Tydzień Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji
Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji to największa organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów kierunku farmacja, ponadto jest to część międzynarodowych towarzystw, takich jak EPSA – Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji i IPSF – Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji. Od 8 do 14 kwietnia organizuje PTSF Week.
Jak pisze Patrycja Bojdo, Koordynator ds. Komunikacji Medialnej PTSF: Jest to czas, w którym szczególnie chcemy wyjść do ludzi i pokazać, kim jesteśmy, jakie podejmujemy działania, a także dlaczego z nami warto współpracować – zarówno jako część naszego zespołu, jak i jako podmiot zewnętrzny.
PTSF swoją działalność organizacja opiera na pracy społecznej członków. Do celów statutowych należy pomoc studentom farmacji w zdobywaniu praktycznych doświadczeń i wiedzy teoretycznej w zakresie nauk farmaceutycznych oraz podnoszenie ich poziomu naukowego. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji dąży także do propagowania postępów nauki wśród studentów farmacji oraz zachęca do pracy naukowej. Oprócz inicjatyw służących samorozwojowi, PTSF szerzy ideę opieki farmaceutycznej.
Samorozwój to nasze drugie imię!
Jednym z powodów dołączenia do organizacji, podawanym przez wielu obecnych członków, jest chęć poszerzania horyzontów. Dzięki licznym szkoleniom, zarówno lokalnym jak i ogólnopolskim, przyszli farmaceuci mają okazję wziąć udział w warsztatach na temat umiejętności “twardych”, jak i “miękkich”. Tylko w semestrze zimowym 2019 roku zorganizowano 68 konferencji naukowych lub warsztatów w całej Polsce. Z jednej strony jest to świetna okazja do zdobywania wiedzy, z drugiej – studenci uczą się planowania takich wydarzeń. Jak już wyżej wspomniano, oprócz umiejętności bezpośrednio związanych z ich przyszłą pracą, takich jak Ogólnopolski Konkurs Receptury Aptecznej, studenci rozwijają swoje “soft-skills”, które obejmują zdolności interpersonalne. Pomaga im to zarządzać sobą i swoimi zasobami, co przekłada się na ich efektywność na studiach, a potem także w pracy.
Przyszłość Farmaceuty
Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, nie tylko rozwija swoich członków wieloaspektowo, ale pokazuje im nowe możliwości. Dzięki programowi “Przyszłość Farmaceuty” studenci mają okazję poznać losy absolwentów kierunku farmacja. Otwiera to nowe drogi i umożliwia poznanie osób z branży aptecznej i pozaaptecznej. Dzięki takim spotkaniom członkowie PTSF mieli sposobność dowiedzieć się, na czym polega praca w Inspektoracie Farmaceutycznym, porównać czym zajmuje się farmaceuta kliniczny w Polsce i za granicą czy też rozważyć jakie są plusy i minusy pracy na uczelni.
Opieka Farmaceutyczna
Pomimo, że są tylko aspirującymi studentami farmacji, od początku w ich serca rośnie idea opieki farmaceutycznej. Starają się ją wypełniać poprzez ogólnopolską akcję “Skonsultuj z Farmaceutą”, która przebiega w dwóch edycjach – “Nadciśnienie tętnicze” oraz “Cukrzyca”. Podczas tych wydarzeń zachęcają Polaków do zadbania o swoje zdrowie i regularne pomiary pod kątem tych dwóch chorób cywilizacyjnych. Nie boją się także wyjść edukować uczniów szkół podstawowych i średnich. Liczne wykłady, m.in. na temat szczepień powoli wpisują się w stały harmonogram wszystkich oddziałów.
Student Exchange Programme
A co jeśli ktoś marzy o karierze farmaceuty za granicą albo po prostu chciałby zobaczyć na własne oczy, jak wygląda praca w tym zawodzie poza granicami Polski? I takim zadaniom stara się sprostać Polskie Towarzystwo Studentom Farmacji. Student Exchange Programme to projekt organizowany dzięki współpracy z IPSF, który oferuje profesjonalne 2-4 tygodniowe staże w branży w różnych zakątkach świata. W czasie takich wyjazdów, studenci mają możliwość uczęszczania na zajęcia, odkrywania nowych miejsc i nawiązywania przyjaźni. Pozwala to integrację środowiska farmaceutycznego już na etapie studiów.
To nie jedyne powody, dla których warto obserwować i współpracować z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji. Warto się przekonać na własnej skórze, jakie możliwości otwiera ta organizacja przed swoimi członkami.
Informacja prasowa