05.2014 – „Marka? Jaka marka?”

lipiec 2012, nr71/49 online Metronidazol (MTZ) jest pochodną nitroimidazolu. Został zsyntetyzowany we Francji w latach 50-tych XX wieku, początkowo był wykorzystywany do leczenia zakażeń wywoływanych przez pierwotniaki, takie jak Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia i Entamoeba histolytica. Dopiero po dziesięciu latach od zsyntetyzowania stwierdzono, że ma on również bardzo dużą aktywność wobec bakterii beztlenowych….
W stronę rozumu Albert Einstein przekonywał, że rzeczywistość to nic innego, jak obrazy widziane z różnych perspektyw. Do tego samego wniosku doszli psychoterapeuci w połowie XX wieku, przełamując prymat psychoanalizy na rzecz stworzenia nowych, rewolucyjnych metod leczenia. Jednym z nich był Albert Ellis. Po kilku latach praktykowania psychoanalizy doszedł do wniosku, że jest to podejście…
Koniec starego roku i początek nowego, to dobry okres, żeby na spokojnie i refleksyjnie zastanowić się nad tym, co jest ważne – czy to w życiu rodzinnym czy zawodowym. Aby mieć udane relacje rodzinne, przede wszystkim trzeba zadbać o systematyczne budowanie wzajemnych więzi, troszczyć się o siebie, wspólnie spędzać czas, rozwiązywać trudności, które w życiu…
maj 2012, nr 69/47 online Z APTEKARSKĄ DOKŁADNOŚCIĄ, CZYLI ROZWAŻANIA O UNIWERSALNYCH ZASOBACH FARMACEUTY NA ZMIENIAJĄCYM SIĘ RYNKU PRACY Pani Ewo, rozmawiałyśmy ostatnio o zasadach dobrego zawodowego startu, ale często doświadczam, że otaczająca nas rzeczywistość sama dba o zachowanie równowagi w obszarze opisywania świata. Zaraz po ukazaniu się naszej rozmowy na łamach Aptekarza Polskiego…
Chandra, przesilenie czy depresja? Jeśli podobne objawy towarzyszą Ci podczas przechodzenia z zimy w wiosnę, to prawdopodobnie doświadczasz na własnej skórze przesilenia zimowo-wiosennego. Niektórzy nazywają je trochę na wyrost wiosenną depresją, choć taka jednostka chorobowa nie istnieje. Owszem, możemy znaleźć w wykazie chorób i zaburzeń Światowej Organizacji Zdrowia sezonowe zaburzenia afektywne, potocznie określane mianem depresji…
kwiecień 2009, nr 32/10 online RECEPTURA DLA STÓP – PREPARATYKA LEKÓW O WŁAŚCIWOŚCIACH PRZECIWPOTLIWYCH Wraz ze zbliżającymi się ciepłymi dniami, w aptece pojawią się pacjenci chcący pozbyć się problemu nadmiernej potliwości. Oprócz gamy gotowych preparatów istnieje także wąska grupa przepisów recepturowych wykorzystywanych w tej przypadłości. Być może warto odświeżyć sobie informacje na…