05.2009 – „Borelioza – groźna choroba odkleszczowa.”

Autorzy książki są dziennikarzami, a jednocześnie pacjentami chorymi na boreliozę. Do napisania książki skłoniły ich własne doświadczenia związane z leczeniem. W szczególności zwracają uwagę na fakt, iż wiedza na temat chorób odkleszczowych ciągle jeszcze jest niedostateczna– zarówno pośród pracowników służby zdrowia, jak i w społeczeństwie ogólnie. Wciąż wiele osób nie przywiązuje należytej wagi do faktu ukąszenia przez kleszcza. A ci którzy są świadomi zagrożenia nie zawsze umieją właściwie zareagować na takie zdarzenie – chociażby poprzez prawidłowe usunięcie pasożyta. Pewna grupa ludzi jest również przekonana, że fakt zaszczepienia się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu chroni ich przed boreliozą, co niestety nie jest prawdą. Autorzy zwracają również uwagę na to, iż wiedza o tej choroie, jej diagnostyce i leczeniu znalazła należne miejsce w kanonie medycyny dopiero w ostatnich 15 latach. Jest to przyczyną dla której nie wszyscy specjaliści potrafią w należyty sposób pomóc chorym. Trudności w diagnostyce laboratoryjnej oraz zmienne objawy choroby (w zależności od stadium) przypominające często inne dolegliwości sprawiają, że wielu pacjentów pozostaje bez właściwej diagnozy. Często zostają uznani za hipochondryków, są odsyłani „od lekarza do lekarza” lub leczeni wyłącznie objawowo. Tymczasem ogromne spektrum objawów – bóle mięśniowo-stawowe, męczliwość, zaburzenia gastryczne, skórne aż do wyjątkowo przykrych późnych skutków neurologicznych – tzw. neuroboreliozy – wymaga cierpliwej i sumiennej analizy, a także solidnej wiedzy i umiejętności kojarzenia objawów.
Książka posiada „tablice barwne” – szkoda, że nieliczne – prezentujące zdjęcia w kolorze kleszczy, krętków, a także zmian skórnych i neurologicznych będących efektem zakażenia boreliozą.
Zaprezentowane są także informacje o rodzajach kleszczy, ich występowaniu i cyklu życiowym, przenoszonych przez nie chorobach, ryzyku zakażenia, objawach choroby i jej przebiegu. Osobne rozdziały poświęcone są rehabilitacji i leczeniu bólu w boreliozie, efektom ubocznym leczenia, alternatywnym metodom terapii, zagadnieniom związanym z profilaktyką, oraz opisom prawdziwych „przypadków z życia”.
Publikacja wyposażona jest w wykaz dodatkowej literatury, zestawienie wybranych stron internetowych poświęconych boreliozie i indeks rzeczowy.
Ute Fischer, Bernhard Siegmund
„Borelioza. Poradnik dla pacjentów.”
148 stron, oprawa miękka
Wydanie I polskie pod redakcją:
Katarzyny Maks i Anny Kolbe-Panek
Wydawnictwo MedPharm Polska
http://www.medpharm.pl