Samorządowy peryskop – czerwiec 2019
NACZELNA IZBA APTEKARSKA
3.06.2019: Apteka dla Aptekarza” ma już 2 lata.
– „Nowelizacja prawa farmaceutycznego, potocznie zwana „Apteką dla Aptekarza” była ważnym krokiem w kierunku stabilizacji rynku aptecznego. Po niespotykanej w historii, często sztucznie „pompowanej” liczbie otwarć placówek, rynek powoli wraca do poziomu sprzed 2014 roku. W skali ogólnopolskiej nadal istnieje ok. 14 tys. aptek i punktów aptecznych”.
– „Okresowe zmiany liczby aptek wynikają z pewnej dynamiki rynkowej – w jednych miejscach apteki zamykają się, za to powstają w innych, najczęściej tam, gdzie faktycznie są potrzebne. Przykładem są choćby tereny wiejskie i mniejsze miejscowości, w których od momentu obowiązywania ustawy powstało 319 nowych aptek i punktów aptecznych,stanowiących 57% wszystkich powstałych w omawianym okresie placówek (563)”.
– „Ustawa w dużej mierze ograniczyła podmiotom sieciowym przejmowanie mniejszych aptek. Szukają więc alternatywnych metod umożliwiających im dalsze przejmowanie. Z sygnałów, które docierają do Izby wynika, że farmaceuci otrzymują propozycje skorzystania w tzw. „twardych franczyz” poprzez m.in. podpisywanie weksli in blanco. Popularnym rozwiązaniem jest również skupowanie aptek na tzw. „słupa”, co najczęściej kończy się tym, iż rola aptekarza-właściciela placówki sprowadza się jedynie do roli „posiadacza” zezwolenia. W praktyce traci on możliwość podejmowania samodzielnych decyzji biznesowych. Bezpowrotnie traci więc swą niezależność ekonomiczną. Inną metodą jest skupowanie akcji lub udziałów, a następnie przejmowanie tą drogą kontroli nad spółkami prowadzącymi apteki”.
– „Do 25 czerwca 2017 r. o zezwolenie na prowadzenie apteki mógł starać się zarówno farmaceuta, jak i osoba fizyczna niebędącą farmaceutą. Nowelizacja prawa farmaceutycznego to zmieniła, powierzając jedynie farmaceutom odpowiedzialność za prowadzenie nowych aptek, w ramach wybranych spółek osobowych. Dla farmaceuty oznacza to przede wszystkim podwójną odpowiedzialność: zawodową – dopuszczając się poważnych naruszeń prawa, grozi mu utrata prawa wykonywania zawodu, co de facto eliminuje go z zawodu oraz finansową – nową aptekę może prowadzić w ramach wybranych spółek osobowych, odpowiada więc całym swoim majątkiem, a nie tylko do wysokości wkładu (jak ma to miejsce choćby w przypadku spółek z o.o., prowadzonych głównie przez apteki sieciowe)”.
7.06.2019: Domy dziecka bez leków? Tak wygląda walka z mafią lekową!
– „6 czerwca br. weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaostrzająca przepisy związane ze zbywaniem produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne (art. 86a). Nowe prawo miało ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków za granicę. W rzeczywistości uderza m.in. domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły, czy zakłady pracy, które nie będą mogły kupić wielu leków bez recepty (OTC). Za złamanie przepisów grozi kara nawet do 5 lat więzienia”.
– „Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej przepisy w żaden sposób nie osiągną podstawowego celu, jakim miała być walka z mafią lekową. W efekcie uniemożliwiają domom pomocy społecznej, domom dziecka, szkołom, czy zakładom pracy zakup wielu leków bez recepty (OTC), wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości, takich jak: biegunka, gorączka, czy drobne skaleczenia. Restrykcje ograniczające sprzedaż tych produktów są niezrozumiałe, gdyż nie były one nigdy zagrożone wywozem. Zatem wprowadzenie dotkliwych sankcji karnych (nawet do 5 lat więzienia), zbliżonych do tych stosowanych za nieumyślne spowodowanie śmierci, nie znajdują uzasadnienia.
Tworzenie regulacji, w wyniku których przestępcą może zostać fryzjer, kosmetyczka, wychowawca kolonijny, czy osoba opiekująca się seniorami ,stawia pod znakiem zapytania prawdziwy cel wypracowanych rozwiązań. Dlatego należy jak najszybciej poprawić przepis tak, aby karą nie była objęta sprzedaż leków OTC (zgodnie z poprawką składaną przez NIA)”.
20.06.2019: Pismo Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie nowelizacji Prawa farmaceutycznego ograniczającej dostępność produktów w przypadku takich podmiotów jak domy pomocy społecznej, domy dziecka i innych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.
