Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zaprasza na wystawę „Castoreum czy Penicylina?”
Jak czytamy na stronie muzeum: wystawa “CASTOREUM CZY PENICYLINA?” to eksponaty z prywatnej kolekcji Mateusza Danielczyka – technika farmaceutycznego i pasjonata botaniki, zoologii oraz historii farmacji.
Kolekcja obejmuje zbiory dotycząca historii farmacji i ziołolecznictwa od wieku XV do lat 70-tych XX wieku. Koncepcją wystawy jest ocalenie od zapomnienia wspaniałych i wzniosłych dziejów farmacji oraz zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.
Najcenniejszym z eksponatów jest pochodzący z Jerozolimy, a datowany na 1464 r. mosiężny, częściowo srebrzony, ozdobny pojemnik na olejek mirrowy. Obecnie kolekcja liczy prawie 1000 eksponatów i stale się rozrasta. Zbiory Mateusza Danielczyka obejmują m.in. zabytkowe szkło apteczne, utensylia, moździerze, przyrządy pomiarowe, porcelanę apteczną, w tym pojemnik majolikowy na zioła, wagi apteczne, mikroskop z 1852 roku, a także narzędzia do zbioru i przygotowywania preparatów z ziół. W kolekcji można znaleźć również wiele suszonych roślin i ich części: korzeni, kory, kwiatów, liści, w tym wiele rzadkich okazów – roślin egzotycznych i zamorskich takich jak kora chinowca, kondurago, cebula morska, zarodki kola, nasiona kakaowca, kwiat i owoc męczennicy, rośliny aromatyczne: kłącze imbiru, alpinię lekarską, cynamon cejloński, śródziemnomorskie: oliwka europejską, rozmaryn lekarski, cytryna.
Nie brakuje również zielarskich osobliwości: korzenia mandragory, bulwy salepu, kwiatu dziewięćsiłu. Osobnym, a jednocześnie bardzo ciekawym działem są trucizny roślinne. Można tutaj znaleźć między innymi opakowanie siarczanu atropiny z 1918 roku, fiolkę z pilokarpiną z 1895 roku, opium wraz z makówką maku lekarskiego, liść pokrzyku wilczej jagody, korzeń i nasiona tojadu, lulka czarnego czy wreszcie zarodniki Buławinki Czerwonej – sporysz. Obecna jest również fachowa, aptekarska literatura: Farmakopea Austriacka z 1834 roku, Podręcznik mineralogii z 1909 roku, czy biały kruk dawnej bibliografii zielarskiej – karta z zielnika niemieckiego, pochodząca z 1590 roku.
Bardzo interesującym wyróżnikiem jest tzw. gabinet osobliwości świata farmacji. Nikogo nie zdziwi fakt wyeksponowania przez kolekcjonera głowy krokodyla, koralowców, skorupy żółwia, cantcharis, castoreum, samorodków bursztynu, cynobru, konika morskiego, ziemi świętej z Jerozolimy, według której Bóg ulepił Adama, raka rzecznego czy ryby najeżki.
Mateusz Danielczyk posiada również dawne recepty lekarskie oraz fotografie dokumentujące pracę aptekarza przed II Wojną Światową. Jego kolekcja cieszyła oczy setek ludzi m.in. w Muzeum Farmacji w Łodzi czy na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim. Dewizą Danielczyka jest motto Zakonu Benedyktynów – pionierów ziołolecznictwa w Europie: „Ora et labora” – „Módl się i pracuj„.
Informacja oraz ilustracje nadesłane przez Mateusza Danielczyka