03.2011 – „II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa – prowadzenie opieki farmaceutycznej.”

    Opieka farmaceutyczna, to w aktualnej dobie bardziej hasło niż praktyka. Z roku na rok przybywa farmaceutów, którzy podejmują wyzwanie prowadzenia opieki farmaceutycznej.  Z  myślą o nich a także o tych farmaceutach, którzy zamierzają włączyć do swojej praktyki opiekę farmaceutyczną organizowana jest II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa której temat wyrażony jest bez niedomówień – Prowadzenie opieki farmaceutycznej.

   Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 maja 2011r. w ośrodku Orle Gniazdo w Hucisku k/Zawiercia (woj. śląskie). Organizatorzy informują, że „farmaceuci będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących cukrzycy, POChP i astmy, promocji i profilaktyki zdrowia oraz bezpieczeństwa farmakoterapii i informacji o leku”. Konferencja obejmować będzie wykłady i warsztaty  prowadzone przez  nauczycieli akademickich  z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Medycznej we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz praktyków z tych ośrodków.

   Podczas sesji plenarnych przedstawione zostaną informacje o tym jak wygląda praktyka farmaceutyczna w innych krajach europejskich oraz jak radzą sobie z prowadzeniem opieki aptekarze, którzy już ją w Polsce oferują swoim pacjentom. Zaplanowano prezentacje wyników projektów badawczych dotyczących praktyki aptecznej, które realizowane były Polsce.

   Przewidziano także warsztaty naukowe:

1.    OPIEKA FARMACEUTYCZNA DLA PACJENTÓW Z CUKRZYCĄ
Celem warsztatu jest przygotowanie farmaceutów do: pracy z pacjentem chorym na cukrzycę, wykrywania i rozwiązywania problemów lekowych związanych z cukrzycą oraz edukowania pacjentów. Warsztat przygotowany w oparciu o przypadki pacjentów objętych opieką w ramach programu FONTiC i adresowany przede wszystkim do uczestników tego programu, osoby spoza programu przyjmowane będą w miarę wolnych miejsc.

2.    OPIEKA FARMACEUTYCZNA W ASTMIE OSKRZELOWEJ I PRZEWLEKŁEJ OBTURACYJNEJ CHOROBIE PŁUC
Celem kursu jest edukacja farmaceutów na temat choroby, zasad stosowania leków i ich przygotowanie do prowadzenia opieki nad pacjentem chorym na astmę i POCHP. Uczestnicy zajęć zdobędą umiejętności w zakresie monitorowania stanu zdrowia pacjenta i radzenia sobie z potencjalnymi i rzeczywistymi problemami lekowymi związanymi z terapią astmy i POCHP. Warsztat stanowi rozszerzenie warsztatu realizowanego podczas XXI Naukowego Zjazdu PTFarm w Gdańsku. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się m.in. z zasadami stosowania różnych typów inhalatorów i nebulizatorów.

3.    PROMOCJA ZDROWIA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA W APTEKACH OGÓLNODOSTĘPNYCH
Celem warsztatu jest przygotowanie farmaceutów do prowadzenia profilaktyki zdrowotnej dla pacjentów w aptece ogólnodostępnej, pogłębienie wiedzy na temat promocji zdrowia, przygotowanie do pracy z pacjentem w tym zakresie. Warsztat adresowany do osób, które pomagają pacjentom zgłaszającym się do apteki po pomoc w rzuceniu palenia. Na przykładach farmaceuci dowiedzą się jak dobrać nikotynową terapię zastępczą oraz ocenić motywację pacjentów do rzucenia palenia.

4.    BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA LEKÓW/INFORMACJA O LEKACH OTC
Celem warsztatu jest przygotowanie farmaceutów do oceny bezpieczeństwa farmakoterapii indywidualnego pacjenta, zapoznanie z przyczynami niepowodzeń terapeutycznych oraz metodami zmniejszania ryzyka związanego z nieprawidłowym stosowaniem leków. Wielu pacjentów zgłasza się do aptek z prośbą o pomoc w doborze leków OTC, podczas warsztatu farmaceuci zapoznają się z algorytmami postępowania podczas doradzania pacjentowi i wyborze dla niego leku.

Szczegółowe informacje o konferencji oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie www.opiekafarmaceutyczna.com.pl

 

 

Podobne wpisy