Ceramika apteczna z kolekcji Mateusza B. Grabowskiego w krakowskim Muzeum Farmacji.
Aby pobrać folder wystawy –> KLIKNIJ TUTAJ
Aby pobrać folder wystawy –> KLIKNIJ TUTAJ
grudzień 2011, nr 64/42 online Już po raz ostatni na łamach „Aptekarza Polskiego” zaglądamy do starych, aptekarskich manuałów. Poznaliśmy dawne przepisy na „Aptekarskie nalewki”, na specjalności przydatne w kuchni – „Culinaria”, odkrywcze „Cosmetica” i pomocne w życiu codziennym „Technica”. Tym razem przedstawione zostaną przepisy weterynaryjne, będące także okazją do przypomnienia kolejnej pięknej karty…
luty 2013, nr 78/56 online Czytelnicy ubiegłorocznego cyklu „Migawki z dziejów polskich izb aptekarskich” pamiętają doskonale z jak poważnymi problemami musieli się zmierzyć działacze samorządowi w latach 1945-1951. Przeciwności, z którymi spotykały się izby okręgowe, były jednak niczym w porównaniu z walką, jaką toczyła Naczelna Izba Aptekarska! To właśnie na jej władzach skupiała…
listopad 2015, nr 111/89 online Czytelnicy „Aptekarza Polskiego” przyzwyczajeni są już do lektury artykułów historycznych, pokazujących dawnych farmaceutów walczących z ciągłymi przeciwnościami losu, a mimo to potrafiących zdobyć się na nadludzki nierzadko wysiłek działalności społecznej, samorządowej, patriotycznej. Działalność tę, związaną nierzadko z całymi latami osobistych wyrzeczeń, dawni aptekarze dedykowali ukochanemu zawodowi: aptekarstwu, ad…
Stulecie odzyskania niepodległości to szczególna rocznica, którą obchodzili farmaceuci w całym kraju. Rocznica ta skłoniła również autorkę artykułu do refleksji nad przeszłością aptekarstwa w rodzinnej Łodzi – do przywrócenia pamięci o tych aptekarzach, którzy troszcząc się o swoich pacjentów i własne środowisko zawodowe dbali równocześnie o dobro miasta w którym żyli i pracowali, a przede…
styczeń 2009, nr 29/7 online MUZEALNY KALEJDOSKOP – MUZEUM FARMACJI W ŁODZI W Polsce istnieje kilkadziesiąt muzeów farmacji. Wśród muzeów farmacji są placówki istniejące od dawna, mające imponujące zbiory i cieszące się zasłużoną sławą, jak na przykład Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak większość muzeów farmacji to obiekty małe, których podstawą jest funkcjonująca apteka rodzinna….
listopad 2009, nr 39/17 online Z farmacją i aptekarzami wiąże się wiele przysłów, powiedzeń, stereotypów. Większość z nich, często w niewybredny sposób, porusza ściśle medyczną i ekonomiczną stronę naszej profesji: Lepiej do piekarza, jak do aptekarza, Bywa lekarstwo gorsze niż choroba, Apteka to bardzo droga kuchnia, Lekarstwo pomaga zawsze; jak nie pacjentowi, to aptekarzowi……