07.2012 – PL – nowe rejestracje.
NOWE REJESTRACJE – PL
LIPIEC 2012
W lipcu 2012 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 96 pozwoleń na dopuszczenie do obrotu w Polsce produktów leczniczych, w tym 95 pozwoleń dla nowych produktów leczniczych i 1 nowe pozwolenie dla leku już wcześniej zarejestrowanego (Fitoven – Herbapol Warszawa), który został pominięty w niniejszym zestawieniu. Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w lipcu 2012, został udostępniony przez Urząd 17 września 2012.
A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością; A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BC – Inhibitory pompy protonowej
Esomeprazolum: Nuclazox (ICN Polfa Rzeszów) to 17. zarejestrowana marka ezomeprazolu. Na rynek wprowadzono 3 leki: Nexium (AstraZeneca; lek oryginalny), od października 2010 Emanera (Krka) i od stycznia 2012 Helides (Zentiva; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Ethypharm pod nazwą Prazectol). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Esomeprazol +Pharma, Esomeprazole Polpharma inj., Esomeprazol Renantos, Esomeprazol Teva, Feprasol (Specifar), Mapresol (Specifar), Meprene (Ethypharm), Nexpes (Specifar), Prospes (Specifar), Spemeprol (Specifar), Stomezul (Sandoz), Texibax (Ranbaxy) i Zoleprin (Hygia). Skreślono z Rejestru: Eranoprazol (Ranbaxy), Esomeprazol-Ratiopharm i Esoranban (Ranbaxy).
Pantoprazolum: Pantoprazol PharmaHeads to 51. zarejestrowana marka pantoprazolu. Na rynek wprowadzono 22 marki: Controloc i od czerwca 2009 dostępny bez recepty Controloc Control (Nycomed; lek oryginalny), od listopada 2006 Anesteloc (Adamed), od listopada 2007 Contix (Lekam), od grudnia 2007 Nolpaza (Krka), od września 2008 Panogastin (Jelfa), od października 2008 IPP (Sandoz) oraz Noacid (Egis), od listopada 2008 Panzol (Apotex) oraz Pantoprazol Sandoz, od sierpnia 2009 Contracid (Farma-Projekt), od lipca 2010 Pantogen (Generics), od sierpnia 2010 Gastrostad (Stada; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Tifizol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher) i Xotepic (Farmacom; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Zipantola, a następnie wprowadzony na rynek w listopadzie 2008 pod nazwą Pantoprazolum Farmacom), od października 2010 Ranloc (Ranbaxy), od marca 2011 Contix ZRD (Lekam), od czerwca 2011 Panrazol (Actavis), od października 2011 Prazopant (Actavis), od lutego 2012 Pantoprazole Arrow (Arrow Poland), od marca 2012 Pantopraz (Biofarm), od sierpnia 2012 Pantoprazol 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Neutroflux), Pantoprazole Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals) i Prazolacid (ICN Polfa Rzeszów) oraz od września 2012 Pantoprazole Reig Jofre. W postaci iniekcji wprowadzono 5 leków: Controloc, Nolpaza, Pantoprazole Reig Jofre, Pantoprazol Sandoz i Prazopant.
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Acidwell (Sandoz), Adozol (+Pharma), Dialoc (Diamed), Dyspex I.V. (Nycomed Pharma), Gastronorm (+Pharma), Gastropant (Mepha), Gastrowell i Gastrowell Control (Sun-Farm), Nelgast (Glenmark Pharmaceuticals), Ozzion (Vale Pharmaceuticals), Pamyl (Jenson Pharmaceutical Services), Panglen (Glenmark), Pantodia (Diamed), Pantoprazole Olinka, Pantoprazole Phargem, Pantoprazole Wockhardt, Pantoprazol Krka, Pantoprazol Mepha, Pantoprazol-Ratiopharm inj., Pantoprazol Tecnimede, Pompec (Adamed), Prazafile (Pharmafile), Previfect (Sandoz), Zgaton (Ratiopharm; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Pantomol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher, a następnie pod nazwą Prasec 20 mg przez firmę Mepha), Zolepharm (Pharmafile), a także 4 leki OTC z centralnej rejestracji unijnej: Somac Control, Pantozol Control, Pantecta Control i Pantoloc Control (wszystkie: Nycomed). W postaci iniekcji nie pojawiły się jeszcze w obrocie 3 leki: Dyspex I.V., Panprazox i Pantoprazol-Ratiopharm.
Skreślono z Rejestru: Gastrostad Inj (Stada), Panprazox tabl. (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez firmę Nucleus jako Zoramyl; lek obecny na rynku od marca 2010), Pantomed (Ratiopharm), Pantoprazol BMM Pharma, Pantoprazol Polfa Łódź, Pantoprazol-Ratiopharm tabl. (lek był obecny na rynku od czerwca 2008), Pantul (Gerot), Prasec (Ratiopharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Pantomol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher), Zipantola inj. (Teva Kraków).
