W decyzji (sygnatura akt: DNA.8561.3.2017) można przeczytać, że reklama emitowana było poprzez umieszczenie w sali sprzedaży, przy opakowaniach produktu leczniczego (…) (znajdujących się na regale „Apteczka’ oraz regałach przy stanowiskach kasowych), etykiet z nazwą leku i ceną oraz z napisem o treści „ZAWSZE TANIO” oraz wyrazem „ZOOBACZ”, gdzie w miejscu litery „o” zamieszczono znak graficzny obrazujący oczy (…).
WIF w swojej decyzji podkreślił, iż reklamą placówki obrotu pozaaptecznego i jej działalności – w rozumieniu art. 94a ust. 1a Prawa farmaceutycznego – może być każde działanie niezależnie od sposobu i metody jego przeprowadzenia oraz środków użytych do jego realizacji, odnoszące się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, jeżeli jego celem jest zwiększenie sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych oferowanych w placówce obrotu pozaaptecznego. Zakaz reklamy ma szeroki charakter i obejmuje swym zakresem każdy rodzaj reklamy, a tym także reklamę skojarzeniową czy ukrytą. Zwrócił również uwagę, iż prowadzenie reklamy leków jest prawnie dozwolone jednakże wyłącznie przez podmiot odpowiedzialny lub na jego zlecenie.
Na temat tej sprawy w programie „Pytanie na śniadanie” wypowiadali się Michał Bylinak – wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz redaktor Łukasz Waligórski – farmaceuta i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. Zachęcamy do obejrzenia nagrania: