Samorządowy peryskop – październik 2019
NACZELNA IZBA APTEKARSKA
7.10.2019. Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo Prezes NRA dotycząca realizacji recept z uprawnieniem „S”
– „Należy wskazać, że żaden przepis prawa nie nakłada na osoby realizujące recepty obowiązku sprawdzania, czy lekarz lub pielęgniarka wystawiający receptę posiadają uprawnienia, aby taki dokument wystawić.”
8.10.2019. e-Recepta. Pytania i odpowiedzi
– „CSIOZ publikuje pierwszą wersję poradnika e-Recepta. Pytania i odpowiedzi dedykowanego pracownikom medycznym i aptekarzom. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem – kliknij tutaj”.
18.10.2019. Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sprawdzeń weryfikacyjnych dla komunikatu elektronicznego LEK
– „Komunikat jest przypomnieniem, że sprawdzenie weryfikacyjne któremu przypisano status „ostrzeżenie” nie wpływa na uzyskanie refundacji za recepty ujęte w komunikacie o obrocie lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobami medycznymi objętymi refundacją, wynikające ze zrealizowanych recept wystawionych przez osobę uprawnioną. Komunikat do pobrania”.
23.10.2019. Naczelna Izba Aptekarska na Forum Rynku Zdrowia
– „W dniach 21-22 października 2019 r. w Warszawie odbyła się jubileuszowa XV edycja Forum Rynku Zdrowia. W wydarzeniu wzięła udział prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
– „Podczas sesji poświęconej e-zdrowiu o problemach aptek związanych e-receptą mówiła prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. W trakcie debaty podkreśliła, zaangażowanie aptek, które pomimo bardzo krótkiego czasu i dużych nakładów finansowych związanych z zakupem oprogramowania i sprzętu wywiązały się o czasie z nałożonego prawnie obowiązku podłączenia się do systemu P1.
– Idea wprowadzenia e-recepty jest jak najbardziej słuszna, ponieważ eliminuje problemy związane z brakiem czytelności recepty, a więc i pomyłki w wydaniu leków, a także zgubienie druku przez pacjenta – podkreśliła Prezes NRA. Niestety system nie jest wciąż w pełni sprawny, co skutkuje błędami uniemożliwiającymi prawidłową realizację e-recept. Jak zauważyła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska przyczyna wynika z błędów oprogramowania gabinetowego. Brak danych pacjenta, błędna odpłatność, brak numeru PESEL, nieprawidłowy kod EAN to tylko niektóre z przykładów nieprawidłowości, z którymi spotykają się codziennie farmaceuci w aptekach. Zdaniem Prezes NRA problem można rozwiązać inwestując choćby w te programy gabinetowe, które nie generują podobnych błędów”.
31.10.2019. Projekt UoZF przedmiotem spotkania w Ministerstwie Zdrowia
– „31 października br. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. W spotkaniu, które odbyło się na wniosek Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego, wzięli udział przedstawiciele samorządu aptekarskiego (prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, wiceprezes NRA Michał Byliniak, radca prawny biura NIA Paweł Kucharczyk) oraz Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek (IGWPAiA)”.
– „Głównym celem spotkania było omówienie, nieuzasadnionych w ocenie Naczelnej Izby Aptekarskiej, obaw ze strony przedstawicieli IGWPAiA dotyczących ich zdaniem niekorzystnych dla środowiska techników farmaceutycznych regulacji wynikających z projektu ustawy, polegających na rzekomym uzależnieniu technika farmaceutycznego od farmaceuty. Zdaniem przedstawicieli NIA projektowane regulacje w żaden sposób nie ingerują w dotychczasowe uprawnienia oraz zasady wykonywania zawodu technika farmaceutycznego, co zostało wyraźnie wyartykułowane podczas spotkania”.
– „Kwestia funkcjonowania punktów aptecznych nigdy nie była przedmiotem omawianej regulacji. Podnoszenie argumentów mówiących o groźbie likwidacji tych placówek, nie znajduje potwierdzenia w faktach”.