A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin; A10BG – Pochodne tiazolidynodionu
Pioglitazonum: Pioglitazone Bioton i Piobetos (Jelfa) to odpowiednio 16. i 17. zarejestrowana marka pioglitazonu. Na rynku w Polsce pojawił się 1 lek: Actos (Takeda). Nie zostało jeszcze wprowadzone do sprzedaży w Polsce 9 leków z centralnej rejestracji unijnej: Glidipion (lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Pioglitazone Actavis Group), Glustin (Takeda), Paglitaz (Krka), Pioglitazone Accord (Accord Healthcare), Pioglitazone Actavis, Pioglitazone Krka, Pioglitazone Teva, Pioglitazone Teva Pharma i Sepioglin (Vaia) oraz 5 leków zarejestrowanych w Polsce: Cetoglitazone (Alchemia), Sympion (SymPhar) oraz Lispecip, Piodiglin i Meglispes (wszystkie trzy: Specifar). Skreślono z Rejestru: Zipion (Zentiva).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C01 – Leki stosowane w chorobach serca;
C01B – Leki przeciwarytmiczne, klasa I i III; C01BC – Leki przeciwarytmiczne klasy I C
Propafenonum: Propafenone Orion to 3. zarejestrowana marka propafenonu. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Polfenon (Polpharma) i Rytmonorm (Abbott). Skreślono z Rejestru: Prolekofen (Lek).
C07 – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; C07A – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; C07AB – Selektywne leki blokujące receptory b‑adrenergiczne
Bisoprololum: Borez (Alkaloid) to 22. zarejestrowana marka bisoprololu. Do sprzedaży wprowadzono 13 leków: Bisocard (ICN Polfa Rzeszów), BisoHexal (Sandoz), Bisopromerck (Merck), Bisoratio (123ratio), Concor i Concor Cor (Merck, leki oryginalne), Corectin (Biofarm), od września 2007 Antipres (Jelfa), od października 2008 Coronal (Zentiva), od sierpnia 2010 Bisoprolol Ozone, od stycznia 2011 Bibloc (Sandoz), od listopada 2011 Bidop (Arrow Poland) i Bilokord (Actavis) oraz od sierpnia 2012 Bisoprolol Vitabalans (preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Bisprotin). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Bicardef (Hasco-Lek), BisoAuro (Aurobindo), Bisogamma (Wörwag), Bisoprolol-1A Pharma (1A Pharma), Bisoprolol Accord (Accord Healthcare), Bisoprolol Aurobindo, Enilor (Pfizer) i Tisderol (Pfizer). Skreślono z Rejestru: Bisoblock (Keri Pharma) i Bisoprolol Polpharma.
C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;
C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste
Perindoprilum: ApoPerindox (Apotex) w dawkach 5 mg i 10 mg oraz Perindopril Aurobindo to odpowiednio 22. i 23. zarejestrowana marka peryndoprylu. Na rynek wprowadzono 9 leków: Peryndopryl Anpharm (obecna nazwa: Irpax; jednak preparat o nowej nazwie nie pojawił się jeszcze na rynku), Prestarium (Servier), Prenessa (Krka Polska), od lutego 2009 Vidotin (Gedeon Richter), od marca 2009 Apo-Perindox (Apotex; zarejestrowany wcześniej jako Perindox) w dawkach 4 mg i 8 mg, od kwietnia 2009 Lextril (Glenmark) i Stopress (Polpharma), od kwietnia 2010 Cardipen (Lekam; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Presdopril) i od czerwca 2012 Perindopril Pfizer.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Abapter (Pol-Nil), Coverex (Egis), Erbugen (Jenson Pharmaceutical Services), Ikarium i Ikarium forte (Polfarmex), Percarnil (Actavis), Perindopril Krka, Perindopril Arrow (Arrow Generics), Perindopril Medana (Medana Pharma), Peryl (ICN Polfa Rzeszów), Presomyl (Generics), Pritnox (Galex d.d.), Tensinor (Generics).
Peryndopryl w dawkach 2 mg, 4 mg i 8 mg dostępny jest w połączeniu z tert-butyloaminą, zaś w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg w połączeniu z argininą, przy czym rejestrowane dawki dotyczą tych połączeń, a nie zawartości samego peryndoprylu. Większość zarejestrowanych marek peryndoprylu zawiera jego połączenie z tert-butyloaminą. Połączenie z argininą zawierają 4 marki: ApoPerindox, Presomyl, Prestarium i Prestarium Oro (w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg), Tensinor.
Skreślono z Rejestru: Perilan (Sandoz), Perindopril BMM Pharma, Perindopril-Ratiopharm (dawka 8 mg zarejestrowana wcześniej przez Krka Polska pod nazwą Perotens), Perindoran (Ranbaxy; lek obecny na rynku od października 2009) i Rindolex (Galex d.d.).
C09B – Inhibitory ACE, leki złożone; C09BB – Inhibitory ACE i blokery kanału wapniowego; C09BB04 – Peryndopryl i amlodypina
Perindoprilum tert-butylaminum+amlodipinum: Beatil (Gedeon Richter Polska) w 4 dawkach to 3. zarejestrowany lek o tym składzie, zawierający amlodypinę w dawce 5 mg lub 10 mg oraz 4 mg lub 8 mg połączenia peryndoprylu z tert-butyloaminą. Do sprzedaży wprowadzono od listopada 2011 preparat Amlessa (Krka). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat Perindopril/Amlodipine Krka.
C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A – Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AX – Inne leki wpływające na stężenie lipidów;
Ezetimibum: Lipegis (Egis) to aktualnie 2. zarejestrowana marka ezetymibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Ezetrol (Merck Sharp & Dohme). Skreślono z Rejestru: Ezetimibe Teva.
