Cały świat jest apteką. Muzeum Farmacji w Warszawie.
Bez wątpienia dzień 5 września 2017 roku zapisze się w historii warszawskiego Muzeum Farmacji im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej. Tego dnia właśnie muzeum otworzyło się dla zwiedzających w nowej odsłonie. Uzasadnieniem tego stwierdzenia jest nowa wystawa stała – Res Pharmaceuticae. Pod tą nazwą kryją się sekcje tematyczne: 1. Officina sanitatis; 2. Materia medica; 3. Kolor i szlif; 4. Forum magistry Antoniny Leśniewskiej; 5. Leki Kampo w japońskiej tradycji.
Mottem wystawy stałej są słowa Paracelsusa – „Cały świat jest apteką”. „Części tematyczne wystawy mają na celu pokazanie historycznej roli apteki, która była zarówno miejscem wytwarzania leków, ich dystrybucji, jak i pełniła funkcję informacyjno-edukacyjną. Podstawowe zadania apteki pozostają niezmienne do dzisiaj, inny jest jedynie nacisk, jaki się na nie kładzie”.
Ważnym elementem działalności Muzeum Farmacji jest edukacja. Nową ekspozycję przygotowano zgodnie z tym założeniem. „W sali Officina sanitatis zostało zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w której doskonale prezentują się meble po gruntownej konserwacji. Część wystawy Materia medica opowiada historię najważniejszych grup leków. Urodę szklanych przedmiotów stanowiących wyposażenie dawnej apteki pokazuje część Kolor i szlif. Forum magistry Antoniny Leśniewskiej, z muzealną biblioteką, jest hołdem dla Patronki Muzeum, która wprowadziła kobiety do zawodu farmaceuty”. Ekspozycja Leki Kampo w japońskiej tradycji nawiązuje do tradycyjnej medycyny wschodniej praktykowanej w Kraju Kwitnącej Wiśni i jest dodatkową atrakcją muzeum.
Muzeum Farmacji będące oddziałem Muzeum Warszawy mieści się na Starym Mieście przy ulicy Piwnej 31/33. Pod tym adresem Muzeum funkcjonuje od 2006 roku. Zgromadzono tu około siedem tysięcy eksponatów związanych z farmacją.
W nieprzestronnych wnętrzach przedstawiono bardzo ciekawą i pouczającą wystawę, której towarzyszy katalog Res Pharmaceuticae, opatrzony tekstem pani profesor Iwony Arabas, dyrektora placówki oraz wyborem fotografii najciekawszych eksponatów. Zachęcamy do odwiedzenia.
Oprac. ZS