Felieton Redakcji. Regionalna kampania sprawozdawczo – wyborcza zbliża się do finału
W samorządzie aptekarskim trwa kampania sprawozdawczo – wyborcza podsumowująca działalność i osiągnięcia izb aptekarskich w okresie VII kadencji przypadającej na lata 2016-2019. Odbyła się już większość zjazdów okręgowych. Pozostałe zjazdy odbędą się w pierwszej dekadzie grudnia. Po zakończeniu regionalnego etapu kampanii przedstawimy w Aptekarzu Polskim składy osobowe organów okręgowych izb aptekarskich.
Zwieńczeniem kampanii będzie VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy, który odbędzie się w dniach 24-26 stycznia 2020 roku w Warszawie.
W dziale Wszechnica Aptekarska publikujemy artykuł „Systemy monitorowania stężenia glukozy” autorstwa doktor Wiesławy Lewgowd. Na dobrą sprawę artykuł ten jest monografią poświęconą cukrzycy oraz – co w przypadku tej choroby jest absolutnie konieczne – sposobom monitorowania poziomu glukozy.
W podsumowaniu tego bardzo ciekawego artykułu autorka pisze, że „monitorowanie poziomu glukozy ewoluowało na przestrzeni XIX‑XXI stulecia od jakościowej analizy próbek moczu pod kątem obecności glukozy do pierwszych pasków testowych, pozwalających na wizualne lub reflektometryczne oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Potem nadeszła era biosensorów i ręcznie kalibrowanych glukometrów. Obecnie jesteśmy w epoce współczesnych urządzeń do samokontroli o wysokiej dokładności pomiaru i uproszczonej obsłudze, eliminujących bądź znacznie ograniczających dyskomfort związany z częstym pobieraniem próbki krwi do analizy. Ale poszukiwanie idealnego systemu do samodzielnego oznaczania poziomu glukozy we krwi (SMBG) trwają nadal. I choć poczyniono znaczne postępy w opracowywaniu inwazyjnych/nieinwazyjnych urządzeń pomiarowych należy pamiętać, że celem SMBG jest monitorowanie stopnia wyrównania glikemii u diabetyków, a nie diagnostyka. Dlatego nie mogą one zastąpić tradycyjnej kontroli laboratoryjnej, a oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HBA1c), ukazujące średnią wartość glikemii w ostatnich 2-3 miesiącach pozostaje nadal złotym standardem w monitorowania leczenia cukrzycy”.
Jesteśmy przekonani, że artykuł zaciekawi naszych czytelników, choćby z tego powodu, że we współczesnym społeczeństwie, tuż obok nas, żyją osoby – i jest ich coraz więcej – które chorują na cukrzycę i z pomiarem poziomu glukozy mają do czynienia na co dzień.
W sezonie jesienno-zimowym obserwuje się zwiększoną liczbę infekcji górnych dróg oddechowych. Jednym z objawów tych infekcji jest ból gardła, który jest tematem artykułu „Jak pokonać ból gardła?” napisanego przez doktor Malwinę Lachowicz i zamieszczonego w dziale Aptekarski Manuał.
– „Większość przypadków występowania bólu gardła charakteryzuje się łagodnym przebiegiem i wówczas zdecydowana większość pacjentów decyduje się na leczenie za pomocą dostępnych na rynku farmaceutycznym preparatów dostępnych bez recepty. Są to środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, tabletki do ssania oraz środki antyseptyczne do płukania jamy ustnej” konstatuje autorka, poświęcając większą część artykułu przeglądowi tych środków i wskazaniom do ich stosowania.
Wewnątrz numeru przedstawiamy plakaty zapowiadające wydarzenia, które będą się odbywać w styczniu przyszłego roku pod patronatem medialnym Aptekarza Polskiego. Mamy zaszczyt patronować Noworocznemu Koncertowi Aptekarzy zatytułowanemu „Od operetki do musicalu”. Koncert odbędzie się 16 stycznia w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. O bilety można pytać u organizatora, którym jest Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie.
Drugim wydarzeniem będzie gala podsumowująca dziewiętnastą edycję konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” która odbędzie się 16 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie. Gali „Sukces Roku” towarzyszyć będzie konferencja „Priorytety w ochronie zdrowia 2020”. Udział w gali wezmą laureaci konkursu, a w konferencji autorytety z wybranych dziedzin medycznych, a także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz kluczowych organizacji sektora zdrowotnego. Organizatorami gali oraz konferencji są Czasopismo Menedżer Zdrowia, Czasopismo Kurier Medyczny, Wydawnictwo Termedia.
Trzecim wydarzeniem będzie impreza sportowa – „IV Puchar Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim”. Zawody te odbędą się 18 stycznia na stoku Złoty Groń w Istebnej. Organizatorzy – Hurtap SA oraz Śląska Izba Aptekarska, serdecznie zapraszają do uczestnictwa i wspólnej integracji farmaceutów z całej Polski, ich rodziny, dzieci, a także pracowników branży farmaceutycznej i przyjaciół farmacji.
Relacje z tych wydarzeń będziemy publikować na łamach Aptekarza Polskiego.
Zapraszamy do lektury. Redakcja Aptekarza Polskiego.