D – Leki stosowane w dermatologii
D01 – Leki przeciwgrzybicze stosowane w dermatologii; D01A – Leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo; D01AE – Inne leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo
Ciclopiroxum: Ciclolack (Sun-Pharm) w postaci 8% leczniczego lakieru do paznokci to 6. zarejestrowana w tej klasie marka cyklopiroksu. Do sprzedaży wprowadzono 5 leków: Batrafen (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), Hascofungin (Hasco-Lek), Mycosten (Pierre Fabre), Pirolam (Medana Pharma) i od lutego 2011 Polinail (Polichem).
D07 – Kortykosteroidy, preparaty dermatologiczne; D07A – Kortykosteroidy, leki proste; D07AC – Kortykosteroidy silnie działające (grupa III)
Mometasoni furoas: Ivoxel (Almirall Hermal) to 5. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono 4 leki: Elocom (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), Elosone (ICN Polfa Rzeszów), Momederm (Jelfa) i od sierpnia 2010 Momarid (Nepentes; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Eztom). Skreślono z Rejestru: Biometazon (Biomed Warszawa).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego; G03A – Hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnie; G03AA – Progestageny i estrogeny, preparaty jednofazowe;
G03AA10 – Gestoden i estrogen
Gestodenum+ethinylestradiolum: Gefemin (Temapharm) zawierający w zestawie (28 tabl. powl.) 60 mcg gestodenu i 15 mcg etinylestradiolu (24 tabl. powl.) oraz placebo (4 tabl.) to 14. zarejestrowana marka środków o podanym składzie.
Na rynek wprowadzono 5 środków zawierających 75 mcg gestodenu i 20 mcg etinylestradiolu – Harmonet (Pfizer), Logest (Schering), od maja 2008 Kontracept (Polfa Pabianice), od kwietnia 2009 Sylvie 20 (SymPhar) i od października 2010 Artizia (Zentiva). Do sprzedaży wprowadzono także 4 środki zawierające 75 mcg gestodenu i 30 mcg etinylestradiolu – Femoden (Bayer Schering), Minulet (Pfizer), od maja 2008 Femipol (Polfa Pabianice) i od kwietnia 2009 Sylvie 30 (SymPhar).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Kostya (Gedeon Richter Polska) zawierający 75 mcg gestodenu i 20 mcg etinylestradiolu, Lindynette (Gedeon Richter) oraz Zulfija (Gedeon Richter Polska) zawierające 75 mcg gestodenu i 30 mcg etinylestradiolu, a także Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w obu zestawieniach dawek. Nie pojawił się także w sprzedaży preparat Vendiol (Gedeon Richter) o składzie identycznym jak Gefemin.
Skreślono z Rejestru: Mirelle (Bayer Schering; preparat był na rynku).
G03AA12 – Drospirenon i estrogen
Drospirenonum+ethinylestradiolum: Pirestrol (Leon Farma) w 2 zestawieniach dawek to 21. zarejestrowana marka środków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek tych środków: Yasmin (Bayer Schering), od stycznia 2007 Yasminelle (Schering), od grudnia 2008 Yaz (Bayer Schering), od lipca 2010 Asubtela (Temapharm), Midiana (Gedeon Richter Polska) i Naraya (Temapharm), od lutego 2011 Lesine (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol) i Lesinelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Drosiol), od listopada 2011 Daylette (Gedeon Richter Polska) i od sierpnia 2012 Vibin (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Subtelineight, a następnie Subteliv) i Vibin Mini (Polpharma; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Narayeight, a następnie Naravela).
Nie ma jeszcze na rynku preparatów: Aliane (Bayer), Aneea (Gedeon Richter Polska), Belusha (Gedeon Richter Polska), Dronin (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,03 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma), Linatera (Bayer; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Ethinylestradiol/Drospirenon Bayer), Lulina (Ivowen), Palandra (Bayer Schering), Teenia (Gedeon Richter Polska), Varenelle (Teva; preparat w dawkach 3 mg + 0,02 mg zarejestrowany wcześniej przez Leon Farma pod nazwą Dronin).
Wszystkie środki zawierają 3 mg drospirenonu. Różnice dotyczą zawartości estrogenu. Dawkę 0,02 mg etynylestradiolu zawierają: Aliane, Aneea, Belusha, Daylette, Lesinelle, Linatera, Naraya, Pirestrol, Teenia, Varenelle, Vibin Mini, Yasminelle i Yaz. Dawkę 0,03 mg etynylestradiolu zawierają: Asubtela, Dronin, Lesine, Lulina, Midiana, Palandra, Pirestrol, Vibin i Yasmin.
G04 – Leki urologiczne; G04B – Inne leki urologiczne, w tym przeciwskurczowe; G04BX – Inne leki urologiczne
Dapoxetinum: Priligy (Janssen-Cilag) to 1. zarejestrowana marka dapoksetyny. Lek jest wskazany w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w wieku od 18 do 64 lat. Produkt leczniczy Priligy powinien być przepisywany wyłącznie pacjentom spełniającym wszystkie poniższe kryteria: czas wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku krótszy niż dwie minuty; chroniczna lub nawracająca ejakulacja przy minimalnej stymulacji seksualnej lub krótko po penetracji oraz niezależnie od kontroli mężczyzny; znaczny niepokój osobisty lub interpersonalny jako konsekwencja przedwczesnego wytrysku; słaba kontrola nad wytryskiem; przedwczesne wytryski podczas większości stosunków seksualnych w czasie ostatnich 6 miesięcy w wywiadzie. Produkt Priligy powinien być stosowany wyłącznie jako lek na żądanie przed rozpoczęciem stosunku seksualnego. Nie powinno się przepisywać produktu Priligy w celu opóźnienia wytrysku u pacjentów, u których nie zdiagnozowano przedwczesnego wytrysku.
