Samorządowy peryskop – 06.2018.
- 4 czerwca opublikowano informację, że Głównym Inspektorem Farmaceutycznym został Paweł Piotrowski. Prezes NRA pogratulowała zwycięzcy:
– Serdecznie gratuluję Panu Ministrowi Pawłowi Piotrowskiemu objęcia funkcji Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dzisiejsza nominacja jednocześnie kończy kilkuletni okres wakatu na tym stanowisku, co przez część obserwatorów może być postrzegane jako pozytywny zwiastun nadchodzących reform i zmian, które w najbliższym czasie mogą dotknąć tę instytucję. Nie ulega wątpliwości, że na Pana Ministra Piotrowskiego czeka wiele wyzwań – począwszy od zmian organizacyjnych wewnątrz inspekcji, a skończywszy na sprawach żywotnie interesujących każdego farmaceutę, związanych m.in. z przyczynami braku leków ratujących zdrowie i życie milionów pacjentów, ograniczeniem procederu odwróconego łańcucha dystrybucji, czy sporami prawnymi w zakresie przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych. Ze swojej strony deklaruję wolę i chęć współpracy z Panem Ministrem Piotrowskim, skutkującą tworzeniem rozwiązań porządkujących rynek farmaceutyczny.
- 12 czerwca udostępniono ankietę Naczelnej Izby Aptekarskiej Czy wymóg obowiązkowej specjalizacji dla kierownika apteki to dobry pomysł?, do której załączono następujący wstęp:
– W związku z trwającymi pracami nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty, chcemy poznać Twoje zdanie na temat pomysłu środowiska akademickiego, dotyczącego wprowadzenia obowiązku posiadania specjalizacji przez kierowników aptek.
- 12 czerwca opublikowano wpis Jak skrócić kolejki do świadczeń medycznych w Polsce? – debata ekspertów w ramach projektu Razem dla Zdrowia. Spotkanie odbyło się 11. czerwca b.r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej z udziałem przedstawicieli samorządu aptekarskiego. Uczestnicząca w tym spotkaniu mgr farm. Małgorzata Pietrzak, wiceprezes NRA powiedziała:
– Wprowadzenie do aptek refundowanej opieki farmaceutycznej usprawni cały system ochrony zdrowia. Praca farmaceutów, odpowiedzialnych za nadzór nad farmakoterapią, pozwoli odciążyć lekarzy, głownie tych rodzinnych, nie wchodząc w ich kompetencje. Farmaceuci mogliby śledzić na bieżąco oraz wykrywać i rozwiązywać problemy lekowe, przeprowadzać pomiary ciśnienia krwi, doradzić pacjentowi w prostych problemach medycznych oraz robić przeglądy lekowe, dzięki którym pacjent dowie się czy leki, jakie stosuje, nie wchodzą między sobą w interakcje. Na tej płaszczyźnie jest ogromny potencjał do wykorzystania. Dzięki opiece farmaceutycznej pacjenci będą mogli skorzystać z profesjonalnych porad ponad 24 tys. aptekarzy pracujących w 15 tys. aptek.
- 20 czerwca Naczelna Izba Aptekarska poinformowała o wyborze Michała Byliniaka na prezydenta PGEU w 2019 r.:
– Podczas zgromadzenia ogólnego, które odbyło się w Hiszpanii, Grupa Farmaceutyczna Unii Europejskiej wybrała Michała Byliniaka na prezydenta PGEU w 2019 r. Jego zastępcą został Thanasis Papathanassis, z Panhellenic Pharmaceutical Association (PFS).
- 22 czerwca opublikowano Wyniki Ankiety Naczelnej Izby Aptekarskiej. Czy wymóg obowiązkowej specjalizacji dla kierownika apteki to dobry pomysł? Do dnia 21 czerwca 2018 r. liczba wypełnionych ankiet przekroczyła 10 000. Statystyczny obraz odpowiedzi:
- 22 czerwca udostępniono komunikat zatytułowany: Zakaz reklamy aptek chroni interes pacjentów.
