05.2010 – „Certyfikacja w opiece farmaceutycznej.”
Z końcem stycznia bieżącego roku minęły trzy lata od momentu przyjęcia przez Naczelną Radę Aptekarską i Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego dokumentu określającego zasady sprawowania opieki farmaceutycznej w Polsce. Strategia Wdrażania Opieki Farmaceutycznej w Polsce* – tak brzmi oficjalna nazwa tego dokumentu – stanowi swego rodzaju przełom w dotychczasowej praktyce zawodowej polskich farmaceutów. Po opublikowaniu strategii z roku na rok rośnie w naszym kraju zainteresowanie farmaceutów działaniami w zakresie opieki farmaceutycznej. Jest to możliwe dzięki (poza wyżej wymienionym dokumentem) kilku innym, niezmiernie ważnym sprawom. Pisałem już o tym wcześniej kila razy, dlatego w tym miejscu tylko wymienię te moim zdaniem najważniejsze czynniki, które znacząco wpłynęły na wzrost zainteresowania opieką farmaceutyczną:
– opieka farmaceutyczna znalazła swoje znaczące miejsce w standardach nauczania na wydziałach farmaceutycznych w Polsce,
– znakomita większość szkoleń, w ramach szkoleń ciągłych dla farmaceutów pracujących w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych, poświęcona jest tematyce opieki farmaceutycznej,
– w programach kursów specjalizacyjnych w zakresie farmacji aptecznej jednym z jej modułów jest opieka farmaceutyczna,
– coraz większa grupa farmaceutów wprowadza w swej codziennej praktyce opiekę farmaceutyczną, jako jedną z najważniejszych usług oferowanych w aptekach, w których pracują,
– rozwija się i coraz sprawniej działa pilotażowy program prowadzenia i wspomagania opieki farmaceutycznej FONTIC** – oparty na współpracy między farmaceutami, a naukowcami pracującymi nad upowszechnianiem, doskonaleniem i wspieraniem opieki farmaceutycznej w Polsce,
– pojawiła się ogromna liczba publikacji z zakresu opieki farmaceutycznej (artykuły i opracowania naukowe, skrypty i podręczniki akademickie, książki), których autorami są polscy naukowcy oraz – co niesłychanie ważne – koleżanki i koledzy pracujących w aptekach.
Jednak, aby w pełni opieka przyniosła oczekiwane rezultaty, brakuje jeszcze kilku elementów, które niewątpliwie wymagają podjęcia pilnych działań. Są one w obecnej chwili niezbędne, by opieka farmaceutyczna mogła pomyślnie się rozwijać zgodnie z założeniami zawartymi w Strategii. Jedno z brakujących ogniw to sprawa certyfikacji działań w zakresie opieki farmaceutycznej. W związku z tym, jak również z powodu ogromnej liczby działań, które nie zawsze spełniają założenia opieki farmaceutycznej zgodne z wymogami zawartymi w Strategii, dostrzegam także pilną potrzebę koordynacji wszelkich działań w ramach opieki farmaceutycznej w Polsce łącznie z bardzo ważnymi elementami, jakimi są inwentaryzacja i monitorowanie. Aby zrozumieć lepiej tę potrzebę w tym miejscu przypomnę ten fragment Strategii, który bezpośrednio odnosi się do procesu certyfikacji:
Certyfikacja obejmuje kilka niezbędnych elementów szkolenia i finalne uznawanie kwalifikacji specjalisty w opiece farmaceutycznej. Elementy procesu szkolenia upoważniające do ubiegania się o nadanie certyfikatu obejmują szkolenia, udokumentowane umiejętności sprawowania opieki farmaceutycznej, udokumentowane i zaprezentowane przed organem certyfikującym doświadczenie, rezultaty i wnioski z praktycznej realizacji opieki farmaceutycznej. Certyfikat, dyplom specjalista w opiece farmaceutycznej uzyska osoba, która spełni uznane przez komisję certyfikującą powyższe warunki. Komisja będzie organem ustanowionym przez NRA i PTFarm., które podjęły pracę nad przygotowaniem i wdrożeniem Strategii Opieki Farmaceutycznej i powołały w tym celu specjalny Zespół. Uwzględniając znajomość problemów i strategii opieki farmaceutycznej przez członków tego Zespołu mogliby oni stanowić skład podstawowy komisji certyfikującej.