– „Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec wyraża wątpliwości w sprawie ograniczenia dostępności do określonych substancji czynnych w przypadku takich podmiotów jak domy pomocy społecznej, domy dziecka i inne jednostki organizacyjne pomocy społecznej”.
20.06.2019: Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie nowelizacji art. 86a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne.
– „Zdaniem Ministra Zdrowia nowelizacja w żaden sposób nie zabrania finansowania zakupu produktów leczniczych na rzecz pacjentów będących jednocześnie pensjonariuszami DPS, podopiecznymi domów dziecka, podopiecznymi organizacji pożytku publicznego, itp. Wskazane instytucje mają prawo do zapłaty za produkty lecznicze nabywane w imieniu i na rzecz pacjenta, a transakcja taka może zostać udokumentowana prawidłowo wystawioną fakturą VAT. Produkty lecznicze są zawsze kupowane na rzecz pacjenta (nabywcy), ale może za nie zapłacić płatnik, np. DPS. Jeżeli wystawiana jest faktura (jeżeli jest taka potrzeba) musi ona być wystawiona na tę osobę, na którą przepisano produkt leczniczy, natomiast jako płatnik może być wskazany ten podmiot który faktycznie płaci”.
27.06.2019: Honorowy patronat Ministra Zdrowia nad kampanią: „Po pierwsze farmaceuta”.
– „Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wyraził oficjalną zgodę na objęcie honorowym Patronatem Ministra Zdrowia kampanii promującej zawód farmaceuty: „Po pierwsze farmaceuta”. Logo Ministerstwa Zdrowia zostanie umieszczone i wyróżnione na materiałach informacyjnych i spotach edukacyjnych, które będą rozpowszechniane w ramach kampanii. Akcja ma charakter edukacyjny. Jej celem jest pokazanie Polakom, że farmaceuta to przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakoterapii i zdrowia.”
28.06.2019: Planujesz wypoczynek, lecz nie wiesz jakie leki ze sobą zabrać? Poproś o pomoc farmaceutę!
– „O tym, jak ważna na wakacjach jest dobrze spakowana apteczka najlepiej wie ten, kto zamiast cieszyć się słońcem i wypoczywać szukał najbliższej apteki lub przychodni z powodu drobnej dolegliwości. A przecież możesz zawczasu przygotować apteczkę z pomocą farmaceuty. To specjalista, który wie jakie leki i opatrunki warto mieć przy sobie w nagłych sytuacjach i z chęcią pomoże w skompletowaniu zestawu dopasowanego do twoich potrzeb i wymagań.
Co więc spakować, aby nic nas nie zaskoczyło? Asortyment aptek jest tak szeroki, że nie sposób omówić wszystkich dostępnych preparatów w tym opracowaniu. Wybór idealnego leku z każdej z tych grup przedyskutuj w aptece z farmaceutą. On na pewno dołoży wszelkich starań, aby wybrać dla Ciebie i Twojej rodziny preparat przede wszystkim bezpieczny i skuteczny, weźmie pod uwagę przeciwwskazania i choroby przewlekłe a także wygodę stosowania”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W ŁODZI
3 czerwca 2019. Opublikowano komunikat, że 16 listopada 2019 roku z okazji 40-lecia ukończenia studiów odbędzie Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (d. Akademii Medycznej w Łodzi i d. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi) rocznik 1978.
11 czerwca 2019. Opublikowano informację „Piknik odbył się radosny. Wszystko było na medal”. – „Marzyliśmy, żeby dopisała pogoda i się spełniło. Pragnęliśmy spotkać się z jak największą grupą uczestników i tak się stało. W pikniku uczestniczyło około 500 osób, dorosłych i dzieci. Staraliśmy się zapewnić uczestnikom dobry wypoczynek i tak było. Pytaliśmy, jak się czujecie? Jak się bawicie? Czujemy się znakomicie, zabawa jest na medal – takie słyszeliśmy odpowiedzi. Piknikowi towarzyszył II Ogólnopolski Bieg RECEPTA NA ZDROWIE, który był sportową ozdobą (…) pikniku”.
ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
5 czerwca 2019. Opublikowano informację „Sprawa różnicowania cen leku Pradaxa dla polskich pacjentów w Komisji Europejskiej”. W kwietniu Śląska Izba Aptekarska zwróciła się do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Pana Jean-Claude Junckera oraz do Pani Elżbiety Bieńkowskiej Komisarz d/s Rynku Wewnętrznego, Przemysłu i Przedsiębiorczości i MŚP w sprawie dyskryminacji polskich pacjentów przez producenta leku Pradaxa i sprzedawania tego leku w dwóch różnych cenach. W załącznikach udostępniono treść pismo ŚIA oraz odpowiedź Pani Komisarz.
