Szkoła polskiej farmacji. Uczeni i ich dzieła. Prof. dr hab. chem. mgr farm. Maria Szmytówna (1903 – 1986).
Jej prace miały charakter praktyczny, gdyż przyczyniły się do lepszego wykorzystania wód leczniczych i borowin w lecznictwie uzdrowiskowym. Do dzisiaj podkreśla się szczególną osobowość prof. Szmytówny: jej otwartość, serdeczność i poczucie humoru w kontaktach zawodowych i prywatnych.
Urodziła się 26 marca 1903 roku w Jacewie koło Inowrocławia, jako córka Stanisława Szmyta, urzędnika gospodarczego i Heleny z domu Retz. Świadectwo dojrzałości wraz z dyplomem nauczycielki licealnej uzyskała w 1924 roku w Wyższym Liceum im. Dąbrówki w Poznaniu, po czym pracowała w Państwowej Szkole Wydziałowej w Nakle nad Notecią. W 1926 roku rozpoczęła studia chemiczne na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego (UP), utrzymując się z pracy w poznańskich szkołach i udzielanych korepetycji. Dyplom magistra filozofii w zakresie chemii uzyskała w 1932 roku na podstawie pracy pt. „Własności katalityczne żelazinów srebra”. Ze względu na panujące wówczas w Polsce bezrobocie, spowodowane kryzysem gospodarczym była zmuszona podjąć pracę aż w odległym Zakopanem na stanowisku chemika w Fabryce Sztucznych Wód Mineralnych „Zdrój”. Po powrocie do Poznania w 1933 roku, otrzymała etat starszego asystenta, a następnie adiunkta w Katedrze Chemii Farmaceutycznej UP. Brała aktywny udział w pracach prowadzonych przez zespół naukowy ówczesnego kierownika katedry – prof. Konstantego Hrynakowskiego, dotyczących analizy termicznej równowagi faz ciekło – stałych w mieszaninach dwu- i trójskładnikowych. Wyniki tych badań miały ogromne znaczenie dla rozwoju nauk farmaceutycznych, gdyż przyczyniły się do wyjaśnienia niezgodności recepturowych i działania synergistycznego lub antagonistycznego leków. Do 1939 roku opracowała wraz z profesorem i innymi współpracownikami 24 oryginalne prace doświadczalne o tej tematyce, które ukazały się w czasopismach krajowych i zagranicznych. Pomyślny rozwój naukowy Marii Szmytówny przerwał wybuch drugiej wojny światowej.
Po rozpoczęciu działań wojennych pozostała w Poznaniu i prowadziła w Collegium Chemicum stołówkę dla wysiedleńców potrzebujących pomocy. Poszukiwana za tę działalność przez gestapo, wyjechała do Radomska, gdzie pozostała do końca wojny. Pracując w laboratorium Fabryki Gwoździ i Narzędzi Rolniczych „Metalurgia”, brała udział w akcjach sabotażowych w fabryce, przygotowywała leki dla partyzantów z okolicznych lasów oraz włączyła się w tajne nauczanie miejscowej młodzieży szkolnej.
