję Prezesa OIA w Olsztynie.

Zespół redakcyjny
       Powołany został pierwszy zespół redakcyjny, w skład którego wchodziły następujące osoby: mgr farm. Lucyna Łazowska, mgr farm. Mirosława Aleksandrowicz, mgr farm. Krystyna Droździel i mgr farm. Janina Murawska pełniąca funkcję redaktora naczelnego. Zespół redakcyjny w początkowym okresie miał do wykonania wcale niełatwe zadanie. Nikt z członków zespołu nie miał bowiem w tym względzie doświadczenia. Wszystkiego musieliśmy się nauczyć.
   Pamiętam, że ”było to dla mnie zupełnie nowe wyzwanie. Aby jednak jak najlepiej wypełniać powierzoną mi funkcję redaktora naczelnego musiałam poznać przepisy prawne i zasady, jakie rządzą rynkiem wydawniczym, poznać przepisy dotyczące prawa prasowego, prawa autorskiego i inne z tym związane. Ponadto przez pierwsze kilka lat byłam również autorką zdjęć, dokumentując w ten sposób działalność naszej Rady Aptekarskiej”.

   Skład redakcji na przestrzeni lat nieco zmieniał się. Od marca 1999 roku do zespołu redakcyjnego dołączył dr n. farm. Adam Buciński (obecnie prof. dr hab. n. farm. Kierownik Katedry i Zakładu Biofarmacji Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy). W okresie od grudnia 2000 do grudnia 2009 w skład zespołu redakcyjnego wchodził dr hab. n. farm. Władysław Szczepański (1922-2009), zasłużony historyk farmacji.
 
 
Od lewej: Krystyna Droździel, Władysław Szczepański,
Lucyna Łazowska, Janina Murawska, Mirosława Aleksandrowicz [2003r.]

   Od 2011 roku do zespołu redakcyjnego został włączony mgr farm. Paweł Martyniuk. Od stycznia 2013 roku skład redakcji powiększył się o mgr farm. Elżbietę Bańkowską i Prezesa OIA mgr farm. Romana Grzechnika.        

Szata graficzna okładki Biuletynu Informacyjnego

       Zamierzeniem naszym było wydawać Biuletyn regularnie jako miesięcznik (i tak został zarejestrowany), w formacie A-4, nakład w ilości dostosowanej do ilości członków naszej Izby Aptekarskiej, przekazywany jako egzemplarz bezpłatny dla każdego aptekarza z naszej Izby. Opracowaliśmy i uzgodniliśmy szatę graficzną okładki czasopisma tak, aby była łatwo identyfikowana z naszą Izbą i była łatwo rozpoznawalna wśród czasopism wydawanych przez inne Izby Aptekarskie w Polsce.

 
Pierwszy numer ”Biuletynu Informacyjnego" – zdjęcie okładki.

   W lewym górnym rogu pierwszej strony okładki umieściliśmy logo naszej Izby. Od pierwszego numeru ilustracje na pierwszą stronę okładki przedstawiające krajobrazy i przyrodę Warmii i Mazur wykonywała Mirosława Aleksandrowicz, bo takie stałe zadanie miała do wykonania.

Struktura Biuletynu Informacyjnego

   Biuletyn to czasopismo o zwartej strukturze, na którą składają się stałe działy: z prac Olsztyńskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, z prac Naczelnej Rady Aptekarskiej, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Sprawozdania ze Zjazdów, Szkolenia, Prawo na co dzień, Historia Farmacji, Sylwetki aptekarzy, Rozmaitości, Przegląd prasy, Z żałobnej karty.   