7 czerwca 2019. Opublikowano apel dr n. farm. Piotra Kaczmarczyka, przewodniczącego Komisji ds. Nauki i Szkolenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, dotyczący udziału w wyborach do samorządu aptekarskiego w 2019 roku w Śląskiej Izbie Aptekarskiej. „Jedynie dzięki aktywnemu udziałowi w wyborach, każdy z nas może świadomie wpłynąć na to, kto i w oparciu o jakie wartości, już za kilka miesięcy będzie go reprezentował” – to konkluzja apelu.
14 czerwca 2019. Opublikowano Komunikat Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach w sprawie przestrzegania odpowiedniej temperatury w aptece.
19 czerwca 2019. Opublikowano informację mgra farm. Piotra Steciwko o powstaniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Farmaceutów Szpitalnych (OZZFS).
25 czerwca 2019. Przedstawiono wyniki ankiety, której celem było poznanie opinii farmaceutów na temat wyroku NSA, zgodnie z którym w godzinach czynności apteki musi być obecny magister farmacji posiadający uprawnienia kierownika apteki (art. 88 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne), czyli posiadający 5-letni staż pracy lub 3-letni staż pracy i specjalizację.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W WARSZAWIE
22 czerwca 2019. Odbył się IV Rodzinny Spływ Kajakowy rzeką Wkrą.
29 czerwca 2019. Odbył się w Siedlcach warsztat poświęcony sytuacjom kryzysowym w pracy farmaceuty.
Zapowiedź. 13 lipca 2019 roku odbędzie się w Radomiu „Plenerowe spotkanie farmaceutów” połączone ze szkoleniem „Postępy w zakresie leku roślinnego”.
ZACHODNIOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
27 czerwca 2019. Opublikowanopracę poglądową nadesłaną przez mgr farm Roksanę Nowicką pt. „Interakcje leków z żywnością”.
GDAŃSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
24 czerwca 2019. Opublikowano informację, że Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym w sprawie o dopuszczenie GOIA na prawach strony w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej (Syg. Akt II GSK 145/19). Sąd odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez GIF i zasądził na rzecz GOIA zwrot kosztów postępowania kasacyjnego.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W OLSZTYNIE
8 czerwca 2019. Odbyło się szkolenie nt. „Medyczne konopie w teorii i praktyce”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W BIAŁYMSTOKU
30 maja 2019. Ukazał się Biuletyn OIAB „Farmacja Regionu Północno-Wschodniego” – numer 1/2019.
15 czerwca 2019. Odbyła się w Białymstoku konferencja „Nowoczesna receptura w dermatologii i farmacji”.
Zapowiedź. 7 września odbędzie się w Białymstoku 7 edycja spotkań w ramach AKADEMII FARMACEUTY. Farmaceuci po zaliczeniu testu sprawdzającego mogą uzyskać 10 punktów edukacyjnych „twardych”, przyznanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny oraz 2 punkty „miękkie” przyznane przez Okręgową Izbę Aptekarską w Białymstoku.
LUBELSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
6 czerwca 2019. Opublikowano informację, że na portalu e-dukacja udostępniono sympozjum szkoleniowe – „Usługa farmaceutyczna: Bliżej pacjenta”. Ukończenie i zaliczenie wszystkich modułów, jakie będziemy udostępniać z tego cyklu będzie warunkiem przystąpienia do pilotażu „Bliżej pacjenta”. Projekt pilotażowy usługi farmaceutycznej: Bliżej pacjenta realizowany jest przez Wydział Medyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy wsparciu Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich w całej Polsce.
PODKARPACKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
14-16 czerwca 2019. Odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Hajstra” w Hucie Polańskiej Konferencja oraz Warsztaty Zielarskie w której uczestniczyli członkowie PTFarm oraz członkowie POIA.
15 czerwca 2019. Odbyła się w Rzeszowie konferencja „Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty” zorganizowana pod merytorycznym nadzorem ekspertów grupy opieka.farm.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W KRAKOWIE
3 czerwca 2019. Opublikowano informację w sprawie rejonowych zjazdów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
11 czerwca 2019. Opublikowano listę imienną 140 delegatów na VIII kadencję działalności Samorządu Aptekarskiego, którzy zostali wybrani na zebraniach w trzech rejonach wyborczych: Tarnów, Nowy Sącz i Kraków.
WIELKOPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
4 czerwca 2019. Opublikowano wpis promujący artykuł „System jakości w recepturze aptecznej” opublikowany w czasopiśmie „Farmacja Wielkopolska”, nr 1 (6)
18 czerwca 2019. Opublikowano wpis promujący artykuł „Personel hurtowni farmaceutycznych” opublikowany w czasopiśmie „Farmacja Wielkopolska”, nr 1 (6)
DOLNOŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
5 czerwca 2019. Odbyło się we Wrocławiu spotkanie farmaceutów szpitalnych, które było zorganizowane przez Komisję Aptek Szpitalnych DIA we Wrocławiu i Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych. W programie spotkania odbył się wykład na temat „Celiakia – i co dalej?”.
