Samorządowy peryskop – sierpień 2018.
NACZELNA IZBA APTEKARSKA
2.08.2018 Utrzymujące się upały i temperatura w cieniu w wielu miejscach Polski przekraczająca 30 stopni Celsjusza skłoniły Naczelną Izbę Aptekarską do wydania komunikatu – ostrzeżenia przed zagrożeniami dla zdrowia oraz mogącymi zmieniać (obniżać) jakość produktów leczniczych spowodowanymi wysokimi temperaturami.
NIA przypomina „Musimy zadbać nie tylko o odpowiednie nawadnianie organizmu i ochronę przed przegrzaniem, ale przede wszystkim o leki, które przyjmujemy. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zażyją leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura lub ekspozycja na słońce mogą niebezpiecznie zmienić ich właściwości fizyko-chemiczne, które mogą mieć wpływ na aktywność substancji czynnej leku i powodować jej zmianę na substancję niebezpieczną dla organizmu ludzkiego„.
16.08.2018 Mając na względzie unikanie zagrożeń związanych z niewłaściwym postępowaniem z lekami, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków zainicjowały kampanię edukacyjno-informacyjną adresowaną do ogółu społeczeństwa pod nazwą UWAGA NA LEKI.
„Leki są nieodłączną częścią każdej terapii, ratują ludzkie zdrowie i życie. Nie ma osoby, która nigdy nie zażyła choć jednej tabletki, czy nie wypiła łyżeczki syropu. Wszyscy korzystają z medykamentów, ale nie wszyscy wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Co więcej, analiza zachowań i przyzwyczajeń pacjentów, pokazuje, że nieświadomie narażają swoje zdrowie i ryzykują skuteczność terapii między innymi poprzez niewłaściwe przechowywanie leków„. Pierwsza odsłona kampanii to temat właściwego przechowywania leków.
Miejscem promowania treści tej kampanii jest strona internetowa: http://www.uwaganaleki.pl/
20.08.2018 Naczelna Izba Aptekarska wydała Komunikat w sprawie zawierania umów przez farmaceutów w związku z prowadzeniem przez nich aptek ogólnodostępnych, w wyniku których tracą oni kontrolę nad prowadzoną apteką, w którym ostrzega farmaceutów przed pochopnym zawieraniem umów, które mają wpływ na prowadzoną przez farmaceutę działalność gospodarczą w postaci prowadzenia apteki ogólnodostępnej i uzależniają farmaceutów od osób lub podmiotów trzecich.
– „Do Naczelnej Izby Aptekarskiej docierają informacje, że podmioty, które na podstawie obecnie obowiązujących przepisów nie mogą uzyskać nowego zezwolenia na prowadzenie apteki lub nie mogą zwiększać liczby prowadzonych lub kontrolowanych aptek, podejmują działania, które zmierzają do takiego ukształtowania sytuacji faktycznej i prawnej, że farmaceuta, który formalnie posiada zezwolenie na prowadzenie apteki, staje się podmiotem całkowicie zależnym od osoby lub podmiotu trzeciego w zakresie prowadzonej działalności, a równocześnie jest jedynym podmiotem ponoszącym pełną odpowiedzialności„.
24.08.2018 Zamieszczonym pod tą datą wpisem „Uderz w stół, a… odzew Wielkiej Piątki masz gwarantowany” NIA ustosunkowała się do zarzutów organizacji reprezentujących sieci aptek w związku z komunikatem z 20 sierpnia, które „cały czas nie mogą pogodzić się z obowiązującymi od ponad roku zmianami w Prawie farmaceutycznym, które ukróciły im możliwość przejmowania rynku polskiego w nieskończoność. Od wielu lat te same organizacje wydają się też nie zauważać istnienia przepisów wyznaczających odpowiednie limity koncentracji aptek na terenie poszczególnych województw„.
– „Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że te przepisy istnieją i obowiązują wszystkie apteki, a więc również te należące do największych sieci. To oczywiście jest nie po myśli tych podmiotów. Szukają więc alternatywnych metod umożliwiających przejmowanie aptek. Z sygnałów, które docierają do NIA jasno wynika, że farmaceuci otrzymują propozycje skorzystania w tzw. twardych franczyz poprzez m.in. podpisywanie weksli in blanco. Popularnym rozwiązaniem jest również skupowanie aptek na tzw. „słupa”, co najczęściej kończy się tym, iż rola aptekarza-właściciela placówki sprowadza się jedynie do roli „posiadacza” zezwolenia. W praktyce traci on możliwość podejmowania samodzielnych decyzji biznesowych. Bezpowrotnie traci więc swą niezależność ekonomiczną„.