Zadania członków zespołu redakcyjnego
   Mirosława Aleksandrowicz, ponieważ  posiada także umiejętności i dar opisywania nawet wierszem zdarzeń i otaczającego nas świata dbała, aby miłośnicy poezji odnajdywali jej wiersze na łamach czasopisma. Pisała też artykuły historyczne, oraz artykuły o innej tematyce, które były zamieszczane w dziale Rozmaitości.
   Lucyna Łazowska ma, jak to się mówi, „lekkie” pióro. W naszym Biuletynie ukazywało się wiele artykułów, które wychodziły spod jej ręki.  Zachęcała też inne osoby do pisania tekstów, do uczestniczenia w tworzeniu czasopisma, do przelewania na papier „dla potomnych” spraw i problemów ważnych dla aptek i farmaceutów.
   Krystyna Droździel od początku była przede wszystkim autorką prawie wszystkich relacji z uroczystości organizowanych przez Izbę Aptekarską dla Seniorów Farmacji. Przynależność do składu redakcji Adama Bucińskiego stanowi wartość w dziedzinie naukowo-szkoleniowej dla naszego środowiska również za podejmowanie działań pozyskiwania autorów o renomie uniwersyteckiej, co dodawało naszemu czasopismu większej rangi.
   Paweł Martyniuk ze wszystkich ważnych wydarzeń i uroczystości wykonywał zdjęcia zamieszczane na łamach Biuletynu.
 
   Roman Grzechnik od 2012 roku począwszy od 88 numeru pisze do Biuletynu artykuły zatytułowane  „Słowo Prezesa”.  Był również autorem zdjęć wykonanych podczas kilku uroczystości aptekarskich.
 
   Elżbieta Bańkowska od 2013 roku począwszy od numeru 92 jest autorką artykułów w dziale Historia Farmacji. Jest również autorką wierszy, jakie ukazały się w kilku numerach.  

Tematyka czasopisma
   Zakres tematyczny poszczególnych numerów był kompozycją informacji, opracowań, artykułów przedstawiających aktualną sytuację samorządu aptekarskiego, aktualny obraz rynku farmaceutycznego, zagadnienia niezbędne dla prawidłowego wykonywania zawodu.
   Biuletyn zawiera informacje o wielu ważnych wydarzeniach istotnych dla naszej społeczności aptekarskiej. Na jego łamach drukowane były  materiały z każdego Okręgowego Zjazdu Aptekarzy. Przedstawialiśmy informacje ze wszystkich wydarzeń takich jak uroczystość ślubowania młodych farmaceutów otrzymujących prawo wykonywania zawodu, ale też z uroczystości 50-lecia odnowienia dyplomów. Informowaliśmy również o tych, którzy zdawali egzaminy specjalizacyjne, pisali prace doktorskie, uzyskiwali habilitacje. Pisaliśmy o farmaceutach, którzy byli członkami naszej Izby, pracujących następnie w innych instytucjach na różnych stanowiskach.  
   Pisaliśmy o sukcesach naszych aptekarzy, ale także o problemach jakie były związane z wykonywanym zawodem w aptece ogólnodostępnej, szpitalnej, hurtowni farmaceutycznej. Wiele uwagi poświęcaliśmy temu, aby przekazywać członkom naszej Izby Aptekarskiej przepisy prawa, których znajomość jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu każdej apteki czy też hurtowni farmaceutycznej, prawidłowym wykonywaniu zawodu farmaceuty przy zmieniających  się często przepisach.    
   Przedstawialiśmy również relacje ze spotkań Seniorów Farmacji organizowanych co roku przez Radę Aptekarską, relacje z kontaktów ze środowiskiem medycznym i uczestnictwa w ich Zjazdach, relacje z organizowanych przez naszą Izbę od 2012 roku Żeglarskich Mistrzostw Polski Aptekarzy itp.
   Przedstawialiśmy sylwetki aptekarzy, którzy mają poza pracą zawodową swoje inne zainteresowania i pasje. Realizują je w muzyce, poezji, pisarstwie, malarstwie, hafciarstwie, żeglarstwie, jako przewodnicy turystyki, którzy interesują się historią naszego regionu, historią farmacji, uczestniczą w  sympozjach naukowych. Myślę, że jest jeszcze wiele przez nas „nieodkrytych” talentów u naszych farmaceutów w innych dziedzinach.   
  Przedstawialiśmy sylwetki aptekarzy odznaczanych za zasługi związane z wykonywanym zawodem, za zasługi dla samorządu aptekarskiego, za działalność w samorządach lokalnych, wyróżnionych odznaczeniami i medalami państwowymi, krzyżami zasługi.
   W 98 numerze jest również szczegółowa relacja z uroczystości nadania Sztandaru Okręgowej Izby Aptekarskiej, niecodziennego wydarzenia dla naszej społeczności aptekarskiej.
   Różnorodna tematyka ma na celu jednoczenie naszej grupy zawodowej, aby każdy mógł znaleźć dla siebie tematykę, która jest w jego kręgu zainteresowań pozazawodowych. My jako autorzy artykułów staraliśmy się być wszędzie w tych miejscach, które dostarczały takiej tematyki.      
   Na kartach naszego Biuletynu ukazywały się także wspomnienia o farmaceutach, których pożegnaliśmy. Dostarczały wówczas  nam wiele refleksji, by zatrzymać się na moment w tym naszym biegu dnia codziennego.
   Przedstawialiśmy wiele ciekawych wydarzeń również z działalności  innych izb aptekarskich. Dla naszej grupy zawodowej posiadanie własnego czasopisma z wieloletnią tradycją jest jednocześnie oznaką tworzenia prestiżu zawodowego.