– Po raz kolejny NIA zajmuje się dementowaniem absurdalnych i nieprawdziwych zarzutów Konfederacji Lewiatan oraz Związku Pracodawców Aptecznych Pharma NET, które z maniakalnym uporem wprowadzają opinię publiczną w błąd sugerując niesłuszność, niekonstytucyjność a wręcz szkodliwość obowiązującego zakazu reklamy aptek. W związku z powyższym uprzejmie przypominamy, iż wspomniany zakaz reklamy w rozumieniu art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego został wprowadzony przede wszystkim po to, aby uniknąć praktyk szkodliwych dla pacjenta, ale także dla budżetu państwa. Dzisiejsze apele o eliminację tego zakazu pod pozorem troski o pacjenta, są niczym innym jak próbą przyciągnięcia pacjentów do aptek, sprzedania im wszystkiego, co się da i uzyskania z tego tytułu dodatkowych przychodów. Jest to kolejna próba doprowadzenia do sytuacji, w której możliwe będą wyłudzenia pieniędzy budżetu NFZ, na co samorząd aptekarski kategorycznie nie może się zgodzić.
Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi
- 7 czerwca opublikowano relację z Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego zatytułowaną Przedstawiciele zawodów zaufania z całej Polski spotkali się w Łodzi. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele siedmiu regionalnych organizacji skupiających samorządy zawodów zaufania publicznego. Inicjatorem spotkania było Łódzkie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, którego członkiem jest Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi. Uczestnicy spotkania przyjęli „Stanowisko przedstawicieli samorządów zawodów zaufania publicznego„.
- 11 czerwca opublikowano wpis Jakby mieli skrzydła, który jest podsumowaniem biegu RECEPTA NA ZDROWIE, który odbył się 9 czerwca 2018 roku w Łodzi w Lesie Łagiewnickim.
– Tytularnym organizatorami biegu RECEPTA NA ZDROWIE byli: Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi oraz Hurtap SA. Organizatorem wykonawczym była firma Matomi Sport. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i partnerów wspierających organizację biegu oraz imprez towarzyszących impreza przebiegła znakomicie.
- 14 czerwca opublikowano informację Studia Podyplomowe „FARMACJA MEDYCZNA” na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Oddział Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaprasza farmaceutów do uczestnictwa w szkoleniu specjalizacyjnym w dziedzinie farmacji aptecznej.
– Rejestracja on-line oraz złożenie dokumentów: do 14 września 2018.
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie
- 8 czerwca opublikowano informację Fundacja WOŚP we współpracy z OIA w Warszawie zapraszają farmaceutów do współpracy na Pol’and’Rock Festival (poprzednio „Woodstock Festival”):
– Jeżeli dysponujesz czasem, masz dużo energii i nie straszne Ci warunki polowe to serdecznie zapraszam do grupy administracyjnej znanej jako Apteka na 24. PolandRock Festival. Zgłoszenia i pytania dotyczące festiwalu proszę przesyłać na adres e-mail: joanna.prega@gmail.com
- 8 czerwca udostępniono wpis Informacja o wynikach kontroli ordynacji lekarskiej przeprowadzonych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ w I kwartale 2018 r.
– W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości dotyczące m.in. wystawiania recept niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie kontroli: oznaczania poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami; przepisywania leków refundowanych niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi i/lub w ilości przewyższającej wskazania dotyczące dawkowania oraz niezgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego; ordynowania leków refundowanych z kodem uprawnień dodatkowych pacjenta „S” przez nieuprawnionych lekarzy; brak weryfikacji przez lekarza prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej; wystawiania na świadczeniobiorców recept refundowanych na leki wykorzystywane do udzielania świadczeń gwarantowanych; wystawienia recept w trakcie hospitalizacji świadczeniobiorcy w szpitalu.
- 15 czerwca opublikowano Stanowisko – uchwała ORA OIA w Warszawie z 14 czerwca 2018 r. w sprawie projektu ustawy zmieniającej ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych w części dotyczącej farmaceutów.
