Samorządowy peryskop – 02.2019
NACZELNA IZBA APTEKARSKA
Wpis z dnia 1.02: „Ustawa o zawodzie farmaceuty potrzebuje Twojego podpisu”. Całe środowisko czeka na zakończenie procesu legislacyjnego najważniejszej dla farmaceutów regulacji – Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Mimo, iż Zespół ds. Opracowania projektu Ustawy zakończył swoje prace, a ustawa leży od dwóch tygodni na biurku Ministra Zdrowia, jej los jest niepewny. W związku z niepewnością, która towarzyszy nam wszystkim, powstała oddolna inicjatywa środowiska farmaceutycznego. Ma ona na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz resortu zdrowia, na niecierpiącą zwłoki konieczność wprowadzenia projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty na kolejny etap procesu legislacyjnego. Jest to petycja skierowania bezpośrednio do Ministra Zdrowia, pod którą swoje podpisy składać mogą farmaceuci, technicy farmaceutyczni oraz studenci farmacji.
Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się z apelem do wszystkich farmaceutów, techników farmaceutycznych i studentów farmacji o poparcie petycji i złożenie pod nią podpisu. Petycja z podpisami została złożona 18 lutego 2019 roku do resortu zdrowia. Apel podpisało blisko 2,4 tys. osób.
Wpis z dnia 5.02: „O dobrej praktyce weryfikacji leków (DPWL) w aptece ogólnodostępnej oraz szpitalnej dla poprawy bezpieczeństwa pacjentów w Polsce” – taki tytuł nosi numer specjalny Aptekarza Polskiego, o czym informuje NIA. Autorem treści jest dr n. farm. Piotr Marks wraz z zespołem redakcyjnym z UKSW w Warszawie. Numer specjalny jest bezpłatnie udostępniony za zgodą autorów i mogą z niego korzystać wszyscy farmaceuci.
Wpis z dnia 8.02: „Jak zarządzać alertami generowanymi przez system weryfikacji autentyczności produktów leczniczych – przewodnik GIF”. Celem przewodnika – informuje NIA – jest przedstawienie sposobu postępowania w sytuacji wystąpienia alertu podczas weryfikacji i wycofania produktów leczniczych z systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych. Przewodnik jest udostępniony bezpłatnie.
Wpis z dnia 14.02: „Przygotuj się, od 1 kwietnia wchodzi obowiązek raportowania do ZSMOPL”. Obowiązek raportowy obejmie apteki i punkty apteczne, działy farmacji szpitalnej i apteki szpitalne, hurtownie farmaceutyczne oraz tzw. podmioty odpowiedzialne, czyli przedsiębiorców, którzy wnioskują lub uzyskali pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.
Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi zbiera i przetwarza dane o obrocie produktami leczniczymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi – przypomina NIA.
Wpis z dnia 18.02: „Prezes NRA na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia” – pod tym tytułem ukazała się informacja NIA o rankingu redakcji „Pulsu Medycyny”. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz Marek Tomków po raz kolejny znaleźli się na Liście 100 najbardziej wpływowych osób, które w 2018 roku wywarły pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia. Prezes NRA i jej zastępca zajęli odpowiednio 22. i 66. miejsce. W rankingu po raz pierwszy sklasyfikowany został Michał Byliniak, wiceprezes NRA oraz prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), zajmując 67 lokatę.
Wpis z dnia 21.02: „Projekt ustawy o zawodzie wymaga pilnego procedowania” – tym tytułem opatrzony został wpis o spotkaniu Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezesa NRA z posłem Pawłem Rychlikiem, farmaceutą z zawodu i członkiem samorządu aptekarskiego. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim projektu ustawy o zawodzie farmaceuty i losów tego dokumentu w najbliższej przyszłości. Samorządowi aptekarskiemu i całemu środowisku farmaceutów zależy na tym, aby projekt ustawy był jak najszybciej procedowany. Jest to kluczowy akt prawny, który określa zasady wykonywania zawodu farmaceuty oraz kwestie związane ze świadczeniem w przyszłości dodatkowych usług na rzecz pacjentów. Poseł Rychlik, który jest również członkiem sejmowej komisji zdrowia zapewnił, że popiera zapisy i rozwiązania zawarte w projekcie i dołoży wszelkich starań, aby farmaceuci w końcu mieli swoją ustawę.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W ŁODZI
22 lutego w Muzeum farmacji w Łodzi odbyło się Spotkanie z Jerzym Majcherczykiem, podróżnikiem, odkrywcą kanionu Colca w Peru.