Dapoksetyna jest silnym wybiórczym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny, a jej główne metabolity w organizmie ludzkim desmetyoldapoksetyna i didesmetylodapoksetyna są równie silne lub słabsze. Do wytrysku u człowieka dochodzi za pośrednictwem współczulnego układu nerwowego. Szlak odruchu odpowiedzialnego za wytrysk bierze swój początek w rdzeniowym ośrodku odruchu, jest przewodzony przez pień mózgu, będący początkowo pod wpływem wielu jąder mózgu (jądro przedwzrokowe boczne oraz jądro przykomorowe). Przypuszcza się, że mechanizm działania dapoksetyny w przedwczesnym wytrysku związany jest z hamowaniem neuronalnego wychwytu zwrotnego serotoniny i wynikającym z tego nasileniem działania neuroprzekaźnika na receptory pre- i postsynaptyczne.
H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin
H01 – Hormony przysadki i podwzgórza oraz ich analogi; H01C – Hormony podwzgórza; H01CB – Somatostatyna i analogi
Octreotidum: Octreotide CSC (CSC Pharmaceuticals Handels) to 4. zarejestrowana marka oktreotydu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Sandostatin i Sandostatin LAR (Novartis). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Octrin (Sandoz) i Siroctid (Chemi).
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L01 – Leki przeciwnowotworowe;
L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny;
Capecitabinum: Symloda (SymPhar) to 5. zarejestrowany preparat kapecytabiny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Xeloda (Roche). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Capecitabine Accord, Capecitabine Krka i Capecitabine Teva.
Gemcitabinum: Gemcitabine Strides (Strides Arcolab) i Gemcitabine CSC (CSC Pharmaceuticals Handels) to odpowiednio 26. i 27. zarejestrowana marka leków z gemcytabiną. Na rynku pojawiło się 15 leków: Gemzar (Eli Lilly; lek oryginalny), od lipca 2009 Dercin (Egis), od września 2009 Gemcitabin-Ebewe, od października 2009 Gitrabin (Actavis), od kwietnia 2010 Gemcitabine Polpharma, od lipca 2010 Gemcitabine Medac, od października 2010 Gemcit (Fresenius Kabi) i Gemliquid (Ebewe), od lutego 2011 Gemcitabine Accord (Accord Healthcare), od listopada 2011 Symtabin (SymPhar), od marca 2012 Gemsol (Ebewe), od czerwca 2012 Gemcitabine Hospira, od lipca 2012 Gemcitabine Polfa Łódź i Gemcitabine Teva (preparat zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Getmisi) oraz od września 2012 Gembin (Actavis).
Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Gemalata (Sigillata), Gemcel (Celon), Gemcitabin Cancernova, Gemcitabine Caduceus Pharma, Gemcitabine Egis, Gemcitabine Mylan, Gemcitabine Pharma-Data, Gemcitabine Sandoz, Gemcitabinum Accord (Accord Healthcare) i Gemstad (Stada).
Skreślono z Rejestru: Gemcitabine Vipharm, Gemcitabin-Ratiopharm, Gemciteva (Teva), Gemcitin (ICN Polfa Rzeszów).
L01X – Inne leki przeciwnowotworowe; L01XA – Związki platyny
Carboplatinum: Carboplatin Kabi (Fresenius Kabi) jest aktualnie 7. zarejestrowanym preparatem karboplatyny. Do sprzedaży wprowadzono 5 leków: Carboplatin Pfizer, Carboplatin-Ebewe, Cycloplatin (Pliva-Lachema), od marca 2012 Carbomedac (Medac) i od września 2012 Carboplatin Actavis (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę ESP Pharma pod nazwą Carbosol). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat Carboplatin Accord (Accord Healthcare). Skreślono z Rejestru: Carboplatin Agguettant, Carboplatin BMM Pharma (Lefarm), Carboplatin-Ratiopharm, Carboplatin Teva (Pharmachemie; lek wprowadzony do sprzedaży od sierpnia 2007), Carplat (Hexal) i Paraplatin (Bristol-Myers Squibb).
Cisplatinum: Cisplatin Strides (Strides Arcolab) to aktualnie 5. zarejestrowana marka preparatów cisplatyny. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Cisplatin-Ebewe, od stycznia 2010 Cisplatin Teva i od maja 2012 Cisplatinum Accord (Accord Healthcare). Nie pojawił się jeszcze na rynku Cisplatin AP (Alliance Pharma). Skreślono z Rejestru: Platidiam (Pliva-Lachema).
L04/L04A – Leki hamujące układ odpornościowy; L04AD – Inhibitory kalcyneuryny
Tacrolimusum: Tacrolimus Lambda (Lambda Therapeutics) w dawce 5 mg to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 10 marek takrolimusu. Na rynku pojawiło się dotychczas 5 leków: Advagraf (Astellas Pharma), Prograf (Astellas Pharma), od czerwca 2011 Taliximun (ICN Polfa Rzeszów), od lipca 2011 Tacni (Teva) i od września 2011 Cidimus (Sandoz). Nie wprowadzono jeszcze do sprzedaży: Modigraf (Astellas Pharma), Tacroligen (PharOs), Tacrolimus Accord (Accord Healthcare), Tacrolimus Intas i Tacrolimus Lambda (Lambda Therapeutics).
