Przegląd prasy: eksperci na temat leków z metforminą
Przedstawiamy przegląd publikacji, w których eksperci, w tym farmaceuci wypowiadali się na temat bieżącej sytuacji dotyczącej podejrzenia zanieczyszczenia leków diabetologicznych zawierających metforminę nitrozoaminami.
O panice wywołanej publikacjami poświęconymi zanieczyszczeniom w metforminie i uwadze, jaką organy państwa powinny poświęcić właściwej komunikacji dla Pulsu Farmacji wypowiedział się Michał Byliniak, prezydent PGEU i wiceprezes NRA.
Farmaceuci dla Rzeczpospolitej: „Po środowej informacji, że sprzedawane w Polsce leki z metforminą mogą być skażone NDMA, część chorych zrezygnowała z terapii. Lekarze i farmaceuci zalecają spokój.”
„Poziom NDMA zaobserwowany w niektórych lekach z metforminą jest niski, dlatego pacjenci mają kontynuować przyjmowanie swoich leków – poinformowała Europejska Agencja Leków”.
„NDMA powstaje również w organizmie w wyniku przemian w powszechnie stosowanych naturalnych konserwantów żywności (azotynów i azotanów). (…) Metformina nadal pozostaje lekiem pierwszorzutowym w leczeniu cukrzycy ze względu na silny efekt hipoglikemizujący oraz dodatkowe efekty zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo naczyniowych i chorób nowotworowych.”
Substancja rakotwórcza w metforminie. Głos toksykologa oraz wypowiedź dyrektorki Narodowego Instytutu Leków dr n. farm. Anny Kowalczuk.
EMA potwierdziło DAZ.online, że NDMA znaleziono w niektórych próbkach metforminy a Singapuru. Źródło niemieckie nie potwierdziło się.
Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków o sytuacji wokół metforminy, planowanej kontroli substancji czynnych i leków zawierających metforminę, a także tym, czy kolejne leki powinny zostać poddane badaniom.