Zapowiedź. 3 marca odbędzie się w Łodzi XXI Zjazd Aptekarzy OIA w Łodzi.
Zapowiedź.31 marca odbędzie się w Łodzi szkolenie w ramach Akademii Farmaceuty. Tematy spotkania:
- Higiena snu. Jak spać by się wyspać?
- Postępy w farmakoterapii chorób układu pokarmowego.
- Postępy w farmakoterapii chorób alergicznych.
ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
5.02.2019. Izba przypomina o zbliżającym się terminie wpłat opłaty recyklingowej pobranej od nabywających lekkie torby z tworzywa sztucznego. Opłatę należy wnieść do 15 marca 2019 roku na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa właściwego dla miejsca pobrania opłaty.
07.02.2019 odbyło się posiedzenie naukowo-szkoleniowe. Jednym z tematów spotkania był wykład „Cannabis sativa i marihuana”, przedstawiony przez profesor Bożenę Muszyńską z UJ.
14.02.2019. Opublikowano informację o decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach, który nałożył karę w wysokości 8.000 zł za naruszenie zakazu reklamy aptek. Sprawa dotyczyła głównie gazetek reklamowych dostępnych w izbie ekspedycyjnej z cenami leków, oznakowania gablot w aptece hasłem „promocja”, wywieszki z dwoma cenami przy produktach leczniczych, plakatów z cenami leków, oznakowania półek informacjami np.: -20%.
27.02.2019. Tego dnia odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Na konferencji przedstawiono następujące wykłady:
- „Ocena skuteczności leczenia ognisk rogowacenia słonecznego”
- „Karboksyterapia, czyli Bąbelkowy zabieg – co powinniśmy o nim wiedzieć”
- „Molekuła REGEN7 w preparatach DERMENA – innowacyjne rozwiązanie w problemie osłabionych, nadmiernie wypadających włosów”
- „Cynk, nowe aspekty lecznicze”
- „Lek roślinny w dermatologii”
- „Dobór podłoża do charakteru substancji leczniczej”
- ”Nowe surowce w recepturze”
- „Aparaturowa diagnoza skóry” i ”Jakość opakowań do receptury”
- „Bezpieczeństwo stosowania leków na wybranych przykładach”
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W WARSZAWIE
21.02.2019 Przedstawiono kalendarz wydarzeń zaplanowanych przez OIA w Warszawie na cały 2019 rok.
24.02.2019 Tego dnia odbyła się w Warszawie druga edycja Akademii Kierownika, która obejmowała następujące bloki tematyczne: prawo, IT, biznes, zarządzanie, warsztaty.
Zapowiedź. 14 marca odbędzie się zebranie wyborcze delegatów na Okręgowy Zjazd Aptekarzy Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie VIII kadencji rejonu wyborczego nr VII tj. farmaceutów zatrudnionych w aptekach szpitalnych, zakładowych i działach farmacji w siedzibie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie
ZACHODNIOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
19 lutego 2019 odbyły się warsztaty szkoleniowo-naukowe. Tematy wykładów:
- ”Kaszel suchy – jak bezpiecznie i skutecznie leczyć?”
- „Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów? Dostępne możliwości i strategie terapeutyczne”
28 lutego 2019 odbyło się spotkanie farmaceutów seniorów z okazji Tłustego Czwartku. Gościem spotkania był magister Jerzy Waliszewski, który przedstawił uroki miasta Stargard.
Zapowiedź. Izba zaprasza 9 marca do Teatru Współczesnego na muzyczny spektakl pt. ”Być jak Beata” złożony z piosenek Beaty Kozidrak.
Zapowiedź. 10 marca odbędzie się bezpłatne szkolenie biznesowe dla farmaceutów. Tematyka szkolenia:
- e-recepta w praktyce – zasady realizacji;
- wpływ e-recepty na zarządzanie apteką.
GDAŃSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
4.02.2019. Wpis o internetowej giełdzie dyżurów w aptekach „Aptekarze.online”. Inspiracją do powstania portalu jest szeroko stosowany system pracy w wielu krajach europejskich, gdzie popularne są dyżury na godziny w różnych aptekach. Ułatwia to znalezienie pracownika podczas świąt i urlopów oraz wypełnienie luk w grafikach samych farmaceutów. Od teraz, farmaceuci i właściciele aptek, będą mogli za pomocą jednego prostego narzędzia – serwisu „Aptekarze.online”, ogłaszać swoje dyspozycje wolnych godzin do zagospodarowania i szybko nawiązać współpracę – informuje Izba.
