01.2010 – „Ziołolecznictwo w pediatrii.”

styczeń 2010, nr 41/19 online
 
ZIOŁOLECZNICTWO W PEDIATRII

    Wraz z rozwojem nowoczesnej medycyny, a w szczególności wraz z nadejściem ery antybiotyków wiele „tradycyjnych” metod leczenia odeszło w zapomnienie. Dzisiaj leki oparte na surowcach naturalnych przeżywają swoją drugą młodość. W szczególności zaś rozkwita fitoterapia pediatryczna. Jeszcze kilka lat temu preparatów dla dzieci poniżej 12 roku życia było raczej niewiele. Dzisiaj mamy duży wybór specyfików w najbardziej poszukiwanych grupach terapeutycznych – do stosowania w przeziębieniu i na poprawę odporności, przy dolegliwościach trawiennych i do stosowania na skórę. Cieszą się one dużą popularnością, ponieważ wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych lekarzy i pacjentów, którzy poszukują leków skutecznych, ale jednocześnie bezpiecznych i naturalnych. Dla wielu medyków stały się one nieodzownym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Fitoterapia nie jest dziś bowiem traktowana jako medycyna alternatywna, ale jako równoprawna część medycyny akademickiej. Stale rosnąca gama produktów ziołowych to przede wszystkim produkty dostępne bez recepty. Pomimo, iż przetwory z surowców naturalnych rzadko cechują się występowaniem działań ubocznych, w niektórych przypadkach niewłaściwe stosowanie lub nadużywanie może spowodować wystąpienie nieporządnych reakcji. Dlatego też pacjenci wciąż potrzebują porad i wskazówek lekarzy i farmaceutów, którzy potrafią ukierunkować wybór preparatu w ten sposób, aby jak najlepiej odpowiadał on potrzebom danej osoby. Publikacja „Ziołolecznictwo w pediatrii” daje możliwość odświeżenia swoich wiadomości, aby w możliwie jak najlepszy sposób wypełniać rolę fachowego doradcy w fitoterapii.
   Książka porusza wiele ciekawych z punktu widzenia praktyka zagadnień, jak np. zastosowanie etanolu w lekach dla dzieci, właściwa aplikacja preparatów z zawartością mentolu, czy wskazówki dotyczące skutecznej inhalacji parowej. Autorzy przywołują także zapewne znane niektórym tradycyjne metody lecznicze wraz z przepisami sporządzenia tj. przykładanie zmiażdżonego liścia babki lancetowatej, stosowanie okładów z cebuli w stanach zapalnych uszu, czy spożywanie zupy marchewkowej w leczeniu biegunki. W publikacji omówiono także kwestie bezpieczeństwa surowców i substancji, wokół stosowania których w ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje – tataraku i żywokostu oraz walepotriatów z kozłka lekarskiego.
   Podręcznik składa się z dwóch części. Część pierwsza przedstawia zestawienie najpopularniejszych schorzeń wieku dziecięcego wraz z omówieniem surowców i substancji roślinnych stosowanych w tych dolegliwościach. Czytelnicy znajdą tutaj przegląd leczniczy takich przypadłości jak choroby skóry (w tym częste u dzieci pieluszkowe zapalenie skóry), drożdżyca jamy ustnej, stany zapalne oczu i uszu, stany gorączkowe, brak apetytu, kolki, stany niepokoju, bóle dziąseł i wiele innych. Część pierwsza bogata jest w gotowe receptury mieszanek ziołowych. Część druga zaś zawiera wybrane monografie roślin leczniczych (monografie Niemieckiej Komisji E i monografie ESCOP – European Scientific Cooperative On Phytotherapy). Zbiór monografii w części drugiej obejmuje także te, które nie znajdują szerokiego zastosowania w pediatrii lub w ogólenie są stosowane w leczeniu dzieci. W tych przypadkach monografia oznaczona jest odpowiednim ostrzeżeniem.

mgr farm. Olga Sierpniowska

„Ziołolecznictwo w pediatrii. Podręcznik dla lekarzy i farmaceutów.”
Heinz Schilcher, Walter Dorsch
Redakcja I wydania polskiego – Izabela Fecka
Wydawnictwo MedPharm Polska
http://www.medpharm.pl
 

Podobne wpisy