24.08.2018 Ukazał się sierpniowy numer newslettera NIA.
DOLNOŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 13 września odbędzie się we Wrocławiu spotkanie Sekcji Aptek Szpitalnych DIA. Temat spotkania: Projekt ustawy o jawności życia publicznego. Działania antykorupcyjne.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W ŁODZI
2.08.2018 Izba przedstawia swoim członkom komunikat „RODO dla aptekarza – bezpłatne szkolenie online”. -„Farmaceuto, masz pytania dotyczące RODO? Nie wiesz jak wdrożyć nowe przepisy? Potrzebujesz wsparcia w opracowaniu dokumentacji? To szkolenie jest dla Ciebie!” Oferta obejmuje 10 odcinków 10 modułów szkoleniowych dostępnych bezpłatnie, online dla każdego farmaceuty. Zapisy i agenda pod adresem: http://www.rododlaaptekarza.pl/szkolenie
6.08.2018 Izba ponawia zaproszenie do udziału w III Mistrzostwach Polski Farmaceutów w maratonie MTB, które odbędą się w Józefowie koło Warszawy 22 września 2018 roku. Organizatorem zawodów jest HURTAP SA przy współudziale Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.
ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
16.08.2018 Izba zaprasza farmaceutów do uczestnictwa w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym dla Farmaceutów – FotoFarm. W konkursie może wziąć udział farmaceuta – członek dowolnej okręgowej izby aptekarskiej, w następujących kategoriach: 1. „Apteka i aptekarz w obiektywie”, 2. „Farmacja na świecie”, 3. „Nie samą pracą żyje aptekarz”, 4. „Varia”. Termin składania prac upływa 28.09.2018 r.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W WARSZAWIE
7.08.2018 Izba przedstawia informację firmy Kamsoft, dotyczącą algorytmu obliczania wartości surowca użytego przy sporządzenia leku recepturowego. Kamsoft informuje, że publikacja wersji KS-AOW zawierająca dodatkowy algorytm jest w trakcie przygotowywania i jego udostępnienie nastąpi jeszcze w sierpniu 2018 r.
Zapowiedź. 15 września w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego w Warszawie, przy Pomniku „Chwała Saperom” odbędzie się X Mazowiecki Piknik Zawodów Zaufania Publicznego. Impreza będzie miała charakter otwarty. Samorząd aptekarski (OIA w Warszawie) jest jednym z członków Mazowieckiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego.
ZACHODNIOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 15 września odbędzie się w Szczecinie konferencja dla farmaceutów „MedFarma 2018 – Nowoczesna opieka farmaceutyczna w praktyce”. Uczestnicy spotkania otrzymają 9 punktów edukacyjnych (5 punktów „twardych” oraz 4 punkty „miękkie”). Szkolenie akredytowane jest przez Uniwersytet Jagielloński. Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Leszek Czupryniak.
GDAŃSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 22 września odbędzie się w Gdańsku konferencja „Wpływ czynników fizjologicznych i patologicznych na działanie leków (indywidualizacja farmakoterapii)”. Uczestnicy otrzymają 10 punktów „twardych”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W OLSZTYNIE
Zapowiedź. W dniach 06.-09.09.2018 r. odbędą się VII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Regaty odbędą się w Giżycku. Organizatorem Mistrzostw jest Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W BIAŁYMSTOKU
Zapowiedź. 8 września odbędzie się w Białymstoku konferencja naukowa „Farmakoterapia bólu”, której współorganizatorem jest OIA w Białymstoku. Uczestnicy otrzymają 6 punktów edukacyjnych „twardych“.
LUBELSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 15 września odbędzie się w Lublinie konferencja „Rola farmaceuty w procesie leczenia pacjenta”. Uczestnicy otrzymają 4 punkty edukacyjne „twarde“.
PODKARPACKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 9 września odbędzie się w Rzeszowie konferencja „Wpływ czynników fizjologicznych i patologicznych na działanie leków (indywidualizacja farmakoterapii)”. Uczestnicy otrzymają 10 punktów „twardych”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W KRAKOWIE
Zapowiedź. Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy. Spotkania odbędą się: • 03 września w Nowym Targu • 04 września w Nowym Sączu • 05 września w Krakowie • 10 września w Tarnowie.
WIELKOPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
10.08.2018 Izba promuje trzeci numer dwumiesięcznika „Farmacja Wielkopolska”. Czasopismo dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.woia.pl.