Śniadanie prasowe: rola farmaceuty oraz opieki farmaceutycznej w całościowej opiece nad pacjentem
Celem spotkania było przybliżenie dziennikarzom „Modelu opieki farmaceutycznej w Polsce i na świecie”. Gospodarzem spotkania był Michał Byliniak – wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Prezydent-elekt the Pharmaceutical Group of European Pharmacists (PGEU).
Spotkanie prowadził Tomasz Leleno, szef biura prasowego NIA. Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP) zrzeszającej cztery miliony farmaceutów na całym świecie, byli to:
dr Arijana Meštrović – farmaceutka, odpowiedzialna za edukację i rozwój kompetencji w aptekach chorwackich, zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP). Wykładowca i niezależny konsultant międzynarodowej agencji Pharma Expert. Prowadzi wykłady i warsztaty w programach doskonalenia zawodowego farmaceutów. Międzynarodowy konsultant Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
oraz
Mike Rouse – zastępca dyrektora wykonawczego ds. zawodowych i dyrektor ds. zagranicznych w Radzie Akredytacyjnej ds. Edukacji Farmaceutycznej (ACPE) w Chicago, USA. Kierownik ds. zapewnienia jakości kształcenia ustawicznego w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP).
Głównym tematem spotkania była rola farmaceuty oraz opieki farmaceutycznej w całościowej opiece nad pacjentem. Farmaceuta to jedno z ważnych ogniw ochrony zdrowia w kompleksowej opiece nad pacjentem. Lekarz i farmaceuta powinni współpracować dla poprawy efektów leczenia. Farmaceuci nie mogą być postrzegani jako sprzedawcy leków, to bardzo dobrze wykształcona grupa fachowców, niewykorzystanych w systemie ochrony zdrowia. W takich krajach jak Wielka Brytania, Skandynawia, Portugalia, Holandia, Szwecja, USA, Kanada i Australia opieka farmaceutyczna została wprowadzona już wiele lat temu. Tam politycy zauważyli, iż wdrożenie opieki farmaceutycznej – i co za tym idzie opłacanie usługi farmaceutycznej – przynosi realne efekty finansowe. Zdaniem prelegentów do wdrożenia opieki farmaceutycznej należy przygotować przede wszystkich farmaceutów, zmotywować ich do doskonalenia zawodowego poprzez warsztaty, szkolenia oraz wykształcenie odpowiedzialności. Na wstępie proponują wprowadzenie do aptek pilotażowych programów zdrowotnych takich jak. profilaktyka i monitoring chorych na astmę. Z doświadczenia krajów, które już wdrożyły opiekę farmaceutyczną wynika, że takie programy przyniosły wymierne efekt zdrowotne i finansowe.
Aktualnie w Europie – oprócz Polski – do wdrożenia opieki farmaceutycznej przystępują również takie kraje jak Chorwacja, Rumunia, Czarnogóra czy Serbia.
Halina Roszkowska-Filip