- Zapowiedź: W dniach od 21 do 23 września 2018 r. (od piątku do niedzieli) w Rucianem Nidzie w Hotelu Nidzkim (ul. Nadbrzeżna 1) odbędzie się XIII Sesja Szkoleniowa Komisji Aptek Szpitalnych, Zakładowych i Działów Farmacji. Sesja poświęcona będzie prowadzeniu i zarządzaniu apteką szpitalną wg nowoczesnych standardów. Za udział w posiedzeniach naukowo-szkoleniowych będzie można uzyskać ok. 12 punktów edukacyjnych.
- 5 czerwca odbyło się zebranie farmaceutów rejonu Wrocławskiego. W programie spotkania były następujące tematy:
1) Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept z dnia 30 maja 2018r.
2) Realizacja recept na leki pełnopłatne – wzór recepty.
3) Opinia prawna dotycząca możliwości prowadzenia aptek w formach spółek jawnych po śmierci wspólnika, w kontekście uregulowań nowelizacji ustawy z dnia 7 kwietnia 2017r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.
4) Oferta wdrożenia rozwiązań przewidzianych przez unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) przygotowana przez kancelarię prawną we współpracy z Dolnośląską Izbą Aptekarską – obejmująca opracowanie stosownej dokumentacji przez kancelarię oraz udział w szkoleniu dotyczącym wykorzystania przygotowanych materiałów w aptece.
- 16 czerwca odbyło się sympozjum naukowo-szkoleniowe w ramach kursu „Postępy w farmakoterapii chorób metabolicznych”. Sympozjum było realizowane pod nadzorem merytorycznym i przy zaangażowaniu Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmacji WUM, Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej. Komitet naukowy tworzyli wybitni eksperci: prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska oraz prof. Marek Naruszewicz.
Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska
- 16 czerwca odbył się w Rewie piknik rodzinny organizowany przez Gdańską Okręgową Izbę Aptekarską i NEUCA SA.
- 19 czerwca odbyło się szkolenie Nowa terapia poprawiająca jakość życia.
- 23 czerwca odbył się w Gdańsku kurs “Antybiotykoterapia w schorzeniach oczu” zorganizowany przez Ośrodek Szkolenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- 29 czerwca udostępniono informację o przekazaniu do czytelników najnowszego numeru Przeglądu Farmaceutycznego (marzec-czerwiec), który z zasady będzie dostępny on-line http://www.goia.org.pl/images/Przeglad_Farmaceutyczny_2018_2.pdf. Ponadto będzie drukowane 100 egzemplarzy każdego numeru. Będą one dostarczane chętnym prenumeratorom.
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku
- 6 czerwca Informacja o bezpłatnych, 4-letnich, stacjonarnych studiach doktoranckich w dziedzinie nauk farmaceutycznych i nauk medycznych na Wydziale Farmaceutycznym z OML Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
- Szczegółowe informacje –> http://www.umb.edu.pl/wf/studia_doktoranckie/rekrutacja
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie
- 16 czerwca odbyło się w Olsztynie szkolenie Nowe wytyczne Farmakopei XI i ich implikacja w strukturę i funkcjonowanie aptek szpitalnych.
- 20 czerwca w Olsztynie odbyło się szkolenie Stosowanie świadomych decyzji terapeutycznych w obszarze samoleczenia na przykładzie chorób przewodu pokarmowego i otyłości.
- 30 czerwca na strzelnicy Warmińskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego w Mątkach k/ Jonkowa odbyły się II Zawody Strzeleckie Farmaceutów organizowane przez Klub Żeglarski „Aptekarz”, OIA w Olsztynie i Warmińskie Stowarzyszenie Strzeleckie.
- Zapowiedź: w dniach 7-9 września 2018 roku odbędą się VII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarz.