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA – Bifosfoniany
Acidum zoledronicum: Zomikos i Zolako (oba: Vipharm) to odpowiednio 8. i 9. zarejestrowany lek z kwasem zoledronowym. Zomikos i Zolako są wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym (złamania patologiczne, złamania kompresyjne kręgów, napromienianie lub operacje kości lub hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową) u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową u dorosłych pacjentów.
Na rynek wprowadzono 3 leki: Zometa (Novartis Europharm) i od września 2012 Zomikos (Vioharm) wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie. Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Zoledronic acid Actavis, Zoledronic acid Teva, Zoledronic acid Medac i Zoledronic acid Mylan o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Zoledronic acid Teva Pharma o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.
N – Układ nerwowy
N01 – Środki znieczulające;
N01A – Środki znieczulające działające ogólnie; N01AX – Inne środki znieczulające działające ogólnie
Propofolum: Nylosed (Polfa Warszawa) to 10. zarejestrowana marka preparatów propofolu. Na rynek zostało wprowadzonych 6 leków: Diprivan (AstraZeneca), Plofed (Polfa Warszawa), Propofol Fresenius (Fresenius Kabi), od marca 2007 Propofol MCT/LCT Fresenius (Fresenius Kabi), od września 2009 Propofol-Lipuro (Braun) i od czerwca 2011 Provive (Claris Lifesciences). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Curtega (Pfizer), Propofol Norameda i Propofol Pfizer.
N01B – Środki znieczulające działające miejscowo;
N01BB – Amidy; N01BB52 – Lidokaina, preparaty złożone
Lidocainum+tetracainum: Pliaglis (Galderma) w postaci kremu to 2. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono od maja 2011 Rapydan (Eurocept) w postaci plastrów leczniczych.
N02 – Leki przeciwbólowe;
N02A – Opioidy; N02AA – Naturalne alkaloidy opium
Oxycodonum: Oxycodone Vitabalans w nowej dla tej substancji czynnej postaci tabletek o standardowym uwalnianiu w dawkach 5 mg i 10 mg to 6. zarejestrowana marka preparatów oksykodonu. Na rynek wprowadzono 2 marki: od czerwca 2008 tabletki o przedłużonym uwalnianiu OxyContin (Norpharma) i od listopada 2010 iniekcje OxyNorm (Norpharma). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży tabletki o przedłużonym uwalnianiu: Oxycodon Acino, Oxycodone hydrochloride Accord (Accord Healthcare) i Oxydolor (Lannacher). Do 1997 r. Polfa Warszawa wytwarzała lek iniekcyjny Eucodalum.
N02AX – Inne opioidy;
Tapentadolum: Palexia Retard (Grünenthal) w dawce 25 mg to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej 5 wyższych dawek o przedłużonym uwalnianiu oraz 3 dawek Palexia o standardowym uwalnianiu. Skreślono z Rejestru: Yantil i Yantil Retard (Grünenthal).
N02AX52 – Tramadol, preparaty złożone
Tramadolum+paracetamolum: Curidol (Gedeon Richter Polska) to 18. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 7 leków: Zaldiar i Zaldiar Effervescent (Grünenthal), od stycznia 2010 Doreta (Krka), od maja 2010 Acutral (Grünenthal; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Primiza), od marca 2011 Poltram Combo (Polpharma), od kwietnia 2011 Padolten (Teva), od lutego 2012 Delparan (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Tramadol/Paracetamol Sandoz) i od czerwca 2012 Tramapar (Polfarmex). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Azemdol (Labopharm), Bacizol (Substipharm), Calone (Substipharm), Exbol (ICN Polfa Rzeszów), Parcotram (Glenmark), Sedoloris (Actavis), Tracemol (Substipharm), Tramaparastad (Stada), Traparac (Disphar) i Zaldiar Retard (Labopharm).
N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; N02BE – Anilidy
Paracetamolum: Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline) w postaci jednodawkowego proszku do sporządzania roztworu doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej innych postaci tej marki, zaś Paracetamol Biofarm w dawce 1 g to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonej wcześniej dawki 500 mg. Zarejestrowano 35 marek paracetamolu. Na rynek wprowadzono 27 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap i od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Medagro), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Grippostad (Stada), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Rubital (Gemi), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb), preparaty o nazwie międzynarodowej Paracetamol wytwarzane przez wielu producentów (Biofarm, Farmina, Filofarm, Galena, Hasco-Lek, Herbapol Wrocław, Marcmed, Polfa-Łódź, Polfarmex) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji oraz od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio.
Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Galpamol (Galpharm Healthcare), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol Actavis tabl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol B. Braun (iniekcje do wlewów), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paralen Sus (Zentiva), Paramax Rapid (Vitabalans) i Tespamol (Galpharm Healthcare).
Skreślono z Rejestru syropy Paracetamol o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Plicet syrop (Teva Kraków), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Tazamol (Polfa Tarchomin).
N02C – Preparaty przeciwmigrenowe; N02CC – Selektywni agoniści serotoniny (5HT1)
Zolmitriptanum: Zolmitryptan Renantos to 6. zarejestrowana marka zolmitryptanu. Na rynek wprowadzono 2 leki: oryginalny Zomig (AstraZeneca) i od marca 2012 Zolmiles (Actavis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Triptex (Mepha), Zolmitriptan Actavis, Zolmitriptan Stada. Skreślono z Rejestru: Zolmitriptan Teva.
