03.2009 – „Prawo farmaceutyczne. Zagadnienia regulacyjne i cywilnoprawne.”

marzec 2009, nr 31/9 online
 
PRAWO FARMACEUTYCZNE.
 
ZAGADNIENIA REGULACYJNE I CYWILNOPRAWNE.

 

 
   Ta świetna książka powinna znaleźć się w każdej izbie aptekarskiej (przynajmniej kilka egzemplarzy), jeśli nie w każdej aptece.

Znakomici autorzy, praktycy i równocześnie doktorzy nauk prawnych, gwarantują wysoki poziom publikacji. Należy dodać, że jedna z nich, pani Magdalena Krekora, jest europejskim rzecznikiem patentowym, była jednym z twórców obecnego tekstu ustawy Prawo farmaceutyczne.
    Książka zawiera 11 rozdziałów, przegląd orzeczeń sądów polskich odnoszących się do prawa farmaceutycznego, wykaz aktów prawnych i kodeksów etycznych oraz obszerną bibliografię.  
Szczegółowo zostały przedstawione kwestie dopuszczania do obrotu, badań klinicznych, wytwarzania i importu produktów leczniczych oraz zagadnienia ochrony praw własności intelektualnej pozostające w związku z prawem farmaceutycznym.
    Dla aptekarza, ale także dla prawnika zajmującego się stosowaniem prawa farmaceutycznego, szczególnie cenne zapewne będą komunikatywne przedstawienie dyrektyw i rozporządzeń obowiązujących w naszej praktyce farmaceutycznej, wyjaśnienie pojęć i definicji występujących w przepisach prawnych, omówienie problemów reklamy produktów leczniczych, obrotu tymi produktami oraz wymagań wobec podmiotów prowadzących ten obrót. Książka przedstawia także zadania i kompetencje Inspekcji Farmaceutycznej oraz przepisy karne dot. farmaceutów.
    Banałem jest już stwierdzenie (nie do końca prawdziwe), że co inny prawnik, to inna opinia prawna. Może czasami tak jest. Jeśli jednak dana opinia prawna znajduje przeważającą aprobatę doktryny lub potwierdzenie w orzeczeniach sądowych, wtedy mamy do czynienia z obiektywnym potwierdzeniem jej trafności. Doktryna i judykatywa są bowiem najwyższymi arbitrami w interesującej nas dziedzinie. Należy z satysfakcją odnotować, że autorzy prezentowanej książki niejednokrotnie przywołują i podzielają opinie bądź stanowiska Biura Prawnego Naczelnej Izby Aptekarskiej, wymieniają orzeczenia sądowe zbieżne z tymi stanowiskami. Jest to dla nas ogromna satysfakcja i zobowiązanie na przyszłość.
    Słusznie zauważają autorzy, „że prawo farmaceutyczne reguluje dziedzinę gospodarki należącą do najbardziej innowacyjnych, prawo to musi być często nowelizowane, by nadążało za zmieniającymi się warunkami gospodarczymi.” (s. 421). Książka prognozuje najbliższe zmiany ustawy, zwłaszcza te, które wynikają ze zmieniającego się również prawa unijnego (np. z rozporządzenia nr 1394/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007r. w sprawie produktów leczniczych terapii zaawansowanej).
    Samorząd aptekarski – to już przy okazji dygresja – nie może zajmować pozycji biernej w tej permanentnej nowelizacji. Jego rola musi być aktywna. W tym zakresie winien rozumnie i prężnie korzystać ze swych ustawowych uprawnień (vide art. 7 ust. 2 pkt 6 czy ust. 1 pkt 6 i 9 ustawy o izbach aptekarskich). Mądre, taktyczne działanie, znajdowanie sojuszników i umiar w żądaniach – to tylko niektóre zasady aktywności w nowoczesnym procesie legislacyjnym. „Mierz siłę na zamiary, Nie zamiar podług sił” podnosiło do romantycznego czynu filaretów. W osiągnięciu normatywnych celów ta maksyma jest dziś mało użyteczna. Tkwiący dalej na etapie resortu obszerny projekt zmiany Prawa farmaceutycznego raczej nie wróży szybkiego i pełnego ziszczenia. W interesie naszego samorządu leży dokonanie nowelizacji nawet skromnej, etapami, ale możliwej do przeprowadzenia tu i teraz. Na początek mogą to być np. ciągłe szkolenia farmaceutów (musi to być domena samorządu aptekarskiego), kwestia stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki, prawidłowe uregulowanie spraw dotyczących zezwoleń, realizacji recept, kierowania apteką, punktów aptecznych, sprzedaży pozaaptecznej itd. W następnym etapie zaś mogą być inne sprawy.

                                 dr praw Edward Jędrzejewski
Adwokat
Biuro Prawne Naczelnej Izby Aptekarskiej

Autorzy: Magdalena Krekora, Marek Świerczyński i Elżbieta Traple.
Warszawa 2008, Oficyna a Wolters Kluwer business, 496 ss.
Fotografia okładki – http://www.eoficyna.com.pl
 

Podobne wpisy