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
- 18 czerwca informacja o przekazaniu do czytelników drugiego numeru „Farmacji Wielkopolskiej” – pisma wydawanego w cyklu dwumiesięcznym przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Czasopismo dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie www.woia.pl.
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska
- 28 czerwca odbył się w Lublinie CZWARTKOWY business lunch. Temat spotkania: Kierunek i możliwości rozwoju Aptek indywidualnych. W programie znalazły się następujące zagadnienia:
– omówienie obecnej sytuacji na rynku Aptek PEX Pharma Sequence,
– panel dyskusyjny „Systemy zarządzania Apteką”.
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska
- 16-17 czerwca odbył się trzeci Rajd Górski Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej „Rajska Tarnica”.
- 21 czerwca odbyła się w Rzeszowie konferencja dla farmaceutów szpitalnych Bezpieczna farmakoterapia leków onkologicznych.
- 5 czerwca odbyło się w Katowicach XXIX Posiedzenie Rady SIA VII Kadencji.
- 14 czerwca opublikowano wpis Przeterminowane leki zwracane do aptek przez pacjentów, dotyczący postępowania z przeterminowanymi produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi zwracanymi do aptek przez pacjentów.
- 15 czerwca opublikowano przypomnienie o konieczności rozliczenia kończącego się w grudniu 2018 r. kolejnego okresu edukacyjnego.
- 22 czerwca odbyło się w Katowicach spotkanie szkoleniowe dla farmaceutów aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej pt. „Nowe wytyczne FARMAKOPEI XI i ich implikacja w strukturę i funkcjonowanie aptek szpitalnych” oraz „Zagadnienia dotyczące ZSMOPL w kontekście systemu KS-ASW dla aptek szpitalnych”.
- 29 czerwca odbyło się posiedzenie naukowo-szkoleniowe zorganizowane przez Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Śląską Izbę Aptekarską.
Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska
- 18 czerwca opublikowano pismo Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego adresowane do kierowników aptek ogólnodostępnych, punktów aptecznych na terenie województwa świętokrzyskiego dotyczące prac związanych z wdrożeniem e-recepty.
- 21 czerwca odbyło się posiedzenie Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie
- 7 czerwca opublikowano artykuł dotyczący ochrony znaku Czerwonego Krzyża.
- 25 czerwca ukazała sięinformacja o przekazaniu do czytelników drugiego numeru „Farmacji Krakowskiej”. Czasopismo dostępne jest w wersji elektronicznej: http://www.oia.krakow.pl/index.php/biuletyn-farmacja-krakowska/27-farmacja-krakowska-2018/226-farmacja-krakowska-numer-2-2018
- 28 czerwca opublikowano ogłoszenie o konkursie „BIOMEDICAL SECURITY – A MULTIDISCIPLINARY APPROACH FOR A MULTIFACETED PROBLEM” organizowanym przez Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oddział Kraków.
– Temat konkursu obejmuje bardzo aktualne problemy medyczne, a także obawy społeczne związane z zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowia jednostek i całej populacji, w tym związane z odpowiednią dystrybucją i stosowaniem leków, produktów spożywczych, suplementów diety, produktów farmaceutycznych stosowanych w lecznictwie, interakcji leków oraz innymi problemami zdrowia publicznego, z jakimi spotykają się farmaceuci w codziennej pracy.
Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska
- 16-17 czerwca odbyła się JURAJSKA WIOSNA FARMACEUTÓW 2018. Jedną z części tego spotkania była Uroczystość wręczania Praw Wykonywania Zawodu.
- 21 czerwca odbyło się w Częstochowie szkolenie na temat Postępy farmakoterapii w zaburzeniach gospodarki lipidowej.
Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska
- 14 czerwca opublikowano informację, że na portalu e-farmacja.net udostępniono sympozjum szkoleniowe „Rozmowa z pacjentem onkologicznym” za 2 punkty szkoleniowe z puli punktów „miękkich”. Warunkiem zaliczenia jest udzielenie pozytywnej odpowiedzi na 50% pytań w teście wypełnianym on-line.