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe
Levetiracetamum: Normeg (Zentiva) to 39. zarejestrowana marka lewetyracetamu. Na rynek wprowadzono 7 marek: Keppra (UCB; lek oryginalny), od października 2011 Levetiracetam Teva, od marca 2012 Levetiracetam Actavis, od kwietnia 2012 Vetira (Adamed), od maja 2012 Trund (Glenmark), od czerwca 2012 Levetiracetam GSK (GlaxoSmithKline) i od sierpnia 2012 Cezarius (Hasco-Lek). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Altein (Tabuk Poland), Dretacen (Sandoz), Eliptus (Biofarm), Epiletam (Egis), Etibral (Polfa Warszawa), Kapidokor (Vipharm), Levebon (G.L.Pharma), Levelept (Sun-Farm), Levetiracetam Accord (Accord Healthcare), Levetiracetam Actavis Group (Actavis), Levetiracetam Apotex, Levetiracetam Astron (Astron Research), Levetiracetam Aurobindo, Levetiracetam Bluefish, Levetiracetam FGX (FirstGenerixInternational), Levetiracetam Lupin, Levetiracetam Orion, Levetiracetam Pfizer, Levetiracetam PharmaSwiss, Levetiracetam Ratiopharm, Levetiracetam Stada, Levetiracetam Sun inj. (Sun Pharmaceuticals Industries Europe), Levetiracetam Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit), Levetiragamma (Wörwag), Lewetyracetam Ewopharma, Lewetyracetam-Neuraxpharm, Matever (Pharmathen), Noepix (Sigillata), Pterocyn (SVUS Pharma), Symetra (SymPhar) i Zelta (Axxon).
N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy
Pramipexolum: Pramipexole Aurobindo to 15. zarejestrowana (łącznie: w Polsce i UE) marka pramipeksolu. Do sprzedaży wprowadzono 3 leki: Mirapexin (Boehringer Ingelheim), od listopada 2010 Pramipexole Orion i od czerwca 2012 Pexopar (Biogened). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Meroximer (Actavis), Oprymea (Krka), Praminorm (+Pharma), Pramipeksol Synthon, Pramipexole Accord (Accord Healthcare), Pramipexole Teva, Pramipexol Stada (lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Emwepel), Pramipexolum Arti Farma (lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Neliprax), Ramixole (Temapharm), Ritmorest (Helm) i Sifrol (Boehringer Ingelheim). Skreślono z Rejestru: Miparkan (Zentiva), Pramipexole Arrow (Arrow ApS), Pramipexole CSC (CSC Pharmaceuticals Handels; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Pramixil).
Ropinirolum: Elozrol i Valzorol (oba: Sigillata) to odpowiednio 18. i 19. zarejestrowana marka ropinirolu, w tym w nowej dla tej substancji czynnej dawce 6 mg o przedłużonym uwalnianiu. Na rynek zostało wprowadzonych 7 marek: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab o przedłużonym uwalnianiu (GlaxoSmithKline), od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline), od stycznia 2010 Aropilo (Vipharm), od sierpnia 2010 Parnirol (Glenmark), od listopada 2010 Aropix (Temapharm) i Ceuronex (Orion) oraz od sierpnia 2011 Rolpryna SR (Krka). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aparxon PR (Teva), Nironovo (Blau Farma Group), Nironovo SR (Adamed), Polpix SR (Polpharma), Raponer (Actavis), Repirol SR (PharmaSwiss), Ropinirole Arrow (Arrow Poland), Ropinstad (Stada), Ropodrin (Egis), Skonnerop (Sigillata). Skreślono z Rejestru: Aparxon (Teva), Contexine (Ranbaxy), Lirona (Teva), Ropinir (Axxon), Ropitor (Torrent Pharma).
N05 – Leki psychotropowe; N05A – Leki neuroleptyczne; N05AH – Diazepiny, oksazepiny, tiazepiny i oksepiny
Quetiapinum: Quetiapine Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 36. zarejestrowana marka kwetiapiny. Na rynek wprowadzono 23 marki: Seroquel i Seroquel XR (AstraZeneca; lek oryginalny), Ketrel (Celon Pharma), od grudnia 2007 Ketipinor (Orion), od marca 2008 Ketilept (Egis) i Kventiax (Krka), od lipca 2008 Nantarid (Gedeon Richter), od października 2008 Loquen (Teva), od lipca 2009 Symquel (SymPhar; zarejestrowany wcześniej pod nazwą Quetiapine Tiefenbacher), od sierpnia 2009 Kwetaplex (Adamed), od listopada 2009 Gentiapin (Biogened), od grudnia 2009 Quentapil (ICN Polfa Rzeszów), od stycznia 2010 Kefrenex (Axxon), od maja 2010 Poetra (GlaxoSmithKline; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Medis pod nazwą Quemed), od sierpnia 2010 Bonogren (Vipharm), od października 2010 Pinexet (Medana Pharma) i Vorta (Glenmark), od grudnia 2010 Quetiser (Sun-Farm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Quetiapin Sunfarm), od lutego 2011 Stadaquel (Stada), od czerwca 2011 Etiagen (Generics), Kwetax (Teva) i Setinin (+Pharma) i od maja 2012 ApoTiapina (Apotex).
Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Geldoren (Gedeon Richter Polska), Ketiap (Polpharma), Kwetax XR (Teva), Kwetiapina Neuropharma (Neuraxpharm), Quepsan (Pro.Med), Quetiapine Accord (Accord Healthcare), Quetiapine Actavis, Quetiapine Arrow (Arrow Poland), Quetiapine Lupin, Quetiapine Medis, Quetiapine Pfizer, Quetiapinum Invent Farma, Quetiapinum Viketo (Invent Farma) i Quetilis (Medis).
Skreślono z Rejestru: Hedonin (Lannacher), Kvelux (Sandoz), Kwetinor (Lekam; lek był obecny na rynku od października 2011), Quetap (Ratiopharm), Quetiapine-Ratiopharm (lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Quetifi).
N06 – Psychoanaleptyki;
N06A – Leki przeciwdepresyjne; N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne
Tianeptinum: Atinepte (Polpharma) to 8. zarejestrowana marka tianeptyny. Na rynek wprowadzono 2 leki: Coaxil (Servier) i od marca 2012 Tianesal (Blau Farma Group). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Aneptinex (Temapharm), Lyxit (Liconsa), Neluptin (Lupin), Tianeptine-Lupin i Tianeptine Sandoz (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Neptinox).
N06B – Leki psychostymulujące, stosowane w leczeniu ADHD i nootropowe; N06BX – Inne leki psychostymulujące i nootropowe
Vinpocetinum: Vinpotaxer (Natur Produkt Zdrovit) to 6. zarejestrowana marka winpocetyny. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: lek oryginalny Cavinton i Cavinton forte (Gedeon Richter), Vicebrol i Vicebrol forte (Biofarm), Vinpocetine Espefa, Vinpocetine Hasco (Hasco-Lek) i Vinpoton (Gedeon Richter Polska). Nie pojawił się jeszcze na rynku Vinpoton forte (Gedeon Richter Polska).
R – Układ oddechowy
R03 – Leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych; R03D – Inne leki działające ogólnie stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych; R03DC – Antagoniści receptorów leukotrienowych
Montelukastum: Montelukast Arrow (Arrow Poland) to 52. zarejestrowana marka montelukastu, zaś Montelukast Pfizer w dawkach 4 mg i 5 mg dla dzieci to rozszerzenie względem zarejestrowanej miesiąc wcześniej dawki 10 mg dla dorosłych. Do sprzedaży wprowadzono 21 leków: Singulair (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), od października 2008 Drimon (Teva), od stycznia 2009 Astmirex (Temapharm), Hardic (Teva) i Monkasta (Krka), od lutego 2009 Montest (Genexo), od kwietnia 2009 Milukante (Adamed) i Promonta (ICN Polfa Rzeszów), od maja 2009 Asmenol (Polpharma), od października 2009 Eonic (Gedeon Richter) i Montelak (Medreg), od grudnia 2009 Montessan (Apotex; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Montekast), od czerwca 2010 Montespir (Biofarm) i Vizendo (GlaxoSmithKline; preparat zarejestrowany wcześniej przez Synthon pod nazwą MontSyn), od listopada 2010 Montenorm (+Pharma) i Symlukast (SymPhar), od marca 2011 Montelukast Sandoz i Spirokast (Zentiva), od października 2011 Montelukast Stada, od lutego 2012 Astmodil (Polfarmex), od czerwca 2012 Orilukast (Orion) i od sierpnia 2012 Montelukast Bluefish (lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Helm pod nazwą Montelukast Helm).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Actamone (Actavis), Airuno (Blubit), Alvokast (Alvogen; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Arti Farma pod nazwą Montekast), Astmontex (Farma-Projekt), Brogalast (Galex d.d.), Elukan (Specifar), Lamoten (Polfa Pabianice), Miralust (Adamed), Montak (Glenmark), Montelukast-1A Pharma, Montelukast Accord (Accord Healthcare), Montelukast Apotex, Montelukast Aurobindo, Montelukast Invent Farma, Montelukast Miklich, Montelukast MSD (Merck Sharp & Dohme), Montelukast Pfizer, Montelukast Pharmathen, Montelukast Polpharma, Montelukast-Ratiopharm, Montelukastum Accord (Accord Healthcare), Montelukastum Synthon, Montetrinas (Sigillata), Montexal (ICN Polfa Rzeszów), Montulind (Sigillata), Sigilukad (Sigillata), Sitemortak (Sigillata), Telumantes (Sigillata) i Telumyl (Generics).
Skreślono z Rejestru: Monteflow (Sun-Farm; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Montelukast Sunfarm), Polmonte (Merck Sharp & Dohme; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Airathon).