Przedstawiam także załącznik nr 2 (OTWÓRZ ZAŁĄCZNIK) do Strategii, który określa system szkoleń w zakresie opieki farmaceutycznej, którego ostatecznym elementem jest certyfikacja. Otrzymanie certyfikatu stanowi zatem uwieńczenie pewnego podstawowego zakresu działań każdego farmaceuty, zaangażowanego w sprawę opieki farmaceutycznej. Mówiąc dokładnie certyfikat wydany konkretnemu farmaceucie ma potwierdzić, że przeszedł on odpowiedni zakres szkoleń (podstawowych i specjalistycznych), wykonał w określonym przedziale czasu wymaganą liczbę zadań praktycznych, wziął udział w dostatecznej liczbie warsztatów praktycznych, konferencji szkoleniowo – tematycznych, zdobywając przy tym odpowiednią liczbę punktów edukacyjnych. W konsekwencji pozwala to danemu farmaceucie na złożenie wniosku o przyznanie certyfikatu. Wolą autorów Strategii było, aby potwierdzenie – certyfikat przyznawany konkretnemu farmaceucie, a nie aptece, w której wykonuje on zawód, stanowił odpowiedni dokument stworzony w oparciu o logo dla opieki farmaceutycznej (rys.2). Tworząc Strategię członkowie Zespołu podkreślali, że koleżanki i koledzy farmaceuci, którym przyznany zostanie certyfikat (poza tym, że będzie on dla nich wielkim wyróżnieniem) dodatkowo będą mogli pełnić rolę liderów i konsultantów działań z zakresu opieki farmaceutycznej w swoim najbliższym otoczeniu. Zadanie ich polegać będzie na szkoleniu kolejnych grup farmaceutów zainteresowanych szkoleniem się, a przede wszystkim praktycznymi aspektami wprowadzania opieki farmaceutycznej do swych aptek.
Autorzy Strategii sugerowali, aby funkcję koordynowania i monitorowania działań z zakresu opieki farmaceutycznej, a przede wszystkim ocenę pracy każdego farmaceuty aplikującego o wydanie certyfikatu i w końcu przyznawanie certyfikatu, powierzyć odpowiedniej komisji. Jak wynika z wyżej cytowanego fragmentu Strategii, Komisja będzie organem ustanowionym przez NRA i PTFarm., które podjęły pracę nad wdrożeniem Strategii Opieki Farmaceutycznej i powołały w tym celu specjalny Zespół. Uwzględniając znajomość problemów i strategii opieki farmaceutycznej przez członków tego Zespołu mogliby oni stanowić skład podstawowy komisji certyfikującej.
Mając powyższe na uwadze a także uwzględniając pilną potrzebę, na ostatnim posiedzeniu NRA, jako jeden z członków poprzedniego Zespołu, wystąpiłem z propozycją powołania osób do rzeczonej Komisji, które będą w niej reprezentowały samorząd aptekarski. Podobne działania winien równocześnie podjąć Zarząd Główny PTFarm., co w konsekwencji pozwoli na powołanie Komisji, której zadania opisałem wyżej.
1. dr n. farm. Tadeusz Bąbelek – Przewodniczący Zespołu do Spraw Wdrażania Opieki Farmaceutycznej,
2. dr n. farm. Marek Jędrzejczak – Wiceprezes NRA,
3. dr n. farm. Jerzy Łazowski – członek Zespołu do Spraw Wdrażania Opieki Farmaceutycznej.
Liczę, że już wkrótce ta niesłychanie ważna luka związana z opieką farmaceutyczną w Polsce zostanie wypełniona.
– Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Poznaniu
** FONTIC – program jest projektem naukowo-szkoleniowym, którego celem jest wdrożenie opieki farmaceutycznej do praktyki aptecznej. Opiekę naukową sprawuje Pracownia Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki CM UJ. Nazwa programu jest skrótem pochodzącym od pierwszych liter pełnej nazwa projektu czyli Farmaceutyczna Opieka w Nadciśnieniu Tętniczym i Cukrzycy.