Zapowiedź. 9 marca odbędzie się w Gdańsku szkolenie „Rola farmaceuty w procesie leczenia pacjenta”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W OLSZTYNIE
19 lutego 2019 odbyło się w Olsztynie szkolenie dla farmaceutów. Program szkolenia obejmował wykłady:
- „Kaszlący pacjent – bezpieczne leczenie według najnowszych wytycznych”
- „Diklofenak w postaci roztworu do płukania jamy ustnej”
- „Choroba Zwyrodnieniowa Stawów – profilaktyka i leczenie według obowiązujących standardów”
27 lutego 2019 odbyło się posiedzenie naukowe dla farmaceutów, którego tematyką były następujące zagadnienia:
- „Leczenie trądziku dorosłych – pytania i odpowiedzi“
- „Nowoczesne metody leczenia ran – nowoczesne opatrunki”
- „Mleko modyfikowane – jak doradzić młodej mamie”
- „Paznokcie u nóg – jak o nie dbać? Choroby paznokci, pielęgnacja, specjalistyczna pielęgnacja stóp“
Zapowiedź. 3 marca 2019 odbędzie się bezpłatne szkolenie „E-recepta. Szanse i zagrożenia”.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W BIAŁYMSTOKU
Zapowiedź. 1 marca 2019 odbędzie się szkolenie nt.: „Receptura apteczna w praktyce”.
LUBELSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
27 lutego 2019 odbyło się posiedzenie naukowe dla farmaceutów. Tematyka spotkania:
- „Leczenie trądziku dorosłych – pytania i odpowiedzi”
- „Przyszła mama w aptece – pytania i odpowiedzi”
- „Choroby stóp i paznokci. Lepiej zapobiegać niż leczyć”
- „Choroby odbytu to nie tylko hemoroidy”
28 lutego 2019 odbyło się szkolenie z zakresu serializacji produktów leczniczych. Szkolenie prowadził Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. W szkoleniu uczestniczył Michał Kaczmarski, prezes Zarządu Fundacji KOWAL.
Zapowiedź. 29-31 marca 2019 roku odbędzie się w Lublinie III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Tematem przewodnim wydarzenia będzie „Gastroenterologia w praktyce zawodowej farmaceuty”, zaś część konferencyjna skupi się na „Bezpiecznej farmakoterapii schorzeń układu pokarmowego”. Całość zostanie uzupełniona przez Ogólnopolski Konkurs Receptury Aptecznej, podczas którego studenci z całej Polski będą zmagać się z wykonaniem leku recepturowego.
PODKARPACKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
8 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej z Podkarpackim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym. Podczas spotkania omówiono zagadnienie wypełnienia obowiązku obecności farmaceuty w aptece w godzinach pracy apteki.
Zapowiedź. 6 kwietnia 2019 roku w Rzeszowie odbędzie się konkurs talentów. Izba zachęca wszystkich farmaceutów POIA do wzięcia udziału i zaprezentowania prac artystycznych, zdolności wokalnych, instrumentalnych lub innych.
OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA W KRAKOWIE
23 lutego 2019 roku odbyło się szkolenie I stopnia z zakresu medycyny konopnej dla magistrów farmacji z terenu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
Zapowiedź. Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza członków Izby na kwartalne zebrania aptekarzy. Spotkania odbędą się według poniższego harmonogramu:
- 13 marca 2019 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid”, ul. Limanowskiego 1
- 14 marca 2019 r. Tarnów – Hotel „Kantoria”, ul. Piłsudskiego 28 A
- 18 marca 2019 r. Kraków – Hotel „Sympozjum”, ul. Kobierzyńska 47
- 19 marca 2019 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj”, os. Szuflów 12 B
WIELKOPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
5 lutego 2019 przypomniano artykuł „Kanada nie tylko pachnąca żywicą̨” opublikowany wcześniej w czasopiśmie „Farmacja Wielkopolska”. Artykuł jest rozmową z doktorem nauk farmaceutycznych Mikołajem Piekarskim, który wyemigrował do Kanady i tam pracuje w zawodzie farmaceuty. Tę bardzo ciekawą rozmowę przeprowadziła i przygotowała do publikacji pani magister Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
11 lutego 2019 przypomniano artykuł „System jakości w hurtowniach farmaceutycznych” opublikowany wcześniej w czasopiśmie „Farmacja Wielkopolska”. Treść artykułu dotyczy zagadnień związanych z Dobrą Praktyką Dystrybucyjną (DPD). Autorem artykułu jest mgr farm. Mateusz Szamałek, od 2010 roku zawodowo związany z przemysłem i hurtem farmaceutycznym.
DOLNOŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. W dniach 7-8 marca 2019 odbędzie się we Wrocławiu konferencja „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem”.
Zapowiedź. 9 marca 2019 odbędzie się we Wrocławiu konferencja dla farmaceutów i techników farmaceutycznych „Nowoczesna opieka farmaceutyczna w praktyce”. Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Leszek Czupryniak.
KALISKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
6 lutego 2019 opublikowano informację dotyczącą naklejek informacyjnych „Tu zrealizujesz e-receptę”, które można odebrać w biurze Izby.
ŚRODKOWOPOMORSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
20 lutego 2019 odbyło się w Mielnie posiedzenie szkoleniowo-naukowe. Tematy przedstawiane w trakcie posiedzenia:
- „Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów? Dostępne możliwości i strategie terapeutyczne”
- „Kaszlący pacjent – bezpieczne leczenie według najnowszych wytycznych”
Zapowiedź. 6 kwietnia 2019 odbędzie się w Koszalinie szkolenie z zakresu medycyny konopnej.
CZĘSTOCHOWSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
24 lutego 2019 opublikowano wyniki badania ankietowego. W badaniu wzięło udział 92 członków Izby. Pierwsza cześć ankiety dotyczyła „Gońca Aptekarskiego”. Zdecydowana większość respondentów (ponad 60%) uważa, że Izba powinna wydawać takie czasopismo, jest ono według nich potrzebne i chcieliby je otrzymywać, utrzymać należy też dotychczasową częstotliwość ukazywania się kolejnych numerów. Druga część ankiety dotyczyła szkoleń punktowanych organizowanych przez Izbę. Zdecydowana większość (75%) respondentów uważa, że izba powinna takie szkolenia organizować, a te które zorganizowała dotychczas były interesujące i dobrze przeprowadzone.
Zapowiedź. Izba zaprasza wszystkich zapalonych narciarzy do Szczyrku na wspólny wyjazd narciarski. Wyjazd odbędzie się 3 marca 2019 roku.
LUBUSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. Izba zaprasza na wykłady w ramach szkolenia ciągłego „Czy anty-ageing jest receptą na lepsze życie?” Wykłady odbędą się 6 marca 2019 roku w Zielonej Górze i 7 marca 2019 roku w Gorzowie Wielkopolskim .
Zapowiedź. 20 marca 2019 odbędzie się w Zielonej Górze posiedzenie naukowo-szkoleniowe w ramach ciągłego szkolenia farmaceutów pod tytułem „Postępy w leczeniu chorób układu oddechowego”.
BESKIDZKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 7 marca 2019 odbędzie się w Bielsku-Białej sympozjum „Czy anty-ageing jest receptą na lepsze życie?”
Zagadnienia prezentowane podczas sympozjum:
- Anty-ageing profilaktyką medycyny przyszłości.
- Wpływ składników odżywczych na poprawę jakości życia seniorów.
- Anty-ageing w schorzeniach neurodegeneracyjnych.
- Medycyna prewencyjna w profilaktyce nowotworów.
- Antyoksydanty w medycynie przeciwstarzeniowej.
- Mitochondria kluczem do długowieczności.
KIELECKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 7 marca odbędzie się w Busku Zdroju spotkanie szkoleniowe. Agenda spotkania:
- Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.
- Rola i zadania KOIA, podsumowanie działalności w 2018 roku.
- Dyrektywa fałszywkowa.
- Wybory Samorządowe 2019, Sprawy różne.
POMORSKO-KUJAWSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
Zapowiedź. 12 marca 2019 odbędzie się w Bydgoszczy zebranie aptekarzy z województwa kujawsko-pomorskiego. Agenda zebrania:
- Wystąpienie Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.
- Informacje z Oddziału Bydgoskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Wykład mgr. farm. Mariana Witkowskiego, członka NRA na temat ZSMOPL, realizacji recepty i serializacji.
- Wystąpienie mgr farm. Małgorzaty Pietrzak, prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej.
OPOLSKA OKRĘGOWA IZBA APTEKARSKA
4 lutego 2019 roku opublikowano zaproszenie do udziału w ankiecie dotyczącej wiedzy pracowników służby zdrowia na temat antybiotyków i antybiotykoodporności.
Zapowiedź. 14 marca 2019 roku odbędzie się w Opolu posiedzenie naukowo – szkoleniowe pt. „Opieka Farmaceutyczna w Wielkiej Brytanii”. Wykład przedstawi mgr farm. Justyna Boryczka- Kabbadj.