Staże dla farmaceutów w Hiszpanii – niebawem rusza trzecia osłona programu
Już po raz trzeci polscy farmaceuci mają możliwość rozwoju kompetencji zawodowych w uznanych jednostkach farmacji szpitalnej na Półwyspie Iberyjskim w ramach programu organizowanego jest przez Naczelną Izbę Aptekarską.
Międzynarodowa aktywność rozpoczyna się w ważnym i gorącym dla nas okresie. Liczymy, że lada moment zostanie uchwalona od dawna wyczekiwana przez środowisko ustawa o zawodzie, która rozszerza zakres świadczeń w taki sposób, abyśmy mogli brać aktywny udział w profilaktyce, edukacji i farmakoterapii pacjentów w aptece ogólnodostępnej oraz w szpitalu.
Niezwykle ważny pierwszy krok w kierunku umocowania istotnej roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia jest już prawie zrobiony. I co dalej? Za wzrostem kompetencji jak smuga ciągnie się równie wielka odpowiedzialność. Nie sztuką jest wziąć na swoje barki ogrom tej odpowiedzialności, sztuką jest poradzić sobie w nowej roli i sprostać oczekiwaniom środowisk m.in. pacjentów, którzy coraz częściej wymagają profesjonalnej opieki na najwyższym poziomie i indywidualnej porady.
Jednak „nie od razu Rzym zbudowano”, a Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki podczas swojego pierwszego rejsu. Farmaceuci nie spowodują, że już od jutra zużycie antybiotyków w szpitalach spadnie o znaczący procent, ale dzięki podpatrywaniu rozwiązań, które z powodzeniem funkcjonują w innych europejskich krajach, mogą istotnie wpłynąć na gospodarkę lekową jednostki w przeciągu kilku lat. Bo kto inny ma to zrobić? Pielęgniarka? Lekarz? Interdyscyplinarne komitety ds. antybiotykoterapii, umożliwiają wymianę doświadczeń, ustalenie wspólnego frontu działań. Jednak to farmaceuta powinien najbardziej zaangażować się w realizację tych celów.
Raport NIK z czerwca 2019 r. o bezpieczeństwie pacjentów stosujących antybiotyki w szpitalach obnażył słabe punkty szpitalnej polityki antybiotykowej, która w zasadzie nie spełnia swoich zadań. Jak więc z problemem antybiotykooporności, zbyt dużych i nieracjonalnych wydatków na leki oraz ogromem potrzebnych lub nie procedur radzą sobie inne kraje? Czy wybrany europejski model jest skuteczny? Nie dowiemy się, jeśli nie zgłębimy tematu, czytając, obserwując, a najlepiej ucząc się w praktyce.
Te wnioski możemy odnieść do wielu zagadnień z obszaru farmacji, a więc także do kwestii związanych z realizacją opieki farmaceutycznej. Wzorujemy się na Europie. To dobrze, bo sprawdzone europejskie modele funkcjonujące od lat zdążyły wyeliminować błędy, których na początku działań nie da się uniknąć. Uczymy się więc na pomyłkach – na szczęście cudzych.
Jednak Europa już robi kolejny krok naprzód. Pierwsze refundacje świadczeń immunoterapii adoptywnej z udziałem limfocytów T CAR-T w hiszpańskich szpitalach referencyjnych ujawniły potrzebę posiadania kompetentnego personelu medycznego. Nowa terapia stanowi wyzwanie nie tylko dla lekarzy, lecz także dla farmaceutów, którzy są lub będą w najbliższym czasie zaangażowani w proces leczenia genowego pacjentów na dużo większą skalę. Hiszpańscy farmaceuci już się do tego przygotowują.
Dobrze, że mamy gdzie i od kogo się uczyć. Kilkoro farmaceutów – kierowników aptek, doktorów farmacji, specjalistów farmacji klinicznej i młodych farmaceutów z kilkuletnim stażem w zawodzie przeniesie się w nieco inną rzeczywistość. Oby wykorzystali szansę na 100%.
Zapraszam do śledzenia Aptekarza Polskiego, w którym cyklicznie będziemy zamieszczać relacje uczestników z wyjazdu, a także profilu na FB StażedlaFarmaceutów.
mgr farm. Katarzyna Gancarz
Koordynator Programu
e-mail: stazedlafarmaceutow@gmail.com