R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie;
R06AE – Pochodne piperazyny
Cetirizinum: Cetirizine Galpharm (Galpharm Healthcare) bez recepty to aktualnie 20. zarejestrowana marka preparatów cetyryzyny. Bez recepty wprowadzono 10 preparatów: Alerzina (Lekam), Allertec WZF (Polfa Warszawa), Amertil Bio (Biofarm; wprowadzony wcześniej pod nazwą Zyx), Cetyryzyna Egis tabl. powl., od listopada 2009 Amertil Biotabs (Biofarm), CetAlergin Ten (ICN Polfa Rzeszów) i Zyrtec UCB (Vedim; lek oryginalny), od maja 2007 Alero (Sandoz), od maja 2010 Alerton (Sun-Farm; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Cetiozone Lab.) i od lipca 2011 Acatarick Allergy (US Pharmacia; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Cetelerik). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amefar (Biofarm), Cetip (Ipca) i Ubercet (Alfa Wassermann). Na receptę wprowadzono 8 preparatów: Alermed (Lekam), Allertec (Polfa Warszawa), Amertil (Biofarm), CetAlergin (ICN Polfa Rzeszów), Cetyryzyna-Egis krople, Letizen (Krka), Zyrtec (Vedim; lek oryginalny) i od lipca 2010 Cetigran (Axxon; preparat zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Cetyryozone, a wprowadzony wcześniej na rynek przez firmę Ozone pod nazwą Cetiozone). Do sprzedaży nie trafiły jeszcze: Artizin (Tabuk Poland), Cetirizine Aurobindo, Cetirizine Ipca i Cetrix (Vitabalans). Skreślono z Rejestru: Zodac (Zentiva).
Levocetirizinum: Lecetax (Axxon) to 12. zarejestrowana marka lewocetyryzyny. Zastosowanie aktywnego izomeru cetyryzyny umożliwia zmniejszenie o połowę stosowanych dawek, a tym samym działań niepożądanych. Na rynek wprowadzono 6 leków: Xyzal (Vedim; lek oryginalny), od stycznia 2010 Cezera (Krka), od sierpnia 2010 Zenaro (Zentiva), od września 2010 Lirra (Glenmark) oraz Zyx (Biofarm) i od lutego 2012 Contrahist (Adamed). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: L-Cetirinax (Synthon), Levocetirizine dihydrochloride Zentiva, Levocetirizine-Biofarm, Votrezin (Sandoz) i Zilola (Gedeon Richter Polska).
Uwaga: wprowadzonemu onegdaj na rynek preparatowi Zyx 7 (Biofarm) zawierającemu racemiczną cetyryzynę w lipcu 2008 zmieniono nazwę na Amertil Bio. Obecny aktualnie na rynku preparat Zyx zawiera lewocetyryzynę.
R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie
Desloratadinum: Desloraphar (Disphar), Deslix (Medana Pharma) i Desloratadine Zentiva to odpowiednio 29., 30. i 31. zarejestrowana marka desloratadyny, zaś Symdes (SymPhar) w postaci roztworu doustnego to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej tabletek powlekanych. Na rynku pojawiło się 5 leków: Aerius (Merck Sharp & Dohme), Azomyr (Merck Sharp & Dohme), od sierpnia 2012 Dehistar (Galena) i Deslodyna (Hasco-Lek) oraz od września 2012 Dynid (Glenmark). Nie wprowadzono jeszcze do sprzedaży leków: Dasselta (Krka), Deloriar (Specifar), Delortan (Polfa Warszawa), Denovals (Specifar), Desada (Adamed), Desloratadine +Pharma, Desloratadine Actavis, Desloratadine Glenmark, Desloratadine Labormed, Desloratadine Ratiopharm, Desloratadine Teva, Goldesin (Tactica Pharmaceuticals), Hitaxa (Adamed), Jovesto (Sandoz), Lordestin (Gedeon Richter Polska), Lorinespes (Specifar), Neoclarityn (Merck Sharp & Dohme), Rodispes (Specifar), Sigtalaz (Sigillata), Suprodeslon (S‑Lab), Symdes (SymPhar), Tahistol (Specifar), Yosqiero (Sandoz).
S – Narządy zmysłów
S01 – Leki okulistyczne; S01E – Leki przeciw jaskrze i zwężające źrenicę; S01ED – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; S01ED51 – Timolol, preparaty złożone
Timololum+dorzolamidum: Dortim-POS (Ursapharm) to 14. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 5 preparatów: Cosopt (Merck Sharp & Dohme), od kwietnia 2010 Rozacom (Adamed), od stycznia 2011 Dotiteva (Teva) w postaci kropli wielodawkowych, od marca 2012 Tymolamid (Blau Farma Group) i od sierpnia 2012 Oftidorix (Jelfa). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Arutidor (Mann), Cosopt PF (Merck Sharp & Dohme), Dolopt Plus (Sandoz), Dorzolamide/Timolol NTC, Dorzolamid/Timolol Stada, Dotigen (Generics), Dotiteva Minims (Teva), Dozopres Combi (ICN Polfa Rzeszów), Oculamid (Blau Farma Group) i Venturax (S-Lab).
V – Preparaty różne
V09 – Radiofarmaceutyki diagnostyczne; V09I – Wykrywanie nowotworów; V09IX – Inne radiofarmaceutyki do wykrywania nowotworów
Fludeoxyglucosum [18F]: Steripet (GE Healthcare) jest 5. zarejestrowanym radiofarmaceutykiem zawierającym fludezoksyglukozę znakowaną izotopem fluoru 18F. Wcześniej zarejestrowano preparaty: Efdege (IASON), Fludeoksyglukoza Euro-PET (Eckert&Ziegler Radiopharma), Fludeoxyglucose (18F) Biont i Gluscan PL (Advanced Accelerator Applicati).
Fluoromethylcholinum [18F]: IASOcholine (IASON) to 1. zarejestrowany radiofarmaceutyk zawierający fluorometylocholinę znakowaną izotopem fluoru 18F.
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL
IMS Poland
2012-10-23
Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)