Rejestracja wydawanego czasopisma   

   
 Od samego początku należało poczynić starania, aby czasopismo wydawane przez Izbę Aptekarską w Olsztynie zostało zarejestrowane,  tak jak to czynią inni wydawcy prasowi. Dlatego od numeru 5-go na pierwszej stronie okładki, w prawym jego rogu, pojawił się po raz pierwszy symbol ISSN 1429-4451, co oznacza, że wydawany przez nas tytuł: „Biuletyn Informacyjny – Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie” zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono tym symbolem.

Pierwszy numer ”Biuletynu Informacyjnego" – z numerem ISSN.
 
  ISSN (International Standard Serial Number) – międzynarodowy, znormalizowany numer wydawnictw ciągłych nadawany czasopismom i seriom numerowanym ma za zadanie jednoznacznie identyfikować dany tytuł, wyróżniając go spośród wszystkich innych. Nadany ISSN jest ściśle związany z wymienionym wyżej tytułem. Został nadany i zarejestrowany przez Narodowy Ośrodek ISSN Biblioteka Narodowa w Warszawie al. Niepodległości 213.
   Jest to ważny sposób dokumentacji działalności naszego samorządu aptekarskiego oddział w Olsztynie, źródło informacji bieżącej, ale również dokumentacja dla historyków i badaczy w przyszłości. W katalogu Biblioteki Narodowej wydawany przez nas tytuł ma numer bibliografii narodowej BWC 1998/13, hasło przedmiotowe – czasopisma farmaceutyczne polskie.
 


Pierwszy numer ”Biuletynu Informacyjnego",
z którym wkroczyliśmy w nowe tysiąclecie.
 

   Wiersz z tego numeru, którego autorką jest Mirosława Aleksandrowicz:

   ROK 2000
 Pożegnaliśmy Rok Stary
 Kiedy północ wybiły zegary.
 W datę wpisaliśmy cyferkę dwa,
 która całkiem dobrze się ma.
 Choć wrzawy było niemało
 To nic się złego nie stało.
 Nie oszalały komputery
 U progu nowej ery.
 Nie wystrzeliły atomowe rakiety
 I nie straciły urody kobiety.
 A niebawem się okaże,
 Czym teraz będą nas straszyć dziennikarze.

    

Nowoczesne sposoby czytelnictwa Biuletynu

   Należy także zaznaczyć, że począwszy od numeru 4/90 październik-grudzień 2012, zaczęliśmy oprócz tradycyjnej wersji drukowanej, równocześnie wydawać Biuletyn w wersji cyfrowej, który jest dostępny na stronie internetowej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie. W sumie w omawianym okresie  ukazało się 9 numerów w tej wersji.