Po wyzwoleniu Poznania spod okupacji hitlerowskiej w lutym 1945 roku, jako jedna z pierwszych pracowników naukowych UP powróciła do pracy w Katedrze Chemii Farmaceutycznej i przy pomocy studentów przystąpiła do odgruzowania i odbudowy jej pomieszczeń, zniszczonych podczas walki o Poznań. Już w marcu 1945 roku zorganizowała i tymczasowo prowadziła wykłady z chemii farmaceutycznej oraz ćwiczenia z chemii analitycznej ilościowej dla studentów farmacji. W tym samym roku obroniła pracę doktorską pt. „Własności addycyjne benzenu w układach dwuskładnikowych”, przygotowaną jeszcze przed wybuchem wojny. Równocześnie studiowała na Wydziale Farmaceutycznym macierzystej uczelni i w 1947 roku otrzymała dyplom magistra farmacji. Zaraz po tym, z powodu problemów ze zdrowiem, wyjechała do sanatorium w Szczawnie, gdzie zainteresowała się tworzywami uzdrowiskowymi – wodami mineralnymi i torfami leczniczymi. Ich badaniu poświęciła dalsze życie. Już w 1947 roku rozpoczęła współpracę z Laboratorium Uzdrowiska Szczawno – Zdrój (później Centralne Laboratorium Obsługi Technicznej Uzdrowisk Dolnośląskich w Szczawnie – Zdroju). Przejęła zniszczone podczas wojny pomieszczenia poniemieckiego laboratorium i zorganizowała nowoczesną placówkę naukową. Pracowała w niej dojeżdżając z Poznania w dniach wolnych od zajęć na uczelni. Z tego okresu pochodzą jej badania nad radoczynnością wód mineralnych Gór Izerskich i Karkonoszy, które stanowiły podstawę przyszłej rozprawy habilitacyjnej. W 1951 roku po przeprowadzeniu przewodu habilitacyjnego na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej (AM) w Poznaniu, otrzymała stopień naukowy docenta habilitowanego z zakresu chemii farmaceutycznej. W tym samym roku została powołana na stanowisko kierownika nowo utworzonej Katedry i Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Farmaceutycznego AM w Poznaniu. W 1953 roku została profesorem kontraktowym, a w 1959 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego. Poza uczelnią współpracowała z ośrodkami naukowymi w uzdrowiskach. Kierowała pracami mającymi na celu skatalogowanie, ocenę oraz badanie wód mineralnych i peloidów. Od 1952 roku brała udział w pracach nowo powstałego Instytutu Balneoklimatycznego w Poznaniu, gdzie zorganizowała Zakład Badania Tworzyw Zdrojowych i prowadziła go do 1960 roku, a następnie współpracowała z innymi działami Instytutu pełniąc w nich funkcję konsultanta naukowego.
Prof. Maria Szmytówna przez wiele lat była niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie balneochemii, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Jej prace miały charakter zarówno akademicki, jak i utylitarny. Wnosiły wiele nowych elementów do poznania chemizmu tworzyw uzdrowiskowych. Były niezwykle ważne dla gospodarki tymi zasobami – pozyskiwania, przechowywania i wykorzystywania ich w lecznictwie. Początkowo zajmowała się radoczynnością wód źródlanych, a następnie metodyką oznaczania pierwiastków śladowych w wodach mineralnych, leczniczych i studziennych, a szczególnie fluorem oraz wyjaśnieniem jego roli i znaczenia dla organizmu człowieka. Ustaliła, że źródłem uzupełnienia niedoboru fluoru w organizmie mogą być, m.in. wody fluorkowe, bogate w ten pierwiastek. Na podstawie pomiaru jodu w aerozolu morskim w różnych miejscowościach nadbałtyckich wyznaczyła prawidłowe rozmieszczenie sanatoriów dla osób u których wykryto jego niedobór. Opracowała projekt nowoczesnej klasyfikacji i nazewnictwa wód leczniczych na podstawie ich składu chemicznego. Projekt ten zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wiele pracy włożyła w badania nowych ujęć wód i złóż torfów leczniczych, zwłaszcza na terenie Wielkopolski. Wizytowała Koszuty koło Środy Wielkopolskiej, gdzie doradzała utworzenie uzdrowiska w oparciu o solankę cieplną. Przez wiele lat prowadziła prace nad wykorzystywaniem wód termalnych w Zaniemyślu oraz wód siarczkowych w Międzychodzie. Walczyła o wykorzystanie wód termalnych w Zakopanem. Ponadto badała skład chemiczny i działanie biologiczne borowin, posługując się najnowocześniejszymi metodami analitycznymi. Ustaliła optymalne sposoby ich składowania, przygotowania do zabiegów i regeneracji. Prowadziła nowatorskie wówczas prace z zakresu ochrony środowiska. Pod jej kierunkiem wykonywano pomiary radioaktywności opadów atmosferycznych i wód w jeziorach oraz zapylenia powietrza w wybranych uzdrowiskach. Stwierdziła, że występujące w nich zanieczyszczenia stanowią duże zagrożenie dla naturalnych surowców leczniczych. Dorobek naukowy prof. Marii Szmytówny obejmuje ponad 130 publikacji w formie prac oryginalnych, opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz wiele artykułów poglądowych. Jest autorką lub współautorką siedmiu podręczników i skryptów akademickich. Pod jej kierownictwem i redakcją ukazał się podręcznik pt. „Balneochemia. Chemia wód mineralnych i peloidów w Polsce” (1970), który jest pierwszym tego rodzaju opracowaniem w polskim piśmiennictwie balneologicznym. Na jej dorobek składa się również współudział w opracowaniu podręcznika „Balneologia kliniczna” (1971) oraz autorstwo podręcznika „Chemia nieorganiczna”. Aktywnie uczestniczyła w wielu kongresach, zjazdach i sympozjach – krajowych i zagranicznych, m.in.: w Międzynarodowym Kongresie Chemii Stosowanej (Rzym 1938), Międzynarodowym Sympozjum Balneotechnicznym (Warszawa 1967), Międzynarodowym Kongresie Biometeorologicznym (Montreux 1969).
