Relacja z przebiegu ogólnopolskich obchodów Dnia Aptekarza 2018
W tradycji odrodzonego samorządu aptekarskiego Dzień Aptekarza jest okazją do uroczystych spotkań, których tematem głównym jest rozmowa o dzisiejszej farmacji i współczesnym aptekarstwie. Jest też drugi temat główny, którego istotą jest oddanie pokłonu farmaceutom i aptekarzom za ich posługę wobec pacjentów. W tym przypadku używamy wielkich słów dziękując środowisku aptekarskiemu in gremio oraz Koleżankom i Kolegom farmaceutom, których poznajemy z imienia i nazwiska, jako tych, których droga życiowa i zawodowa przywiodła na piedestał. To są bohaterowie naszego środowiska. Tak jest co roku.
Naczelna Izba Aptekarska ma przywilej organizowania ogólnopolskich obchodów Dnia Aptekarza. W 2018 roku uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza były zorganizowane 27 września, oczywiście w Warszawie.
Pierwsza część obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza była niemalże identyczna, jak w latach ubiegłych. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji farmaceutów i ich rodzin odprawioną w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
Druga część wydarzeń odbywała się w gościnnych progach warszawskiego teatru Palladium. W sali teatralnej wypełnionej niemalże po brzegi zasiedli aptekarze ze wszystkich okręgowych izb aptekarskich, a wśród nich farmaceuci, którym za szczególne osiągnięcia władze państwowe nadały ordery i odznaczenia, a Naczelna Rada Aptekarska wyróżniła honorowymi medalami lub tytułami za zasługi dla chwały, pożytku i rozwoju aptekarstwa. Obecni byli też honorowi goście, których łączą z środowiskiem farmaceutycznym ścisłe relacje.
Rolę gospodarza spotkania pełniła pani Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Po powitaniu uczestników spotkania Pani Prezes wygłosiła do zebranych przemówienie, w którym zarysowała panoramę prac i dokonań samorządu aptekarskiego i Naczelnej Izby Aptekarskiej w trakcie minionego roku oraz przedstawiła rysujące się przed farmaceutami i samorządem aptekarskim perspektywy rozwoju.
– „W zeszłym roku naszym sukcesem była „Apteka dla Aptekarza” – ustawa, która nie tak dawno obchodziła swoje pierwsze urodziny. Stabilne ceny leków, swobodny dostęp do usług farmaceutycznych oraz kilkaset aptek powstałych tak naprawdę tam, gdzie były pacjentom potrzebne – to najważniejsze skutki tej regulacji, skutki, które zresztą przewidzieliśmy i które dziś widać jak na dłoni. Warto podkreślić, że wspomniana nowelizacja prawa farmaceutycznego uzyskała nie tak dawno prestiżowy tytuł kamienia milowego polskiej farmacji” – powiedziała Pani Prezes w pierwszej części swojego wystąpienia. Kolejne wątki tego wystąpienia wybiegały w przyszłość.
– „Głęboko wierzę, że tak jak „Apteka dla Aptekarza” była naszym sukcesem w 2017 roku, tak samo ustawa o zawodzie farmaceuty okaże się sukcesem 2018 i 2019 roku. Nie zdradzę chyba tajemnicy, jeśli powiem, że resortowy zespół powołany przez Pana Ministra ds. opracowania projektu tej ustawy zakończył właśnie pracę i w najbliższym czasie projekt trafi już do konsultacji społecznych.
Dla nas wszystkich ten akt prawny ma wyjątkowe znaczenie. Przez wielu farmaceutów jest on postrzegany nie tylk, jako „kamień milowy” polskiej farmacji, ale również fundament, czy też filar służący do budowy opieki farmaceutycznej w naszym kraju. Jesteśmy zdeterminowani, aby wieloletnie zaległości w tym obszarze jak najszybciej nadrobić.
Naszą ambicją jest, aby dwa miliony polskich pacjentów codziennie odwiedzających apteki, miało dostęp do nowoczesnych usług farmaceutycznych, wzorem pacjentów z wielu europejskich krajów. Naszą ambicją jest również to, aby potencjał farmaceutów został wykorzystany. Aby ranga naszego zawodu stale rosła” – kontynuowała z niemałym przejęciem wystąpienie, którego ostatnią część poświęciła wyzwaniom, które stoją przed farmaceutami i aptekarstwem.
– „Zacznę najpierw od wyzwań. Takim wyzwaniem dla farmaceutów z pewnością będzie obszar związany z szeroko rozumianym e-zdrowiem, który dynamicznie się rozwija. Uruchomienie w aptekach e-recepty, wdrożenie systemu ZSMOPL, czy przygotowanie placówek do wdrożenia unijnej dyrektywy antyfałszywkowej, to najważniejsze projekty, na których musimy skupić naszą uwagę. Wierzę, że farmaceuci celująco zdadzą ten egzamin, a resort zdrowia będzie nas wspierał na wszystkich możliwych etapach tych projektów.
A teraz kilka słów na temat zmian. Jak już wspomniałam wcześniej, wyzwania zawsze niosą ze sobą zmianę. Zmiana wymaga od nas wszystkich ciężkiej pracy. Ale wiemy, że warto się zmieniać. Warto być aktywnym. Warto mieć jasno określone cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji.
