07.2008 – „PharmaExpert podsumowuje rynek farmaceutyczny za pierwsze 5 miesięcy 2008 roku.”

Zapraszamy również do lektury archiwalnych zestawień przygotowanych przez PharmaExperta.


Podsumowując sytuację na rynku farmaceutycznym w pierwszych 5 miesiącach 2008 roku należy zaznaczyć, iż rynek wykazuje tendencję wzrostową (również miesiąc do miesiąca) za co w dużej mierze odpowiada wzrost w segmencie sprzedaży odręcznej.

 Wartość sprzedaży całego rynku farmaceutycznego do maja 2008 r. wg. analityków PharmaExpert wyniosła 9 967 mln pln, co przy wartości 8 795 mln pln osiągniętej w analogicznym okresie ubiegłego roku przekłada się na wzrost rynku o 13,3%.

 Najbardziej widoczny wzrost (+19,9%) odnotowano w segmencie sprzedaży odręcznej. W okresie od stycznia do maja 2008 r. osiągnął on sprzedaż o wartości 3 450 mln pln. Odzwierciedleniem tego trendu jest też rosnący udział segmentu sprzedaży odręcznej w wartości całego rynku farmaceutycznego, który za ten okres zanotował 34,61% udział (+1,78 pp). Leki i suplementy diety zakupywane w aptekach w ramach sprzedaży odręcznej charakteryzują się największą dynamiką wzrostu, który trwa nieprzerwanie od września 2007 r. W roku 2008 najwyższy wzrost został odnotowany w styczniu, bo aż o 28,30% wobec stycznia 2007.

W następnych miesiącach dynamika sprzedaży odręcznej malała (poza nagłym wzrostem w kwietniu), aby w maju spaść do najniższego poziomu wzrostu (+14,62%) względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Należy jednak mieć na uwadze, iż w ciągu pierwszych 5 miesięcy br. roku wzrost ten utrzymywał się stale na dwucyfrowym poziomie.

Potwierdzeniem powyższych zjawisk na rynku farmaceutycznym są zachodzące zmiany w udziałach poszczególnych segmentów rynku, gdzie zaznacza się wyraźny wzrost wartości segmentu sprzedaży odręcznej.

Image

 *kliknij w obrazek, aby go powiększyć

  Przyglądając się zmianom jakie miały miejsce od początku bieżącego roku analitycy PharmaExpert zauważają, iż w pierwszych 3 miesiącach br. sprzedaż leków i suplementów diety z segmentu sprzedaży odręcznej (takich jak leki stosowane w leczeniu przeziębienia, witaminy, oraz leki przeciwbólowe – w szczególności dla dzieci) wzrosła o 20,20% wobec I kwartału 2007. Wynik tym bardziej istotny, iż dynamika leków i suplementów diety mających duży udział w tym wzroście z miesiąca na miesiąc spadała – zgodnie z tendencją obserwowaną u leków stosowanych sezonowo. Natomiast kwiecień okazał się nietypowym miesiącem. Zwiększona  zachorowalność pacjentów, rozwijający się sezon alergiczny, oraz wzmożone zakupy pacjentów leków refundowanych (w tym nowych leków, dodanych do wykazów leków refundowanych w ostatniej nowelizacji wykazu w grudniu ub. r.) spowodowały, iż rynek farmaceutyczny wzrósł o 21,78% względem kwietnia 2007. Maj, który jak prześledzimy historię z ostatnich lat zazwyczaj wykazuje tendencję spadkową, tym razem wykazał wzrost o 12,02% wartości rynku.

 Zmiany jakie zachodzą w całym rynku farmaceutycznym widoczne są również na poziomie statystycznej apteki. Należy jednak pamiętać, iż są one mniej spektakularne z uwagi na utrzymujący się przyrost liczby aptek (w maju było ich więcej o 4,73% względem analogicznego okresu ub. r.), która wpływa na uzyskiwane przez apteki obroty.

W okresie od stycznia do maja 2008 statystyczna apteka wykazała średnią sprzedaż na poziomie 151 tys. pln, tj. o 8,6% więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Najwyższy wzrost na wartości sprzedaży statystyczna apteka uzyskała w segmencie sprzedaży odręcznej, gdzie wzrost w maju br. wyniósł 14,5%, przy 5-6% wzroście w przypadku pozostałych segmentów rynku (leków na receptę – zarówno refundowanych jak i pełnopłatnych). W maju wartość średniej sprzedaży była najniższa w br. i wyniosła 141,3 tys. pln. Mimo spadku zachowany został trend wzrostowy wobec analogicznego  okresu ub. r.  (+ 6,96%).

Powyższy wzrost zawdzięczamy rosnącym cenom leków. Średnia cena produktów sprzedawanych w aptece w maju br. wyniosła 14,36 pln co przy 13,69 pln w maju ub. r. dało wzrost o 4,89%. Ceny rosły zarówno dla leków refundowanych jak i pozostałych leków.

Natomiast mniej pożądaną zmianą dla aptek jest spadek w maju marży aptecznej z 23,93% w maju ub. r. do 23,69% w maju b. r. (spadek o 0,24 pp). Segment leków refundowanych, podobnie jak cały rynek farmaceutyczny podlegał wahaniom, natomiast w segmencie sprzedaży odręcznej marża apteczna wciąż rośnie (w maju wzrosła o 0,51 pp).

 Zgodnie z prognozami PharmaExpert na  koniec 2008 r. wartość sprzedaży w aptekach otwartych dla całego rynku wyniesie 23,178 mld pln, w tym 7 mld będzie stanowiła refundacja na leki refundowane. Zauważalny jest kwietniowy wzrost wartości rynku farmaceutycznego, który był znacznie większy od zakładanych prognoz, natomiast realizacja maja przebiegała zgodnie z przewidywaniami.

Image
* kliknij w obrazek, aby go powiększyć

      Wciąż motorem zmian jest segment sprzedaży odręcznej, na który składają się leki bez recepty oraz suplementy diety. Rozwijający się rynek suplementów (+30,30% w I kwartale br. roku) oraz zwiększająca się liczba produktów (w tym rozszerzenia istniejących na rynku marek) przy intensyfikacji kampanii reklamowych jakie prowadzą firmy farmaceutyczne pozwalają sądzić, iż rynek farmaceutyczny będzie wciąż się rozwijał.

Piotr Kula

Prezes PharmaExpert

Podobne wpisy