|

VIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Sprawozdanie Komandora Regat

W dniach 30 sierpnia – 1 września 2019 w ośrodku Wrota Mazur w Imionku koło Pisza odbyły się VIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Do współzawodnictwa stanęło 13 załóg.  Załogi reprezentowały izby aptekarskie lub firmy farmaceutyczne.

W mistrzostwach wzięło udział 8 izb aptekarskich oraz hurtownia NEUCA S.A. Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie wystawiła 4 załogi, dwie załogi wystawiła Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie, po jednej Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, Okręgowa Izba Aptekarska w Kaliszu, Okręgowa Izba Aptekarska w Łodz , Śląska Izba Aptekarska w Katowicach, Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku oraz Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska. Regaty odbyły się na jeziorze Roś na jachtach typu Delphia 21.

Sponsorem głównym tegorocznej edycji regat farmaceutów była Hurtownia NEUCA S.A.  Podziękowania również dla Firmy Apotex za ufundowanie upominków załogom biorącym udział. Organizatorem technicznym była firma Everest 6, a sędzią tegorocznych regat był pan Grzegorz Kubicki.

Regaty rozpoczęły się w piątek rano. Uroczyście otworzył je Roman Grzechnik, komandor regat i prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie – organizatora mistrzostw. Przed otwarciem regat została uroczyście zaprezentowana flaga regat 2019 oraz flaga Klubu Żeglarskiego Aptekarz przez poczty sztandarowe. 

Wyścigi rozpoczęły się odprawą sterników. Ustalono, że w pierwszy dzień rozgrywamy biegi krótkie. Tych wyścigów rozegrano sześć przy optymalnym wietrze 2/3 w skali Beauforta.  Pierwszy dzień zakończyła kolacja grillowa oraz zabawa przy muzyce. Przed kolacją odbyło się V Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie członków Klubu Żeglarskiego APTEKARZ. W czasie zebrania zakończono 5-cio letnią kadencję oraz wybrano nowe władze Klubu na następne lata.

Drugi dzień regat również rozpoczął się odprawą sterników. Ustalono, że w tym dniu rozgrywany będzie bieg długi, który wymaga większych umiejętności nawigacyjnych. Takie postanowienie wynikało ze złych warunków pogodowych, a właściwie z powodu słabego wiatru. Pomimo przeszkód udało się rozegrać jeden wyścig długi niezbędny do klasyfikacji.

Sprawa zwycięzcy regat nie była jasna do samego końca. Emocji nie brakowało. O zwycięstwie zadecydował ostatni wyścig. Faworyt w tym roku ukształtował się w pierwszych biegach i utrzymywał się do końca biegów krótkich. Była to załoga z Olsztyna pod sterami Artura Czapskiego. Ale po piętach deptała im załoga z Pomorsko-Kujawskiej OIA ze sternikiem Bernardem Witkowskim. I to ona pojawiła się pierwsza na mecie, jako zwycięzca prawie wszystkich rozegranych biegów krótkich. Natomiast sprawa trzeciego miejsca rozgrywała się między załogami z Olsztyna, Warszawy, Kalisza, Białegostoku i Katowic.

Duży wpływ na końcową klasyfikację miał wynik biegu długiego, który odbywał się w ekstremalnych warunkach, zabrakło wiatru i też trzeba było wykazać się dużymi umiejętnościami żeglarskimi.

Ostatecznie Regaty wygrała załoga OIA Olsztyn ze sternikiem Arturem Czapskim. Drugie miejsce zajęła załoga Pomorsko-Kujawskiej OIA ze sternikiem Bernardem Witkowskim, a trzecie – załoga OIA Warszawa ze sternikiem Tomaszem Uchimiakiem.

Natomiast w biegu długim najlepsza okazała się załoga OIA Pomorsko-Kujawska ze sternikiem Bernardem Witkowskim, drugie miejsce załoga OIA w Olsztynie ze sternikiem Januszem Łazarczykiem, a trzecie miejsce załoga OIA Białystok ze sternikiem Adamem Fiłonowiczem.

W śród firm farmaceutycznych najlepsza okazała się załoga NEUCA S.A.

Nad całością regat czuwała komisja regatowa w składzie: Grzegorz Kubicki – sędzia regat i ze strony organizatora OIA Olsztyn oraz KZ Aptekarz – Roman Grzechnik.

Regaty zostały zakończone galą rozdania nagród i pucharów, a następnie uroczystą kolacją grillową połączoną z występem zespołu szantowego.

Oprócz Pucharów za I, II i III miejsca w trzech kategoriach wszystkim załogom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz nagrody specjalne.

1. Statuetka najmłodszego uczestnika regat – Mateusz Połatyński, lat 9.

2. Nagroda Fair Play – OIA Olsztyn – Joanna Naruszewicz.

3. Statuetka dla najlepszego sternika – Artur Czapski, zwycięzca całości regat.

4. Statuetka dla najlepszej sterniczki – Joanna Naruszewicz, OIA Olsztyn.

5. Statuetka najlepszego nawigatora – Bernard Witkowski, zwycięzca biegu długiego.

6. Specjalny dyplom dla najbardziej farmaceutycznej załogi na regatach – OIA w Kaliszu.

Rozpatrzono jeden protest złożony ustnie. Po rozpatrzeniu i rozmowie z każdą ze stron protest uznano. Nie wpłynął na wyniki regat.

Komandor Regat

Roman Jan Grzechnik

Fotogaleria. Zdjęcia – Gabriela Grzechnik.

[ngg src=”galleries” ids=”24″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Podobne wpisy