Prof. M. Szmytówna ogromną wagę przywiązywała do rozwoju własnego, ale również do rozwoju młodej kadry naukowej. I tak zagadnienia balneochemii stały się wiodącym kierunkiem badań w zespole jej współpracowników i uczniów w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analitycznej poznańskiej uczelni. Zawsze życzliwa, służyła radą i pomocą w realizacji programu badań. Pod jej kierunkiem wykonano osiem doktoratów, patronowała trzem habilitacjom. Kierowana przez nią Katedra szybko stała się głównym ośrodkiem badań wód i peloidów w powojennej Polsce, a prof. Szmytównę uznano twórczynią poznańskiej szkoły balneochemii. Z dużym zaangażowaniem zajmowała się dokształcaniem lekarzy uzdrowiskowych. Brała czynny udział w ich szkoleniach na specjalistycznych kursach, a także wygłaszała dodatkowo wykłady w uzdrowiskach. Wiele czasu poświęcała studentom, rozbudzając ich zainteresowania zagadnieniami chemii nieorganicznej, a przede wszystkim balneochemią na fakultatywnych seminariach lub podczas pracy w chemicznym kole naukowym, które zorganizowała i prowadziła przez wiele lat. Inspirowała tematykę wielu prac magisterskich z zakresu chemii nieorganicznej i analitycznej. Utrzymywała ścisłe kontakty ze szkolnictwem średnim. Od 1969 roku pełniła funkcję przewodniczącej Komitetu Okręgowego Olimpiad Chemicznych przy Kuratorium Okręgu Szkolnego w Poznaniu; w jej rękach spoczywała organizacja wyższych etapów olimpiad i merytoryczna opieka nad ich przebiegiem. Systematycznie współpracowała z młodzieżowymi kołami chemicznymi w blisko 10 liceach ogólnokształcących w Poznaniu.
Jako ekspert w dziedzinie balneochemii, w 1960 roku została mianowana członkiem Rady Nadzorczej ds. Uzdrowisk przy Ministrze Zdrowia. Równocześnie pełniła funkcję konsultanta w Centralnym Zarządzie Uzdrowisk w Warszawie i była członkiem Rady Naukowej Instytutu Balneoklimatycznego w Poznaniu. Od 1978 roku pracowała w Komisji Nauk Chemicznych, działającej przy Oddziale Poznańskim Polskiej Akademii Nauk. Prof. M. Szmytówna dostrzegała ogromną rolę towarzystw naukowych w krzewieniu wiedzy chemicznej i farmaceutycznej, toteż uczestniczyła w pracach wielu z nich. Od 1951 roku wchodziła w poczet członków Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w którym pełniła kolejno funkcję sekretarza (1952 – 1956) i wiceprzewodniczącej Komisji Matematyczno – Przyrodniczej (1956 – 1966). Była przewodniczącą Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (1964 – 1970), przewodniczącą Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Balneologii, Bioklimatologii i Medycyny Fizykalnej (PTBBiMF) oraz członkiem honorowym tego Towarzystwa. Wchodziła w skład Komitetu Redakcyjnego organu prasowego PTBBiMF – kwartalnika „Balneologia Polska”. Brała udział w pracach Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych. Była członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Hydrobiologii Lekarskiej (International Society of Medical Hydrology).