Właśnie w tej sposób od kilku lat funkcjonuje nasza organizacja. Nasz zespół jest aktywny w wielu obszarach. Mamy za sobą kilkaset debat i spotkań z decydentami. Zabieramy głos podczas kluczowych wielogodzinnych dyskusji na temat kształtu sektora aptecznego, które odbywają się w polskim Parlamencie. Co ważne, dyskusji budowanej na merytoryce i argumentacji, a nie na pokrzykiwaniu i niepotrzebnych emocjach.
O tym, że się zmieniamy świadczy również formuła dzisiejszego i jutrzejszego spotkania. Będzie więcej merytoryki, ponieważ stawiamy na rozwój. A żeby móc się rozwijać, musimy korzystać z doświadczeń europejskich. Stąd obecność naszych znakomitych gości zagranicznych, których z tego miejsca serdecznie pozdrawiam”.
W następnej części, która miała charakter seminaryjny uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać trzech wykładów, które przedstawili zagraniczni goście. Pierwszą prelegentką była Oksana Pyzik, przedstawicielka Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, która wygłosiła wykład „Ogólnoświatowa farmacja w obecnym wieku„. Kolejny wykład zatytułowany „Europejski rynek aptek – szanse i możliwości stojące przed farmaceutami” przedstawiła Ilaria Passarani, sekretarz generalny PGEU. Część seminaryjna zakończyła się wykładem „Wyzwania na przyszłość dla aptek ogólnodostępnych” wygłoszonym przez Luc’a Besancon’a, prezesa Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej.
W przerwie, która została zapowiedziana była okazja do rozmów, w tym nawiązujących do wykładów. Słyszałem wyłącznie głosy zadowolenia i aprobaty dla wysokiego poziomu tych wykładów. W foyer teatru można było zapoznać się z wystawą poświęconą Leopoldowi Skulskiemu, farmaceucie, który był działaczem politycznym i państwowym i w tej roli przeszedł do historii państwa polskiego, jako premier rządu II Rzeczypospolitej. Leopold Skulski był też znakomitym działaczem gospodarczym. Jego zasługą jest założenie Polskiego Radia. Wystawę poświęconą Leopoldowi Skulskiemu przygotowała i promuje Główna Biblioteka Lekarska.
Kolejna odsłona Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza rozpoczęła się tuż po przerwie. Na salę wprowadzono sztandar Naczelnej Izby Aptekarskiej, po czym wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Zaraz potem goście honorowi mieli okazję zabrania głosu. O głos poprosił Konstanty Radziwiłł, senator RP, były minister zdrowia, który zakończył wystąpienie następującymi słowami adresowanymi do wszystkich farmaceutów – „Pozostaję Waszym przyjacielem”. Kolejnym mówcą był Marcin Czech, wiceminister zdrowia. W wystąpieniu Pana Ministra padły zapewnienia: – „Pracujemy (w MZ-red.), żeby wzmocnić rolę aptekarza, który jest częścią służby zdrowia. Temu służy ustawa o zawodzie. Prace nad tą ustawą są na ukończeniu” – oświadczył minister Czech.
Następnie Marek Jeziorski z Izby Gospodarczej Farmacja Polska, odczytał list okolicznościowy adresowany do farmaceutów przez Irenę Rej, prezesa tej organizacji. Wystąpienia gości zakończył Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który stwierdził, – „Jako lekarze doceniamy duże znaczenie opieki farmaceutycznej”.
Finałem spotkania była ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz wyróżnień samorządowych. Na scenę były zapraszane osoby, którym wręczano wyróżnienia. Aptekarz Polski opublikował nazwiska osób wyróżnionych z podaniem krótkich biogramów i zasług ad gloriam pharmaciae.
xxx
Kontynuacją ogólnopolskich obchodów Dnia Aptekarza była międzynarodowa konferencja pod nazwą „V4 PharmForum” zorganizowana przez Naczelną Izbę Aptekarską w piątek 28 września. Prelegentami podczas konferencji byli przedstawiciele samorządów aptekarskich z krajów, które utworzyły w łonie UE tzw. Grupę Wyszechradzką.
Republikę Czeską reprezentował Lubomír Chudoba, prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej, który przedstawił sytuację na lokalnym rynku farmaceutycznym skupiając się na sytuacji ekonomicznej aptek. Prezes Słowackiej Izby Aptekarskiej – Ondrej Sukel’ podjął się przedstawienia problemu braku leków, zaprezentował rozwiązania, które wprowadzono na Słowacji w celu eliminacji tego problemu. Z kolei sekretarz Węgierskiej Izby Aptekarskiej Attila Horváth-Sziklai podjął się dogłębnej analizy zmiany struktury własności aptek, a także funkcjonowania systemu kontroli farmaceutów na Węgrzech. Serię wykładów zakończył Michał Byliniak prezydent-elekt the Pharmaceutical Group of the European Union, a także wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w Polsce, który pokazał, z czym tak naprawdę mierzą się polscy farmaceuci, co osiągnęli i co ich czeka w przyszłości.
Do zobaczenia za rok.
Opracowanie: ZS/NIA
Fot. NIA