
Warszawa, 26.09.2012
Szanowni Państwo,
z okazji przypadającego 26 września Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza składam Państwu serdeczne podziękowania za Waszą niełatwą i odpowiedzialną pracę, za codzienną służbę pacjentom, którzy mogą liczyć na Wasze zaangażowanie i profesjonalizm.
Praca farmaceuty wymaga dziś nie tylko aptekarskiej dokładności, ale także wrażliwości na innego człowieka, umiejętności otoczenia go szczególnym rodzajem uwagi i opieki, niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa farmakoterapii. Zawód farmaceuty jest zawodem zaufania publicznego. W niełatwych czasach, gdy państwa europejskie muszą godzić stale rosnące potrzeby zdrowotne starzejących się społeczeństw z ograniczeniami, wynikającymi z możliwości finansowych systemów ochrony zdrowia, wzrasta znaczenie opieki farmaceutycznej i aktywnej współpracy aptekarzy z lekarzami i pacjentami.
Istotne funkcje społeczne pełni również samorząd zawodowy, który nie tylko działa na rzecz wspierania interesów i rozwoju środowiska aptekarzy i farmaceutów, ale także zabiera głos w debacie publicznej i czynnie uczestniczy w pracach związanych z usprawnianiem systemu opieki nad pacjentami.
Jestem głęboko przekonany, że skuteczna realizacja działań służących poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz, jednocześnie, zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, wymaga współpracy wszystkich partnerów zaangażowanych w tę problematykę. Samorząd aptekarski jest ważnym i – miałem tego dowody – również odpowiedzialnym partnerem w tych debatach. Postulaty dotyczące wprowadzenia stałych cen i marż oraz konieczności zlikwidowania patologicznych zjawisk, jakie obserwowaliśmy w poprzednich latach (m.in. oferowania pacjentom leków refundowanych w promocjach nawet za 1 grosz, nieuzasadnionego względami medycznymi zwiększania refundacji i marnotrawienia leków, a także stosowania wobec aptek niejednolitych marż hurtowych) były cennym wkładem do prac nad ustawą refundacyjną, która zmieniła mechanizmy funkcjonowania rynku leków w Polsce.
Dziś, gdy po wprowadzeniu tych trudnych zmian sytuacja na rynku leków stabilizuje się, dziękuję środowisku aptekarzy i farmaceutów za konstruktywny dialog oraz zaangażowanie. Mam nadzieję, że bazując na tych doświadczeniach, będziemy dalej efektywnie współpracowali, podejmując działania służące poprawie zdrowia pacjentów i lepszemu funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia.
Przekazuję Państwu wyrazy szacunku i uznania,
życząc jednocześnie satysfakcji z wykonywanej pracy
oraz wszelkiej zawodowej i osobistej pomyślności.
Bartosz Arłukowicz
Minister Zdrowia