11.2013 – „Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych schorzeń.”
W SAMOLECZENIU WYBRANYCH SCHORZEŃ
Rośnie liczba specyfików, których status zmienia się z „dostępny na receptę” na „bez recepty”. W grupie tej wymienić można chociażby inhibitory pompy protonowej, leki przeciwhistaminowe czy niektóre leki przeciwbólowe. Z jednej strony cieszy to farmaceutów, gdyż zwiększa się pula środków, jakie mogą zaproponować swoim pacjentom, jednocześnie wiąże się to z rosnącą odpowiedzialnością za współudział w postawieniu diagnozy i doborze leku OTC. Co więcej, wiele środków stosowanych w samoleczeniu, jest dostępnych w tak zwanym obrocie pozaaptecznym. O tym, co i na jaką dolegliwość kupić informują wszechobecne reklamy. Stawia to przed farmaceutami całkiem nowe wyzwanie – w jaki sposób skłonić pacjentów, aby po potrzebny preparat wstąpili właśnie do apteki. Jak konkludują w przedmowie Autorzy: „Każdy kontakt z pacjentem to możliwość pokazania mu, że warto przyjść do apteki i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych farmaceutów. Każda odpowiednia porada uświadamia naszym pacjentom zalety konieczności sprzedawania niektórych leków w aptece.”
Porada farmaceutyczna powinna być udzielona w oparciu o rzetelny wywiad, który nie może jednak być zbyt obszerny – na ogół nie pozwalają na to realia obsługi pacjenta „przy okienku”. Jak zatem sprawnie obsłużyć chorego udzielając mu skutecznej pomocy? Co jeszcze można doradzić? O co jeszcze należy zapytać? Książka „Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób” pomyślana jest z myślą o farmaceutach, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w zakresie obsługi pacjentów nabywających preparaty OTC i stara się pomóc w rozwiązaniu powyższych dylematów.
• krótkiej etiopatogenezy schorzenia;
• schematu blokowego, który pomaga wytyczyć kluczowe punkty, według których może przebiegać porada;
• omówienia grup środków znajdujących zastosowanie w danej dolegliwości wraz z przykładami konkretnych preparatów;
• rubryki „wskazówki dodatkowe” zawierającej zebrane w punktach przykłady porad, jakie mogą być udzielone pacjentowi, dotyczące między innymi stylu życia, diety, alternatywnych i dodatkowych metod leczenia czy zabiegów, jakie pacjent może przeprowadzić w warunkach domowych.
„Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób”
Redakcja wydania II polskiego – prof. dr hab. farm. Barbara Filipek
MedPharm Polska, 2012 r., 328 stron