18 czerwca 2019. Opublikowano informację o powołaniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Farmaceutów Szpitalnych (OZZFS).
26 czerwca 2019. Opublikowano komunikat Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we Wrocławiu z dnia 17 czerwca 2019 r. w sprawie obowiązku raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi obrotu produktami leczniczymi. -„Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny we Wrocławiu przypomina, że od dnia 1 kwietnia 2019 r. istnieje obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi dla podmiotów odpowiedzialnych, wytwórców, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych oraz działów farmacji szpitalnej”.
KALISKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
27 czerwca 2019. Poinformowano, że minister Zdrowia Łukasz Szumowski wyraził oficjalną zgodę na objęcie honorowym Patronatem Ministra Zdrowia kampanii promującej zawód farmaceuty: „Po pierwsze farmaceuta”.
ŚRODKOWOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
13 czerwca 2019. Odbyło się w Koszalinie szkolenie na temat „Suplementy i wyroby medyczne – innowacja firmy Aboca”.
CZĘSTOCHOWSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
4 czerwca 2019. Wpis w serwisie Aktualności – „Druga część remontu siedziby izby została zakończona. Odnowiona jest sala posiedzeń Okręgowej Rady oraz gabinet prezesa. Remont nie ograniczył się do elementów estetycznych. Sala posiedzeń wzbogaciła się o instalację audiowizualną: rzutnik, nagłośnienie i ekran, co w przyszłości pozwoli na organizowanie szkoleń i zebrań we własnym lokalu”.
14 – 16 czerwca 2019. Odbyła się konferencja szkoleniowa pn. „Jurajska Wiosna Farmaceutów”. Częścią konferencji była uroczystość ślubowania farmaceutycznego oraz wręczenie dokumentów Prawo Wykonywania Zawodu Farmaceuty absolwentom studiów farmaceutycznych, którzy wstąpili do Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
LUBUSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
7 czerwca 2019. Opublikowano apel mgr farm. Darii Wielogórskiej-Rutka adresowany do członków Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej o „pomoc w reaktywowaniu Lubuskiego Oddziału PTFarm’u. Jest to możliwe wyłącznie przez zwiększenie liczby członków należących do Towarzystwa”.
7 czerwca 2019. Opublikowano wpis przypominający członkom Izby o obowiązku przekazywania wszystkich zmian i aktualizowania danych objętych prowadzonym Rejestrem Farmaceutów.
BESKIDZKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
24 czerwca 2019. Opublikowano Komunikat Ministra Zdrowia dotyczący nowelizacji art. 86a ustawy Prawo Farmaceutyczne
KIELECKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
28 czerwca 2019. Udostępniono prace specjalizacyjne członków KOIA:
– mgr farm. Agata Gujda, tytuł: „Migrena – farmakologiczne i niefarmakologiczne metody leczenia.”
– mgr farm. Anna Pszczoła, tytuł: „Rola emolientów oraz nowe możliwości leczenia chorych na AZS.”
– mgr farm. Aleksandra Zagrodzka, tytuł: „Interakcje leków z żywnością i alkoholem.”
– mgr farm. Monika Sobocińska-Chlebowska, tytuł: „Wrzodziejące zapalenie jelit – objawy, sposoby leczenia, zalecenia dla pacjentów.”
POMORSKO-KUJAWSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
6 czerwca 2019. Opublikowano informację, że „w związku z pracami nad zmianą regulaminu ogłoszeń „dam pracę”, „szukam pracy”, „kupię”, „sprzedam”, Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska w Bydgoszczy zawiesza publikację ww. ogłoszeń do czasu wypracowania odpowiedniego regulaminu”.
Zapowiedź. 21 września odbędzie się Toruniu 7 edycja spotkań w ramach Akademii Farmaceuty. Zagadnienia merytoryczne: – Farmakoterapia choroby refluksowej i wrzodowej; – Farmakoterapia wirusowego zapalenia wątroby; – Farmakoterapia ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki; – Fitoterapia chorób układu pokarmowego; – Epidemiologia i etiopatogeneza chorób alergicznych (skóra, oko, układ oddechowy i pokarmowy).
OPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
22 maja 2019. Od tego dnia siedziba mieści się w budynku NOT (pierwsze piętro) przy ul. Katowickiej 50/20 w Opolu.
5 czerwca 2019. Uległ zmianie dotychczasowy numer telefonu do biura Izby. W celu kontaktu z biurem izby, należy połączyć się z centralą NOT pod nr tel.: 77 453 74 91 lub 691 190 624 podając nr wew. 168 .