BN E-book repository
   W tej nowoczesnej dla czytelników formie Biuletyn dostępny jest także w katalogu Biblioteki Narodowej. Jako wydawca posiadamy od lipca 2014 roku osobne konto dla naszego Biuletynu założone przez Zakład Dokumentów Elektronicznych Biblioteki Narodowej oraz hasło dostępu służące do przekazywania do biblioteki każdego kolejnego numeru w wersji cyfrowej. Do BN E-book repository przekazywane są pliki 100 MB w formacie pdf każdego numeru, a ich nazwy muszą identyfikować publikację. Wszystkie poprzednio wydane numery w wersji cyfrowej też już zostały tam przekazane.
   Jest to bardzo ważna informacja. Dzięki temu od tego momentu nie tylko farmaceuci naszej Izby, ale wszystkie inne osoby zainteresowane działalnością samorządu aptekarskiego, farmacją, czytelnicy, korzystający z zasobów Biblioteki Narodowej w Polsce mogą w wersji cyfrowej przeczytać każdy kolejny numer wydanego Biuletynu OIA w Olsztynie.   

Nakład Biuletynu Informacyjnego

   Nakład Biuletynu na przestrzeni lat zmieniał się: 1998 rok – 350 egzemplarzy, 1999 – 450 egzemplarzy, w lutym 2001 roku został zwiększony do 500 egzemplarzy, w grudniu 2003 – było to 550 egzemplarzy, w grudniu 2009 roku – 620 egzemplarzy, natomiast od grudnia 2012 roku do 2015 roku jest to 700 egzemplarzy.

Czytamy nasze czasopismo już 18 lat…
   W tym roku mija 18 lat wydawania Biuletynu Informacyjnego przez Izbę Aptekarską w Olsztynie. Ukazało się w tym okresie 98 numerów. Przez te wszystkie lata pełniłam funkcję redaktora naczelnego. Dzięki moim staraniom na łamach naszego Biuletynu ukazywały się ciekawe artykuły wielu innych autorów, osób nie wchodzących w skład redakcji, a każde opinie aptekarzy były inspiracją do poszukiwań kolejnych ciekawych materiałów do przekazania na łamach Biuletynu.     
   Z perspektywy czasu, analizując to wszystko co udało mi się zrealizować do dnia dzisiejszego, stanowi to pewien okres składający się z kilku etapów rozwoju. Można powiedzieć, że czasopismo osiągnęło wiek osiemnastolatka, można także określić, że jest „pełnoletnie”, o czym myślę ze wzruszeniem. Należy jednocześnie zauważyć, że obecnie jest w pełnym rozkwicie, o ugruntowanej pozycji, pozytywnych opiniach wyrażanych przez wiele osób również z branży wydawniczej.
                        
   Podsumowując osiągnięcia naszej Izby w zakresie wydawania czasopisma składam równocześnie podziękowanie wszystkim tym, którzy ze mną współpracowali w tworzeniu każdego numeru przez te wszystkie lata.
   W szczególności podziękowanie kieruję do osób najdłużej działających w zespole redakcyjnym od samego początku po dzień dzisiejszy: do Lucyny Łazowskiej za każde ciepłe słowa motywujące do twórczego działania, Mirosławy Aleksandrowicz, za jej optymizm i konsekwencję w podejmowanych działaniach, do Krystyny Droździel za jej artykuły i relacje, do Adama Bucińskiego za przynależność do redakcji, mimo zmiany miejsca pracy.
   Wszystkim osobom zespołu redakcyjnego, wszystkim znamienitym Autorom biorącym udział, do dnia dzisiejszego, w tworzeniu Biuletynu Informacyjnego Izby Aptekarskiej w Olsztynie, którzy przyczynili się do jego dotychczasowych  osiągnięć należy się także jeszcze jeden szczególny ukłon, ponieważ nie otrzymywali z tego tytułu żadnego honorarium i nie związane to było z żadnym finansowym wydatkiem z budżetu Izby.    

   Dla mnie te 18 lat stanowi już pewien zamknięty etap. Przedstawiłam Radzie Aptekarskiej sprawozdanie za ten okres. Przestałam pełnić funkcję redaktora naczelnego. W dalszej historii Biuletynu Informacyjnego Izby Aptekarskiej w Olsztynie rozpoczął się nowy etap.   
 

 mgr farm. Janina Murawska
Olsztyn

zdjęcia z archiwum autora

Podobne wpisy