31.10.2019. Spółka jawna prowadząca aptekę nie może rozszerzyć składu wspólników o spółkę z o.o.
– „Sprawa dotyczy postępowań sądowo-administracyjnych o sygn. akt: VI SA/Wa 902/19 i VI SA/Wa 903/19 z udziałem Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie skarg na decyzje organów Inspekcji Farmaceutycznej odmawiające usankcjonowania zmiany wspólnika w składzie spółki jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępnej, polegającej na dodaniu spółki z o.o.
Spółka jawna posiadająca w dniu wejścia w życie tzw. ustawy „Apteka dla Aptekarza” zezwolenie na prowadzenia apteki ogólnodostępnej nie może rozszerzyć składu wspólników o spółkę z o.o.”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W ŁODZI
22 października 2019 opublikowano komunikat NFZ – SPRAWDZENIA WERYFIKACYJNE DLA KOMUNIKATU ELEKTRONICZNEGO LEK, w którym poinformowano, że w związku z uruchomieniem kolejnego etapu wdrażania sprawdzeń weryfikacyjnych dla komunikatu elektronicznego LEK, ujawnione w niektórych aptekach wyniki sprawdzeń o numerach: 61501001, 61501002, 61501003, 61502001, 61502002, którym przypisano status „ostrzeżenie” nie wpływają na uzyskanie refundacji za recepty ujęte w komunikacie” – kliknij tutaj.
Zapowiedź. W terminach 18 i 25 listopada 2019 odbędą się w Łodzi szkolenia związane z zarządzaniem apteką w kontekście ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Szkolenia te będą miały format warsztatów prowadzonych przez firmę ISO-PROFIT na temat „Wdrożenie zasad wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w branży farmaceutycznej”.
ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
9 października 2019 opublikowano prośbę prezesa Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej o wskazanie obszarów i problemów w codziennej pracy farmaceutów, które stanowią nadmierną biurokratyzację. Prośba związana jest z powołaniem przez Ministerstwo Zdrowia roboczego zespołu ds. zmniejszenia obciążeń biurokratycznych w systemie zdrowia.
17 października 2019 opublikowano informację, że Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, na podstawie zebranych dowodów, uznał, że nadmierne eksponowanie nazwy „Centrum Tanich Leków” poprzez zamieszczenie jej na aptece literami znacznie większymi niż napis apteka, narusza zakaz reklamy aptek z art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne i ukarał podmiot prowadzący aptekę karą finansową.
25 października 2019 opublikowano informację przedstawiającą wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Farmaceutów – FotoFarm – 2019.
28 października 2019 poinformowano, że na stronie CSIOZ opublikowano instrukcję w sprawie wystawiania i realizacji e-recept w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1).
29 października 2019 opublikowano apel o zgłaszanie do ŚIA problemów związanych z odmową przyjęcia aptek do programów zakupowych prowadzonych przez firmy farmaceutyczne.
31 października 2019 opublikowano informację „Racjonalny wyrok sądu w sprawie przechowywania szczepionek” dotyczącą wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, na mocy którego oddalono pozew pacjentki przeciwko aptece o zwrot za wydane z apteki w grudniu szczepionki dla dziecka bez termolabilnego opakowania i nieprawidłowo przechowywane po zakupie, jak twierdził powód, dlatego, że nie poinformowano go o zasadach przechowywania przy zakupie szczepionek w aptece.
Zapowiedź. 8 listopada 2019 roku odbędzie się w Katowicach VII Konkurs SIA Nalewek Własnej Receptury – Katowice 2019. Przy okazji odbędzie się uroczysty wernisaż z wręczeniem nagród laureatom V Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Farmaceutów – FotoFarm – 2019.
Zapowiedź. W dniach 6-8 grudnia 2019 r. odbędzie się w Istebnej tradycyjne spotkanie mikołajkowe połączone ze szkoleniem.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W WARSZAWIE
Zapowiedź. 4 listopada 2019 roku w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przy ul. Puławskiej 18 odbędą się bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla farmaceutów, członków Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.
Zapowiedź. 9 listopada 2019 w Płocku i w Ostrołęce oraz 10 listopada 2019 w Radomiu i w Siedlcach odbędą się posiedzenia naukowo-szkoleniowe w ramach ciągłego szkolenia farmaceutów. Przewidziane są także spotkania z panem Michałem Byliniakiem, prezesem Rady OIA w Warszawie podsumowujące kończącą się kadencję.
