Transformacja rynku farmaceutycznego. Raport KPMG International „Pharma outlook 2030: from evolution to revolution”.
Materiał prasowy
KPMG Global Insights
Sektor farmaceutyczny wydaje się być na rozdrożu. W raporcie KPMG nakreślono główne trendy rozwoju rynku farmaceutycznego i biotechnologicznego na rynkach rozwiniętych do 2030 roku. Można zaobserwować istotne zmiany, takie jak zmiana modeli refundacyjnych innowacyjnych terapii czy wzmocnienie świadomości i pozycji pacjentów w procesach związanych z ochroną zdrowia.
Na rynku farmaceutycznym widoczne są dwie najważniejsze zmiany. Pierwsza polega na zmianie w równowadze sił w całym systemie ochrony zdrowia. Centralną pozycję zajmują rządy i ubezpieczyciele/płatnicy odpowiedzialni za refundacje terapii, zmuszając producentów farmaceutyków do obniżania cen leków przy jednoczesnym coraz większym nacisku na wzrost efektywności klinicznej oferowanych terapii. Drugą zmianą jest trend stopniowego odchodzenia od leczenia objawowego w zamian za wzmocnienie prewencji i diagnostyki oraz rozwój terapii modyfikujących lub faktycznie leczących choroby. Na rynku pojawia się coraz więcej przełomowych terapii oraz innowacyjnych technologii medycznych, które istotnie wpływają na system opieki zdrowotnej, rozwijane są coraz bardziej skuteczne techniki diagnostyczne i propagowany jest zdrowszy styl życia.
Zmiany na rynku medycznym zawdzięczamy przede wszystkim trzem czynnikom: innowacyjnym terapiom, postępowi technologii medycznych (np. druk 3D, nanotechnologia, bionika i analiza predykcyjna) oraz konsumeryzacji zdrowia publicznego poprzez zwiększony dostęp pacjentów do danych i technologii medycznych. W wyniku tych zmian powstają nowe obszary rozwoju dla firm farmaceutycznych: pharma techy (połączenie farmacji i technologii w celu wspólnego rozwoju lepszych rozwiązań), rozwój genetyki i technik opartych o edycję genomu oraz wykorzystanie immunoterapii w leczeniu nowotworów – dodaje Krzysztof Radziwon, partner w dziale usług doradczych, w zespole zarządzania ryzykiem w KPMG w Polsce.