02.2014 – „XIV Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim Karpacz 2014r.”

    Prawdziwie wiosenna aura utrzymująca się praktycznie od początku tegorocznej zimy zmieniła przygotowania do XIV Mistrzostw Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim w dreszczowiec. W pierwszym planowanym styczniowym terminie śniegu w Karpaczu nie było nawet na szczytach okolicznych gór. Zawody zostały przeniesione na 22-go lutego. W międzyczasie zaczęło śnieżyć, co wlało nieco otuchy w nasze serca.  „Wiosenna pogoda” jednak  nie dawała za wygraną i na 10 dni przed „godziną zero” śnieg z większości stoków w Karpaczu zniknął prawie całkowicie. Pozostał jedynie sztucznie naśnieżany stok „EURO” w kompleksie narciarskim na górze Kopa. Szczęśliwie udało się zdobyć konieczne pozwolenia i mogliśmy rozpocząć przygotowania.
Pomimo tych wszystkich niedogodności przyjechali do nas farmaceuci z całego kraju, a także z zagranicy. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej Lubomir Chudoba z małżonką, również farmaceutką. Mieliśmy przyjemność gościć Prezesa ORA Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie Romana Grzechnika z córkami, Prezesa ORA Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Piotra Chwiałkowskiego, Wiceprezes ORA Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Małgorzatę Pietrzak, Prezesa ORA Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Pawła Chrzana i Wiceprezesa  ORA Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie Wojciecha Szkopańskiego.
    Organizacja tak dużej imprezy sportowej nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów. Obecny był Prezes Hurtap S.A. Wiktor Napióra z rodziną. Zakład Farmaceutyczny Amara reprezentowali Dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu Kamil Przyborowski i Specjalista do spraw sprzedaży Grzegorz Potelicki. Obecny był również Dyrektor wydawnictwa Medpharm Polska Dariusz Sapota.
    Dzień zawodów powitał nas piękną słoneczną pogodą. Temperatura utrzymywała się w okolicach zera stopni, było bezwietrznie. Stok został pięknie wyratrakowany i jak stwierdził sędzia główny zawodów – warunki były jak na puchar świata. W tym roku kierując się sugestiami uczestników z lat poprzednich postanowiliśmy rozszerzyć liczbę kategorii startowych, aby dać szanse na zwycięstwo jak największej liczbie zawodników. Rywalizacja odbywała się aż w 18-stu kategoriach.  Prócz Juniorów przyjęliśmy podział na płeć i grupy wiekowe w odstępach co 10 lat dla zawodników od 20-go do powyżej 60-go roku życia w kategoriach M2, M3, M4, M5, M6. Przyjaciele farmacji rywalizowali w kategoriach kobiet i mężczyzn do i od 40-go roku życia. Nowością była też klasyfikacja „Pucharu Rodzin” gdzie brane były pod uwagę najlepsze wyniki wszystkich startujących członków każdej z rodzin.
    Przygotowaniem stoku, ustawieniem slalomu i sędziowaniem, słowem kompletnym zabezpieczeniem technicznym, zajęła się podobnie jak w latach ubiegłych Szkoła Zdobywców Horyzont z Karpacza pod kierownictwem Pana Radosława Jęcka. Zabezpieczenie medyczne zapewniali ratownicy GOPR. Należy tu wspomnieć, iż zawody prowadzone i komentowane są przez Pana Radosława z wyjątkową swadą i humorem, co wprawia uczestników i kibiców w doskonały nastrój.
    Punktualnie o godzinie 11.00 Prezes Piotr Bohater powitał wszystkich uczestników i życzył udanej rywalizacji. Pan Radosław Jęcek, jako sędzia główny podał podstawowe informacje na temat trasy slalomu oraz przedstawił obowiązujące podczas zawodów zasady i kolejność  zawodników. Nadal utrzymywała się piękna pogoda. Z punktu startowego znajdującego się na wysokości około 1000 m n.p.m. roztaczała się panorama na całą Kotlinę Jeleniogórską, której niecodzienny o tej porze roku burozielony kolor mocno kontrastował z bielą śniegu na trasie zjazdu. Pierwsze wystartowały panie farmaceutki w swoich kategoriach, następnie najmłodsi uczestnicy – juniorzy do lat 11, wreszcie panowie farmaceuci, a pierwszy przejazd zakończyli przyjaciele farmacji. Już po tej kolejce widać było, iż o zwycięstwie decydować będą ułamki sekund. Podczas przerwy technicznej na dokonanie niezbędnych poprawek na trasie, kibice zgromadzeni wokół biura zawodów żywo komentowali wyniki pierwszej tury. Na dany przez sędziego mety znak ruszyła druga kolejka. Gorący doping kibiców zagrzewał zawodników do jeszcze większego wysiłku. Około godziny 15.00, kiedy ostatni uczestnik ukończył slalom, sędzia główny zakończył zawody.
    Wieczorem podczas uroczystej kolacji miała miejsce dekoracja zwycięzców. Prezes Piotr Bohater powitał wszystkich zebranych. W szczególności gości z zagranicy i przedstawicieli samorządu aptekarskiego. Podziękował sponsorom, bo to dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu taka impreza łącząca sport i integrację środowiska farmaceutycznego mogła zostać zorganizowana. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie medali i pucharów dla zwycięzców. Były fanfary, gratulacje i burza oklasków dla najlepszych w swoich kategoriach.  Podczas dekoracji największe owacje miały miejsce podczas wręczania pucharów i medali dla najmłodszych uczestników zawodów.
    XIV Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim Karpacz 2014 przeszły do historii. Do zobaczenia w przyszłym roku!
mgr farm. Remigiusz Komarczewski
Redaktor Naczelny Biuletyny DIA „Pharmakon”

Podobne wpisy