Praca twórcza była pasją prof. Marii Szmytówny, a nauka przyjemnością. Cechy te zaowocowały zarówno osiągnięciami naukowymi, jak również gronem oddanych jej współpracowników i uczniów. We wspomnieniach prof. Janiny Grochmalickiej-Mikołajczyk i prof. Teresy Gierlach-Hładoń: „Prof. dr Maria Szmytówna była człowiekiem o niezwykłej, niepowtarzalnej osobowości. Zawsze przyjazna ludziom, otwarta na wszystkich i wszystko, pomagała potrzebującym… Otoczona była gronem przyjaciół w różnym wieku, których fascynowała błyskotliwość Jej umysłu, serdeczność i poczucie humoru”. Prof. Marek Simon, dawny student pani profesor, pamięta ją tak: „Specyfiką Wydziału Farmaceutycznego była i jest nadal wyjątkowo rozbudowana edukacja z zakresu chemii. Przedmiot ten wspomina się głównie przez charyzmatyczną osobowość, jaką była prof. Maria Szmytówna, która wchodziła na salę Hrynakowskiego w asyście kilku asystentów, wspierając się na dwóch laskach, a my witaliśmy ją na stojąco”. Doc. Aleksander Drygas przytaczając w swoim felietonie sentencję, że nie tytuł przed nazwiskiem ma budzić szacunek, ale samo nazwisko, uzupełnił ją o swoją refleksję: „Niby racja, pod warunkiem wszakże, że nazwisko będzie kojarzone z czymś naprawdę wielkim, szlachetnym i budzącym szacunek. W tym kontekście przypominała mi się moja ukochana pani profesor doktor Maria Szmytówna… Wszelkie dokumenty, pisma, nasze świadectwa z kolokwium podpisywała krótko: Szmytówna. I wszyscy wiedzieli o kogo chodzi!”
dr n. farm. Katarzyna Hanisz
Piśmiennictwo:
- Maria Szmytówna: Poznańska balneochemia. Wstęp i dobór tekstów Janina Grochmalicka – Mikołajczyk i Teresa Gierlach – Hładoń. Poznań 2007, s. 9 – 20 (wstęp).
- Janina Grochmalicka – Mikołajczyk: Sesja naukowa poświęcona pamięci prof. dr Marii Szmytównej. „Farmacja Polska”, T. 53, 1997, nr 5, s. 229 – 231.
- Jan Pawlaczyk: Prof. dr hab. Maria Szmytówna. „Farmacja Polska”, T. 43, 1987, nr 9, s. 552 – 553.
- Aleksandra Smoczkiewiczowa, Janina Grochmalicka – Mikołajczyk, Teresa Latour: Wodolecznictwo, balneoterapia i balneochemia w Poznaniu. „Kronika Miasta Poznania”, R. 66, 1998, nr 4, s. 294 – 305.
- Anita Magowska: Bohaterki farmaceutycznego zawodu. „Czasopismo Aptekarskie”, vol. XVIII, 2011, nr 3 (207), s. 28 – 30.
- Jarosław Matysiak: Materiały Marii Szmytówny (1903 – 1986). Inwentarz – Archiwum PAN Oddz. W Poznaniu, archpan.poznan.pl/wp-content/uploads/2015/11/Kopia-Materiały-Marii-Szmytówny-1903-1986-P.III-159.pdf
- Aleksander Drygas: O tytułomanii inaczej, www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/o-tytulomanii-inaczej
- Marek Simon: Pamiętam, jak dziś…, „Gazeta Studentów Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”, nr 81, czerwiec 2005, s. 6 – 7.