Zapowiedź. 30 listopada 2019 roku odbędzie się XXXIII Sprawozdawczo-Wyborczy Okręgowy Zjazd Aptekarzy OIA w Warszawie.
Zapowiedź. W dniach 7 oraz 8 grudnia 2019 roku odbędzie się w Warszawie szkolenie na temat: „Astma i POChP – Profesjonalne wsparcie pacjenta w aptece”.
ZACHODNIOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
1 października 2019 opublikowano informację i zaproszenie do uczestnictwa w Marszu Różowej Wstążki, który odbył się 17 października w Szczecinie.
Zapowiedź. 23 listopada 2019 Aptekarska Szkoła Zarządzania wraz z Uniwersytetem Medycznym z Lublina organizuje w Szczecinie szkolenie punktowane „Interakcje i działania niepożądane leków cz.1” za 10 punktów twardych.
GDAŃSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 7 grudnia 2019 odbędzie się w Gdańsku szkolenie: „Rynek apteczny 2019’: problemy czy wyzwania”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W OLSZTYNIE
9 października 2019 opublikowano informację i zaproszenie do uczestnictwa w obchodach jubileuszu 15-lecia Maltańskiego Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda w Barczewie, które odbyły się 19 października 2019 roku.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W BIAŁYMSTOKU
1 października 2019 na rynku ukazał się podwójny numer (2,3/2019) kwartalnika Farmacja Regionu Północno-Wschodniego, biuletynu OIA w Białymstoku.
Zapowiedź. 17 listopada 2019 odbędzie się w Białymstoku Sprawozdawczo – Wyborczy Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku.
LUBELSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
31 października 2019 udostępniono informację o publikacji w Dzienniku Ustaw kilku rozporządzeń Ministra Zdrowia:
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki; opublikowano: 2019-10-30;
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje; opublikowano: 2019-10-29;
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie preparatów zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe, które mogą być posiadane i stosowane w celach medycznych oraz do badań klinicznych, po uzyskaniu zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego; opublikowano: 2019-10-29;
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie procedury oceniającej spełnianie przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych standardów akredytacyjnych oraz wysokości opłat za jej przeprowadzenie; opublikowano: 2019-10-29;
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów; opublikowano: 2019-10-28;
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego; opublikowano: 2019-10-24;
Zapowiedź. 16 listopada 2019 odbędzie się w Lublinie szkolenie „Rola Farmaceuty w procesie leczenia pacjenta”.
PODKARPACKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 7 listopada 2019 odbędzie się w Jasionce k/Rzeszowa konferencja w ramach XXII Międzynarodowych Targów „Medycyna – Zdrowie – Uroda”. Udział magistrów farmacji wykonujących zawód farmaceuty będzie punktowany 4 punktami „miękkimi.”
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W KRAKOWIE
30 października 2019 opublikowano informację, że dr Barbara Jękot, prezes ORA w Krakowie, została powołana przez Prezydenta Miasta Krakowa na członka Krakowskiej Rady Zdrowia na lata 2019-2021.
Zapowiedź. 6 listopada 2019 odbędzie się w Krakowie szkolenie „Synergia działania oleju z czarnuszki i kwasu glicyryzynowego – nowe możliwości podniesienia komfortu życia pacjentów z AZS oraz suchością skóry po terapiach retinoidami, zewnętrznymi kortykosteroidami lub w wyniku chorób wewnętrznych”.
Zapowiedź. 16 listopada 2019 odbędzie się w Krakowie konferencja „MedFarma 2019 – Nowoczesna opieka farmaceutyczna w praktyce”. Uczestnicy otrzymają 10 punktów edukacyjnych (6 punktów „twardych” oraz 4 punkty „miękkie”). Szkolenie akredytowane jest przez Uniwersytet Jagielloński. Nad programem spotkań czuwa Kierownik Naukowy spotkań prof. Leszek Czupryniak.
WIELKOPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
18 października 2019 ukazał się na 3 numer czasopisma „Farmacja Wielkopolska”.
Zapowiedź. 6 listopada 2019 odbędzie się w Poznaniu posiedzenie naukowo-szkoleniowe PTFarm Oddział w Poznaniu. Kosmetoonkologia – to temat wykładu, który przedstawi prof. Dariusz Iżycki.
