I Kongres Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Lublin 06-09.10.2017 r.

W dniach 06-09.10.17r. w pięknym mieście Lublinie, które obchodzi w tym roku swoje 700–lecie, miał miejsce I Kongres Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji – największej i niezależnej organizacji studenckiej w Polsce. Kongres połączony był z konferencją pod tytułem: „Pacjent hospitalizowany: rola farmaceuty w farmakoterapii i opiece okołooperacyjnej”. Towarzyszyły mu takie wydarzenia jak: Ogólnopolski Konkurs Prac Naukowych oraz uroczysta gala połączona z Konkursem Nalewek Studenckich. Naczelna Izba Aptekarska oraz Aptekarz Polski objęli patronatem całe wydarzenie. Przedstawiciel Naczelnej Rady Aptekarskiej – Paweł Martyniuk, aktywnie reprezentował samorząd aptekarski, zasiadał również w komisji oceniającej prace naukowe.

Bardzo interesujący okazał się wykład inauguracyjny „Elastyczny kompozyt kościozastępczy – wynalazek jakich wiele czy biomateriał wyjątkowy?” wygłoszony przez dr hab. n. farm. Annę Belcarz. Pani Docent po mistrzowsku wprowadziła nas w świat wynalazców, przedstawiła emocje jakie towarzyszą odkrywcom oraz wyjaśniła na czym polega proces komercjalizacji patentu. Swoim wystąpieniem z pewnością zachęciła studentów do pracy naukowej. Kolejne wykłady dotyczyły: żywienia pozajelitowego, roli farmaceuty w edukacji prozdrowotnej pacjenta, dialogu motywującego, farmakoterapii w immunosupresji. Niezwykle poruszające było wystąpienie mgr Agnieszki Golec, która mówiła o opiece paliatywnej i przybliżyła nam jak ważną rolę pełni hospicjum. Z kolei dr n. med. Joanna Nurzyńska-Flak uświadomiła słuchaczom jak niespecyficzne objawy mogą towarzyszyć chorobom nowotworowym u dzieci. W ramach konferencji, oprócz sesji wykładowych organizatorzy przewidzieli sesję warsztatową, która cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Studenci mogli poznać tajniki z obszaru: badań klinicznych, rekrutacji, biernego i czynnego wypoczynku i organizacji czasu wolnego, diety poprawiającej funkcje mózgu, manipulacji a nawet szycia chirurgicznego. Dużo emocji dostarczył Ogólnopolski Konkurs Prac Naukowych, do którego zakwalifikowano 10 prac. Autorzy prac prezentowali je w profesjonalny sposób i wykazali się dużą wiedzą odpowiadając na zadawane pytania. Komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała, prof. dr hab. n. farm. Monika Wujec, dr n. farm. Aleksandra Józefczyk i mgr farm. Paweł Martyniuk miała nie lada wyzwanie aby wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie I miejsce zajął Daniel Ziental z UM w Poznaniu, II miejsce Kacper Sabara z UM w Lublinie, III miejsce Kinga Dziok z UM w Warszawie, wyróżnienie przyznano Ewelinie Sadowskiej z UJ w Krakowie. Podczas uroczystej Gali zorganizowanej w hotelu Victoria uczestnicy mogli oficjalnie poznać Zarząd Główny PTSF na rok 2017/2018 z Przewodniczącą Anną Smutek. Był to również czas podsumowania, podziękowań i uhonorowania najbardziej aktywnego oddziału i wyróżniających się członków. Zaprezentowano statuetkę dla najlepszej organizacji członkowskiej IPSF na świecie przyznaną PTSF podczas 63 Światowego Kongresu IPSF na Tajwanie.

Najlepszą okazała się nalewka „Rubinowa zamoyska miłość” przygotowana z czerwonej porzeczki przez Tomasza Kraczek, wyróżnienia przyznano Ewelinie Gołębiowskiej za „Ślunską pigwową naleweczkę wyborową” i Sławomirowi Łudzik za nalewkę z rabarbaru o nazwie „Sen nocy letniej”. Wielkie uznanie należy się organizatorom z Przewodniczącym lubelskiego oddziału PTSF Wojtkiem Sobczykiem na czele za przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia, które łączyło w sobie ogrom wiedzy, praktycznych umiejętności, emocji, zabawy, klasy i profesjonalizmu.

 

mgr farm. Paweł Martyniuk

Podobne wpisy