Zapowiedź. 15 listopada 2019 odbędzie się w Poznaniu konferencja „Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety”.
Zapowiedź. 18 listopada 2019 odbędzie się w Poznaniu szkolenie „Profilaktyka i leczenie przeziębienia. Doradztwo farmaceutyczne.
DOLNOŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
9 sierpnia 2019 opublikowano informację przedstawiającą projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
Zapowiedź.
15 listopada 2019 odbędzie się we Wrocławiu Ogólnopolska Konferencja „Dolny
Śląsk, jako lider w sektorze nutraceutyków, żywności prozdrowotnej
i suplementów diety”.
Zapowiedź. 23 listopada 2019 odbędzie się we Wrocławiu kurs naukowo-szkoleniowy, poświęcony leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Kurs jest certyfikowany 8 punktami twardymi po ukończonym teście.
Zapowiedź. 30 listopada 2019 odbędzie się we Wrocławiu Konferencja Nowoczesna Receptura w Dermatologii i Farmacji. Uczestnicy będą mogli uzyskać 6 punktów „twardych”.
CZĘSTOCHOWSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
1 października 2019. Wpis informujący, że farmaceutka Paulina Front przygotowała ankietę, w której pyta o najczęstsze problemy spotykane przy realizacji e-recept. OIA zaprasza do wypełniania ankiety.
16 października 2019. Wpis w serwisie Aktualności anonsujący jesienny nabór na specjalizację z farmacji aptecznej na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu.
Zapowiedź. 29 listopada 2019 odbędzie się w Warszawie Bonifraterska Konferencja Ziołolecznictwa 2019.
Zapowiedź. W grudniu 2019 odbędzie się IV edycja warsztatów „Farmaceuci bez Granic – Komunikacja i Profesjonalizm w Opiece Zdrowotnej” – (Warszawa – 12 i 15. XII, Łódź – 13 XII, Katowice – 14 XII).
LUBUSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 5 listopada 2019 odbędzie się w Zielonej Górze szkolenie zatytułowane „Zasady wydawania produktów leczniczych na podstawie recept papierowych i elektronicznych”.
Zapowiedź. 16 listopada 2019 odbędzie się VIII Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy Aptekarzy Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
BESKIDZKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
16 października 2019. Wpis informujący o naborze na specjalizację w dziedzinie: farmacja apteczna na Śląskim UM w Katowicach.
KIELECKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
18 października 2019. Na stronie Izby udostępniono materiały ze szkolenia pn. „Nowe regulacje na rynku farmaceutycznym’2019”.
POMORSKO-KUJAWSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
1 października 2019 na stronie PKOIA udostępniono link do opracowania dotyczącego realizacji recept pielęgniarskich i e-recept w praktyce.
Zapowiedź. 17 listopada 2019 odbędzie się w Toruniu szkolenie poświęcone zagadnieniom dotyczącym e-recepty.
Zapowiedź. 20 listopada 2019 odbędzie się w Bydgoszczy konferencja naukowa dla farmaceutów. Tematy wykładów: – „Wielokierunkowe działanie STW5, jako czynnik sukcesu w leczeniu czynnościowych zaburzeń trawiennych”; – „Specjalistyczna pielęgnacja stóp – wyzwanie współczesnej farmacji”; – „Mikrobiota przewodu pokarmowego”; – „Mleko modyfikowane – jak doradzić młodej mamie”; – „Współczesna farmacja w obliczu problemów proktologicznych”.
OPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
7 października 2019. Na stronie Izby udostępniono opracowaną przez mgr farm. Marka Matysika, wiceprezesa OOIA „Poprawioną wersję opracowania dotycząca e-recepty, porównania z papierową oraz wydawania m.in. preparatów złożonych z kodeiną”.
18 października 2019. Na stronie Izby udostępniono „Instrukcję załączania skanów dokumentów wymaganych od aptek” opracowaną przez Sekcję ds. Refundacji i Rozliczeń Aptek Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
KALISKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 17 listopada 2019 odbędzie się w Kaliszu XXVI Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
ŚRODKOWOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 23 listopada 2019 odbędzie się w Koszalinie XXXIV Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Aptekarzy Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.